Tatínek na druhé koleji, to je špatné řešení vztahu miminka s rodiči

Příchod miminka do rodiny, to by mělo být pro oba rodiče to nejkrásnější období, které spolu dosud zažili. Ale ne vždy je to tak. Období pro porodu je pro ženu jako ženu i matku hodně náročné a občas i stresující. A partner jako opora a “další” pečovatel o miminko občas totálně selže. A nemusí to být vždy jeho vina. Takovou situaci často vyvolá sama žena, která svého muže odstrčí a péče o miminko hraje prim. Samozřejmě náš článek nemá nabádat maminky, aby se o své děti nestaraly, ale aby zapojily i tatínky do krásných zážitků i povinností.

miminko, rodiče, bazén, matka, otec, péče o miminko, vztahy

Na druhé koleji ...

Někteří tatínkové se cítí silným poutem mezi matkou a dítětem odsunuti na okraj, či úplně zbyteční. Kojení jejich negativní pocity ještě upevňuje. Samozřejmě, maminka má dost jiné práce, než ještě utěšovat partnera a otce svého dítěte v jedné osobě, že je pro ni stále velmi důležitý a že ho velmi potřebuje i děťátko. Co dělat, abyste se všichni cítili dobře?

Zkušenost a krátký příběh ze života ...

"S manželem jsme déle nemohli mít děti, nakonec - prakticky, když jsme již byli smíření, že žádné mít nebudeme, se nám to podařilo. Těhotenství proběhlo úžasně, manžel mě podporoval, těšil se na děťátko a já jsem měla možnost vychutnat krásné měsíce. Oba jsme se velmi těšili na to, kdy konečně našeho potomka uvidíme na vlastní oči a budeme se ho moci dotknout. To, co se však událo poté, jsem vůbec neočekávala. Můj manžel se postupně začal měnit - byl stále chladnější, nervóznější, chvílemi až zlostný. Vadilo mu, že mám dítě stále u sebe, na prsu nebo v baby šátku. Nejdříve bojoval o to, aby byl co nejvíce s malým, čemu jsem byla ráda, protože jsem si mohla aspoň odpočinout, ale později to překročilo zdravé hranice. Musela jsem se obrátit na psychologickou poradnu, protože jsem se bála, že malému nebo mně ublíží. Násilím se ho snažil naučit na umělé mléko, které mu vůbec nechutnalo, přičemž já jsem měla dost svého. Nechápala jsem to. Teprve pak mi to odborníci pomohli vysvětlit. Manžel velmi trpěl tím, že syn je ke mně jako k matce intenzivněji navázán, než vůči němu. Přešlo to až do chorobné žárlivosti. Naštěstí, když jsme se důkladně popovídali, byl ochoten nastoupit terapii a dnes tvoříme šťastnou rodinu. Syn má momentálně 3 roky a s otcem jsou taková dvojka, na jakou bych mohla teďzase  žárlit já, kdybych nebyla v pořádku ..., "vzpomíná na těžké chvíle po porodu Jana.

Nemají prý co dítěti dát?

Věřte, nebo ne, podobných případů je víc, jen se o nich nezvykne tak mluvit jako o problémech žen. Někteří tatínkové trpí podobnými stavy, aniž by si to okolí, či manželka samotná všimla. Snaží se tyto pocity řešit sami v sobě, respektive je vůbec neřeší, čímž se kupí a nedělají dobrotu. I to může být důvod, proč někteří tatínkové začnou více než dříve například pít alkohol, méně se zdržují doma - a i přesto, že své dítě milují, hledají způsob, jak si dokázat, že jsou správnými chlapy, i když si myslí, že jako tatínkové nemají dítěti co dát.

Vztah "otec - dítě" je potřeba budovat od základu

Samozřejmě, otec je i pro malé děti velmi důležitý. Od narození se mezi nimi vytváří vztah a nejednou záleží právě na komunikacií mezi nimi v tom nejranějším dětství. Navzdory obavám a strachem tatínků, že jejich vztah s dítětem se bude mnohem obtížněji rozvíjet než v případě maminky, která vlastně již vzájemný vztah má vytvořen - samotným těhotenstvím a umocní ho kojením. Je jasné, že tatínkové nemají k dětem po narození fyzicky ani psychicky tak blízko, jak maminky. Důležité je však tento vztah budovat. Zde je několik tipů,které vám všem pomohou vytvořit krásný vztah a předcházet v úvodu zmiňovaným problémům, či negativním pocitům. Co tedy může udělat tatínek?

1. Podporovat svou ženu při kojení

Kojení není žádná lehká záležitost. V podstatě je to tvrdá práce, a tak každá kojící žena ocení oporu a příjemné slova. Tatínkové mohou ženám přinést podpůrný polštář, aby se jim pohodlněji kojilo, sklenici vody. Maminky také jistě uvítají, když si tatínek vezme po kojení chovat děťátko, aby si odříhlo. Takto si děťátko tvoří vztah i k otci, který ho nosí na rukou.

2. Mít hodně kontaktu s dítětem

Odborníci doporučují tatínkům, aby si své děti přikládali na nahou hruď. Kontakt kůže na kůži s miminkem, mazlení se, koupání, vytváří oboustranný vztah. Tento intimní kontakt není důležitý jen pro dítě, ale i pro samotného tatínka, protože ovlivňuje jeho produkci hormonů a podporuje otcovské chování, ale i pocity štěstí a spokojenosti.

3. Strávit spoustu času s dítětem, například venku

Projděte se s ním po okolí, jděte s ním nakoupit, pohrajte si spolu doma, na koberci. Důležité je, abyste trávili i o samotě chvíle s dítětem, nejen v přítomnosti maminky. Navíc, když ho budete často brát na procházky, vaše žena si bude moci alespoň na chvíli odpočinout a uklidit, což je pro vzájemný vztah a fungování celé rodiny nesmírně důležité.

4. Krmit odsátým mlíčkem

Tatínkové také mohou krmit miminka! Stačí, když si maminka odsaje mléko a připraví do láhve. Není třeba se obávat toho, že pokud jednou za den (zatímco maminka odpočívá nebo jde nakoupit) tatínek nakrmí dítě z láhve, bude ohroženo kojení. Optimální je začít s takovýmto způsobem tatínkovského krmení v době, kdy má dítě 3 až 4 týdny.

5. Být trpělivým v otázkách milování

Mnohé ženy po porodu déle nemají chuť na milování, respektive - mohou při něm pociťovat nemalé bolesti kvůli snížené lubrikaci. Při kojení totiž klesá hladina estrogenu. Můžete vyzkoušet použít lubrikant na vodní bázi nebo jiné způsoby tělesného kontaktu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dělá porod z muže zodpovědného tátu?

Tatínkové a malé děti? Situace je poněkud lepší než třeba ještě před pár desítkami let. Tatínek na mateřské...
více…

Vztah dítěte s otcem je pro dítě velmi důležitý

Dítě si většinou přejí oba rodiče, a proto by ho i oba měli vychovávat. Určitě dokáže dítě řádně vychovat i...
více…

Táta, který má vždy čas?

Jaký typ otce máte v rodině? Má přirozenou autoritu vašich dětí, ale zároveň je milý a laskavý? A nebo se...
více…

Čtyři otázky na téma otcovství

Chcete se stát otcem? Ne, hned, třeba za pár let. Jen je třeba si včas ujasnit, co pro vás otcovství znamená. Zkuste...
více…

Co vše by mělo umět dítě před nástupem školní docházky?

Děti během prvních let, až do nástupu školní docházky, prochází obrovským vývojem. Dokonce některé zdroje...
více…

Facebook a jiné sociální sítě pro maminky na mateřské dovolené

Maminky na mateřské dovolené ztrácejí reálné kontakty a tak se více obrací na sociální sítě. Je to tím, že se...
více…

Pět rad pro unavené mámy

Maminky, zvolněte! Dejte se do pohody. Potřebujete odpočinek, protože jen odpočatá a klidná matka může vychovat...
více…

Matka rodiny není na solární pohon

Mateřské povinnosti jsou moc krásné, povznášející, ale i  maximálně vyčerpávající. To vše, co zajišťuje v...
více…

Sex! Nechráněný sex u mladých lidí.

Mladí lidé vyjádřili svůj vztah k sexu a antikoncepci a výsledky jsou opravdu znepokojivé.Nárůst případů...
více…

Těhotenství? Mámo čekám dítě!

Když děti mají děti. Říká se, že malé děti znamenají malé starosti, velké děti velké starosti. Mezi...
více…