Čtyři otázky na téma otcovství

Chcete se stát otcem? Ne, hned, třeba za pár let. Jen je třeba si včas ujasnit, co pro vás otcovství znamená. Zkuste si na začátek čtyři otázky, na které se pokuste pravdivě odpovědět. Role otců se v dnešní době přesunula jinam a to je pro děťátko i maminku moc dobře. Již nepanuje názor, že otec začíná vychovávat, až když brouček trošku povyroste. Tatínek je nejen u jeho vzniku, ale i na prvním ultrazvuku, u porodu a následně bdí i nad spánkem u postýlky….

děti, otcovství, rodina, výchova dětí, plánování rodičovství

Otázka č.. 1: Měl bych mít vůbec dítě?

Věta "Budeme mít dítě." může některé budoucí tatínky ochromit odpovědností a začátkem konce celého příjemného života. Může jim víří hlavou - už žádný "pondělní noční fotbal", dlouhé cyklistické túry, každoroční sjíždění řeky se starými kámoši ...Nešťastný otec nemůže být jednoduše pro své děti perfektním otcem. Dítě od vás nechce, abyste kvůli němu měnili celý svůj život a ztratili vlastní identitu. Každý nastávající otec tento tlak pociťuje. Nepodlehněte falešnému výběru. Rozdělte si svůj volný čas mezi rodinu a vlastní zájmy a dodržujte to. Potřebujete svůj "prostor na hraní" stejně jako dítě. Potřebujete být sám sebou. Ale také myslete na to, že i vaše žena potřebuje svůj prostor. A vy nemáte na něj právo, jestliže stejné právo neumožníte jí. Jít ven z domu a dělat věci, které dělat chcete, není luxus, ale nezbytnost. Poproste o pomoc rodiče, sourozence, přátele, najděte si občasnou chůvu. Uvědomte si, že odejít poprvé z domu je velmi obtížné - a pak to udělejte. Vyhraďte si čas i na to, abyste mohli být spolu pouze ve dvojici. Mít dítě je velká zodpovědnost, ale nechtějte, aby bylo břemenem a příčinou velkých obětí. Dítě přece není důvod, abyste přestali snít o vlastní hudební kapele, vlastním podniku nebo o výstupu na Mount Everest. Dítě je "pouze" velký motivátor, který vám pomáhá myslet na opravdu důležité věci.

Otázka č.. 2: Je to holka! Co teď?

Nechápejte to špatně, malé holčičky jsou úžasné. Šance na to, zda budete mít chlapce nebo dívku je 50: 50. Když však muži myslí na to, že budou mít dítě, v jejich představách je to většinou chlapec, se kterým budou hrát fotbal nebo boxovat. Určitě nemyslí na to, jak si budou hrát s rozkošnou holčičkou s Barbie. Promiňte nám to, ženy, ale tak to je ...Je jisté i to, že muž bude milovat dcerku stejně, jako kdyby měl syna. Bude mít jediný problém - jak být dobrým otcem dceři? Je to velmi jednoduché - dělejte s ní věci, které jste v jejím věku chtěli dělat vy. A nezapomeňte, že pro holčičku je otec velmi důležitý právě pro jeho mužský pohled na svět. Díky němu se učí komunikovat s muži a za několik let bude vlastnosti a chování otce podvědomě hledat ve svém budoucím partnerovi. Pohlaví v prvních letech života nehraje žádnou roli - miminka a batolata stejného pohlaví mají přesně stejné zájmy. Tak, jak byste si hráli se synem, tak si hrajte s dcerou. Kolem dvou - tří let mají všechny děti bez rozdílu pohlaví velké potěšení ze zápasů s otcem a z honění za míčem. Až poté, kdy bude vaše malá holčička starší, začne se více podobat mámě a zajímat se o ženské věci. Ale právě teď je vaše role mimořádně důležitá. Vy jste ten, co by ji měl vést k pohybu a sportu. Klidně hrajte spolu fotbal, zápaste, učte ji základům karate nebo kick boxu. Možná vám jednou za to bude velmi vděčná ... Hrajte s ní softbal, basketbal, veďte ji i ke klasickým sportům - tenisu, volejbalu, plavání, lyžování, jízdě na kole. Nejsnazší způsob, jak navázat spojení s dcerou, je - pozvat ji do vašeho mužského světa. Naučte ji hrát šachy či poker, ukažte jí, jak se hrají kuželky, vezměte ji s sebou do obchodu s hardwarem, automobilovými součástkami či pomůckami pro kutily. Ukažte jí, jak používat počítač, jděte s ní na motokáry, fotbalový zápas nebo ji zasvěťte do světa F1. Ženy vám to potvrdí: Dětské hry s mámou byly jistě hezké, plné pohody - a zapomenuté. Chvíle strávené s otcem byly vzrušující, plné dobrodružství - a nezapomenutelné. A co když vám vaše dcerka bude na oplátku chtít ukázat svůj svět panenek a šatiček? Buďte kavalír a alespoň na chvilku předstírejte zájem. Bude to navždy vaše malá holčička ...

Otázka č. 3: Budu se podobat svému otci?

Je to otázka, která trápí muže, kterým se otcové věnovali velmi málo nebo vyžadovali tvrdou disciplínu. Ale jinak obecně - muži jsou ke svému otci kritičtější než k mámě nebo jako ženy ke svým rodičům. Říká se, že máme tendenci napodobovat to, co jsme viděli. Představte si, že během vaší kariéry pracujete pouze pod samými špatnými manažery. A pak se stanete manažerem vy. Který vzor či příklad se budete snažit dosáhnout? Není to problém toho, zda váš otec byl dobrým nebo špatným otcem - ale prostě to, co jste zažili, máte naprogramováno. Ale na druhé straně, pokud budete myslet na to, že se nechcete podobat na svého otce, jste na poloviční cestě splnit tento cíl. Jak si tedy hledat vzor, ​​ke kterému se můžete přiblížit? Možná jste měli trenéra, který byl shovívavý k vašim nedostatkům. Možná jste měli souseda, který vám ukázal, jak vyměnit pneumatiku, nebo strýce, který se zajímal o to, co jste říkali. Pokud trochu zalovíte v paměti, určitě najdete osobu mužského pohlaví a vybavíte si situaci, ve které na vás zapůsobila. Ano, je to malá lest, ale co jiného v této situaci zbývá? Mnoho otců si myslí, že přísnými pravidly a tvrdou disciplínou vychovají dobrého člověka. Tito muži podobnou výchovu zažili sami na sobě od svých otců. Možná otce v dětství nesnášeli, ale dnes mají pocit, že díky jeho přísnosti jsou z nich čestní a dobří lidé a tato metoda funguje. Není to pravda. Pouze tito v dětství bití otcové možná nevědí, že i demokratickou výchovou založenou na vzájemném respektu lze vychovat dobrého člověka. A navíc takového, který ho bude mít rád.

Otázka č. 4: Mám být u porodu?

U téměř všech otců to patří k nejúžasnějším zážitkům v životě. Před tím, než se porodu zúčastníte, byste si měli být vědomi to, že příroda může změnit vaše plány. Musíte být otevřeni všem možnostem. A měli byste být dostatečně poučeni o porodu, abyste v kritických situacích uměli s lékařem diskutovat místo vaší ženy, která to v tom momentě nedokáže. Musíte jí pomoci, být její advokátem a zprostředkovat její přání. Pro ni je to opravdu velmi náročná práce, proto nečekejte, že jí pomůžete pouze žertováním a obveselováním. Účastněte se na něm spolu s ní tak plnohodnotně, jak jen můžete, a dodávejte její sílu a odvahu. Období těhotenství, porodu a raného mateřství jsou pro vaši ženu ty nejúžasnější zážitky, jaké kdy bude mít. Nesplň tuto zkoušku, a nikdy ti nebude odpuštěno, nestihni to - a ona ti to nikdy nezapomene. Když přijde den porodu, pamatujte na to, že musíte být jejím otrokem stejně jako velitelem. Vaším úkolem je zaměstnat ji jinými myšlenkami a odpoutat její pozornost od kontrakcí, když se stanou intenzivnějšími. Vaše hlavní úloha je ve správném mixu něžností a citového zapojení. Ale když vám ona řekne, abyste odešli - odejděte, a když vás vzápětí na to přivolá, přiskočte a zeptejte se, čím můžete pomoci. Žena má skutečně velké bolesti a není zde prostor na to, abyste se uráželi nebo byli samolibí. Ale ona, ona může být v této chvíli jedno nebo druhé - a klidně ještě něco horšího - a vy to musíte brát s úsměvem. Buďte připraveni na všechno, protože porod může být dramatickým a extrémním zážitkem a pokud i vše proběhne v nejlepším pořádku, vaše dítě přijde na světě celé zakrvácené. Ale neumíte si představit, co cítí muž, když těsně po porodu drží své dítě na rukou ... To je moment, který vymaže z paměti všechny předchozí nepříjemnosti a nepohodlí. Tak nepropásněte tento jedinečný zážitek, který se již nemusí opakovat....
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Růst, vývoj a vývin dítěte

Růst, vývoj a zrání? Co tyto pojmy znamenají ve vztahu k období dětství? Jaké změny v jednotlivých etapách...
více…

Dítě ve dvaceti?

Tak mladá a už má dítě? To je pohled společnosti na dnešní dvacetileté matky. Těhotenství se v současnosti...
více…

Rodičovský příspěvek

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který se řádně stará o dítě do 3 či 4 let věku (do 7 při dlouhodobě...
více…

Co je třeba zařídit před porodem?

Budoucí mamince se bříško už pěkně zakulatilo, těhotenské oblečení vytlačilo ze šatníku všechny "normální...
více…

Co je třeba vyřídit po narození dítěte?

Mnohem více "byrokracie" než před porodem čeká rodiče po narození dítěte. Vedle péče kolem bezbranného drobečka je...
více…

Kdo může být při vašem porodu?

Přesto, že nejčastějším doprovodem ženy při porodu je její partner, nemusí to být vždy tak, k porodu si můžete...
více…

Porod

Porod dítěte je jedinečným okamžikem, kdy nový človíček poprvé spatří světlo světa a zakusí život mimo...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…