Těhotenství? Mámo čekám dítě!

Když děti mají děti. Říká se, že malé děti znamenají malé starosti, velké děti velké starosti. Mezi starostinejvětšího kalibru asi pro mnohé rodiče patří, když se jejich syn nebo dcera brzy stane rodičem, tedy když děti mají děti. No tyto situace jsou poměrně časté a mnoho rodin má s tím své zkušenosti. Jak se s takovou věcí vyrovnat a jak to vlastně řešit?

Těhotenství? Mámo čekám dítě!

Nezatracujte!

Navzdory všem negativním emocím, které se ve vás v souvislosti s těhotenstvím vaší dcery nebo těhotenstvím "způsobeným" vaším synem nahromadí, snažte se udržet si střízlivé myšlení. Je přirozené, že to ve vás vře, možná jste zklamaní, smutní, zlobíte se.No zatracováním nebo dokonce výhozem svého syna či dcery z domu (bohužel i to se stává), nic nezískáte. Spíše ztratíte - své dítě a možná i své vnouče. V případě, že si se svými pocity nevíte rady a vše vám přerůstá přes hlavu, pomoci může i pomoc psychologa.

Nerozhodujte za dítě

Úkolem rodičů je i usměrňovat své ratolesti a radit jim v různých životních situacích.Nevnucujte však své názory a nesnažte se je za každou cenu prosadit. Je důležité pořádně všechno zvážit, protože za špatné rady vás později vaše dítě může vinit a vyčítat vám je do konce života. Často se to stává v případě, že rodiče nutí svou těhotnou dceru či přítelkyni svého syna k potratu, přičemž to z pohledu budoucí mladé maminky nebo tatínka to není vhodné řešení. Výhrůžky a tlačení k takovým radikálním řešením mohou skutečně zanechat na duši mladého člověka hluboké stopy a natrvalo narušit vztah s rodiči. Někdy se sice interrupce v případě těhotenství mladých zdá být jako nejsnadnější řešení, ale i toto řešení má své následky (a ty dokážou být pořádně trpké). Větší podporou v takové situaci je nabídnout dceři nebo synovi budoucí pomoc - při péči o miminko, v souvislosti s bydlením a podobně.Prodiskutujte s budoucí maminkou či tatínkem (nejlépe is dceřině přátelům či synovo přítelkyní) představy do budoucnosti a také vaše možnosti, co se týče podpory (finanční i jiné). I mladí lidé dokáží být odpovědnými a dobrými rodiči, netřeba vidět všechno hned v černých barvách. Dítě skutečně nemusí ani v takovém mladém věku znamenat "konec světa" a zničen život. Další chybou je i tlačení do manželství. Pokud se vaše dcera či syn nechtějí se svou polovičkou vzít, nenuťte je, protože manželstvím s nesprávným člověkem si svůj život mohou ztížit ještě více. A vy jistě nechcete mít na svědomí nešťastné manželství svého dítěte.

Když to dcera tají...

Možná o něco těžší snášejí rodiče předčasné mateřství u své dcery jako otcovství u svého syna. A mnohé dívky se bojí o svém těhotenství rodičům říct. Často to tají, dokud je to jen možné. Rizikem však v tomto případě je, že dívka nemusí dostat potřebnou zdravotní péči během těhotenství a může dojít k různým situacím, které ohrozí život dívky i nenarozeného děťátka. Nemluvě o nebezpečí všelijakých "osvědčených praktik" na ukončení těhotenství (skákání z výšky, výplachy pochvy kdejaký roztoky a podobné věci), které představují velké zdravotní riziko. Častěji těhotenství tají dívky, které mají velmi přísných či konzervativních rodičů, u kterých se dá předpokládat příliš bouřlivá reakce. Je proto jistě lepší mít s dětmi vztah založený na důvěře a dát jim pocit, že za vámi mohou beze strachu přijít s čímkoliv.

Vaše dítě vás potřebuje

Pokud otěhotní vaše mladičká dcera a děťátko si chce nechat, je důležité být její podporou. Jde totiž o její zdraví io zdraví nenarozeného miminka.Stresy a vyhrocenésituace nejsou tím, co těhotné dívka potřebuje zažívat a určitě nikomu neprospějí. I váš syn, který se neplánovaně stal budoucím tatínkem, bude potřebovat vaši pomoc.Nejednou třeba mladých chlapců povzbudit k odpovědnosti za vzniklou situaci.
Snažte se o otevřenou komunikaci s vaším potomkem, povídejte si o tom, co cítí, čeho se bojí. A dejte mu pocítit, že ho i navzdory všemu máte stále stejně rádi a jste tu pro něj. Je to přece stále vaše dítě ...

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Hledáte psa k malým dětem? Pozor, ne všechna plemena snesou dětskou "péči"!

Máte malé dítě nebo ho zatím pouze plánujete a chcete i čtyřnohého mazlíčka? Ne všechna plemena psů jsou vhodná...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…