Někteří tatínkové se cítí silným poutem mezi matkou a dítětem odsunuti na okraj, či úplně zbyteční. Kojení jejich negativní pocity ještě upevňuje. Samozřejmě, maminka má dost jiné práce, než ještě utěšovat partnera a otce svého dítěte v jedné osobě, že je pro ni stále velmi důležitý a že ho velmi potřebuje i děťátko. Co dělat, abyste se všichni cítili dobře?
"S manželem jsme déle nemohli mít děti, nakonec - prakticky, když jsme již byli smíření, že žádné mít nebudeme, se nám to podařilo. Těhotenství proběhlo úžasně, manžel mě podporoval, těšil se na děťátko a já jsem měla možnost vychutnat krásné měsíce. Oba jsme se velmi těšili na to, kdy konečně našeho potomka uvidíme na vlastní oči a budeme se ho moci dotknout. To, co se však událo poté, jsem vůbec neočekávala. Můj manžel se postupně začal měnit - byl stále chladnější, nervóznější, chvílemi až zlostný. Vadilo mu, že mám dítě stále u sebe, na prsu nebo v baby šátku. Nejdříve bojoval o to, aby byl co nejvíce s malým, čemu jsem byla ráda, protože jsem si mohla aspoň odpočinout, ale později to překročilo zdravé hranice. Musela jsem se obrátit na psychologickou poradnu, protože jsem se bála, že malému nebo mně ublíží. Násilím se ho snažil naučit na umělé mléko, které mu vůbec nechutnalo, přičemž já jsem měla dost svého. Nechápala jsem to. Teprve pak mi to odborníci pomohli vysvětlit. Manžel velmi trpěl tím, že syn je ke mně jako k matce intenzivněji navázán, než vůči němu. Přešlo to až do chorobné žárlivosti. Naštěstí, když jsme se důkladně popovídali, byl ochoten nastoupit terapii a dnes tvoříme šťastnou rodinu. Syn má momentálně 3 roky a s otcem jsou taková dvojka, na jakou bych mohla teďzase žárlit já, kdybych nebyla v pořádku ..., "vzpomíná na těžké chvíle po porodu Jana.
Věřte, nebo ne, podobných případů je víc, jen se o nich nezvykne tak mluvit jako o problémech žen. Někteří tatínkové trpí podobnými stavy, aniž by si to okolí, či manželka samotná všimla. Snaží se tyto pocity řešit sami v sobě, respektive je vůbec neřeší, čímž se kupí a nedělají dobrotu. I to může být důvod, proč někteří tatínkové začnou více než dříve například pít alkohol, méně se zdržují doma - a i přesto, že své dítě milují, hledají způsob, jak si dokázat, že jsou správnými chlapy, i když si myslí, že jako tatínkové nemají dítěti co dát.
Samozřejmě, otec je i pro malé děti velmi důležitý. Od narození se mezi nimi vytváří vztah a nejednou záleží právě na komunikacií mezi nimi v tom nejranějším dětství. Navzdory obavám a strachem tatínků, že jejich vztah s dítětem se bude mnohem obtížněji rozvíjet než v případě maminky, která vlastně již vzájemný vztah má vytvořen - samotným těhotenstvím a umocní ho kojením. Je jasné, že tatínkové nemají k dětem po narození fyzicky ani psychicky tak blízko, jak maminky. Důležité je však tento vztah budovat. Zde je několik tipů,které vám všem pomohou vytvořit krásný vztah a předcházet v úvodu zmiňovaným problémům, či negativním pocitům. Co tedy může udělat tatínek?
Kojení není žádná lehká záležitost. V podstatě je to tvrdá práce, a tak každá kojící žena ocení oporu a příjemné slova. Tatínkové mohou ženám přinést podpůrný polštář, aby se jim pohodlněji kojilo, sklenici vody. Maminky také jistě uvítají, když si tatínek vezme po kojení chovat děťátko, aby si odříhlo. Takto si děťátko tvoří vztah i k otci, který ho nosí na rukou.
Odborníci doporučují tatínkům, aby si své děti přikládali na nahou hruď. Kontakt kůže na kůži s miminkem, mazlení se, koupání, vytváří oboustranný vztah. Tento intimní kontakt není důležitý jen pro dítě, ale i pro samotného tatínka, protože ovlivňuje jeho produkci hormonů a podporuje otcovské chování, ale i pocity štěstí a spokojenosti.
Projděte se s ním po okolí, jděte s ním nakoupit, pohrajte si spolu doma, na koberci. Důležité je, abyste trávili i o samotě chvíle s dítětem, nejen v přítomnosti maminky. Navíc, když ho budete často brát na procházky, vaše žena si bude moci alespoň na chvíli odpočinout a uklidit, což je pro vzájemný vztah a fungování celé rodiny nesmírně důležité.
Tatínkové také mohou krmit miminka! Stačí, když si maminka odsaje mléko a připraví do láhve. Není třeba se obávat toho, že pokud jednou za den (zatímco maminka odpočívá nebo jde nakoupit) tatínek nakrmí dítě z láhve, bude ohroženo kojení. Optimální je začít s takovýmto způsobem tatínkovského krmení v době, kdy má dítě 3 až 4 týdny.
Mnohé ženy po porodu déle nemají chuť na milování, respektive - mohou při něm pociťovat nemalé bolesti kvůli snížené lubrikaci. Při kojení totiž klesá hladina estrogenu. Můžete vyzkoušet použít lubrikant na vodní bázi nebo jiné způsoby tělesného kontaktu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu