Deprese se netýká jen dospělých, všímejte si svých dětí!
Nemocné dítě, to nemusí být je běžná viróza nebo infekční dětské nemoci. Dítě může mít nemocnou i duši. Stále častěji se dětští lékaři a psychologové setkávají s projevy deprese u mladých lidí a dospívajících dětí. Přitom si ani nejbližší okolí nemusí nevšimnout, že se dítě trápí a je potřeba mu odborně pomoct.
Deprese a puberta
Depresivní porucha se u lidí projevuje v různých vývojových obdobích. Pravděpodobnost jejího vzniku se zvyšuje nástupem puberty. Existují základní rizikové faktory rozvoje depresivní poruchy, ke kterým patří:
- Náladovost (neurotismus),
- prostředí (výskyt nežádoucí životní události v dětství),
- genetické a fyziologické faktory (dědičnost deprese),
- jiné modifikátory průběhu (psychoaktivní látky).
Deprese v dětství
Deprese začínající v dětství má větší tendenci pokračovat například vývojem bipolární poruchy než deprese začínající v dospělosti. Léčba by měla odpovídat závažnosti deprese (lehká, středně těžká a těžká). Podle toho se rozlišuje, jaká terapie bude na dítě či adolescenta použitá (psychoterapie, alternativní terapie, farmakoterapie, elektrokonvulzivní terapie...).
Deprese může být i výhoda
Následující studie nám pomůže rozšířit běžné vnímání deprese o přirozenou, automatickou, adaptační funkci v životě jedince. Pokud bychom přestali považovat depresi za něco nepříjemného, proti čemuž je třeba bojovat, tak by to mělo za následek lepší přijetí, porozumění vlastním emocím. S rozvojem osobnosti by klesaly depresivní symptomy a naopak člověk by nabyl schopnost, efektivněji řešit velkou škálu problémů.
Poruchy chování u školních dětí
S příchodem na základní školu se chování školáků mění a je důležité zaměřit se na jejich potřeby. Nelze zapomínat zejména na projevování podpory. Zatímco depresivní poruchy v raném věku nejsou až tak vážné, je důležité na ně klást důraz, protože u adolescentů již představují problém, který nabírá vážnější podoby, a to i ve společnosti.
Rada na závěr
Pokud zaznamenáte na svém dítěti změny chování, neignorujte je a vyhledejte odbornou pomoc. Můžete mu tím zachránit nejen duševní zdraví, ale také život!