Zimní deprese nejvíce útočí během vánočních svátků a v únoru

Se smutkem nebo depresivním stavem se občas setkáváme téměř všichni. Je to stav beználadovosti, nechuti na nic, ztráta energie spojená s pocitem smutku, osamělostí a neschopností radovat se. Zejména v zimním období jsou takové stavy častější.

deprese, zimní deprese, psychologie, zdraví, smutek

Zimní období

Zimní období je spojeno se zkrácenými dny, snížením intenzity a délky slunečního - přirozeného světla, když je člověk více vystaven jen umělému osvětlení. Mrazivé počasí pro většinu bývá spojeno se zvýšeným pobytem v domácnosti, které - pokud žijeme sami - může zvýraznit pocit osamělosti. Depresivní náladu během zimy dotváří i zvýšená nemocnost v tomto období.

Vánoční smutek

  • Existují dvě skupiny lidí, u kterých se mohou depresivní stavy objevit právě během vánočních svátků. Jsou to lidé, kteří žijí sami, jsou osamělí, nikoho nemají, případně i někoho mají, ale blízcí nejeví o ně zájem, např. děti o své rodiče, a tito právě během vánočních svátků prožívají svou samotu intenzivněji. Paradoxně se mohou depresivní stavy vyskytnout i u rodičů, kteří se rozhodli sami trávit vánoční svátky s rozhodnutím, že se nechtějí plést do života svým dětem a jejich rodinám. Jsou rozhodnuti tvářit se, že jim nebude vadit, pokud budou během vánočních svátků sami doma.
  • Druhá skupina lidí, u kterých se mohou objevit depresivní stavy během vánočních svátků, své blízké má, ale přetrhali s nimi pouta - přestali navzájem komunikovat z různých příčin, např. po konfliktu, neshodách a také tráví Vánoce sami. Pro tyto lidi mohou být právě vánoční svátky, jako svátky klidu a míru, zároveň obdobím pro pokus o urovnání sporů v rodině a ve vztazích.

Nejhorší je to mezi svátky

Nejrizikovější období na vznik depresivních stavů v prosinci je období mezi Štědrým dnem a Silvestrem. Období během Vánoc a po vánočních svátcích je obdobím, kdy všechno ztichne, dění kolem se přesune do jednotlivých domů, bytů rodin, do člověka samotného. Je to čas, kdy člověk má možnost bilancovat, přehodnocovat, uvažovat nad sebou, svým životem, svou situací, které někdy mohou být zdrojem negativních myšlenek, pocitů, depresivních stavů. Deprese po vánočních svátcích a Silvestru, když začíná nový rok, může souviset s tím, že lidé nevědí, co jim nový rok zase přinese a co co bude.

Kdy přichází zimní deprese?

Za hlavní faktor vzniku zimní deprese se považuje redukce denního světla v období pozdního podzimu a zimy. Snížená expozice dennímu světlu, může mít za následek depresivní náladu. Výskyt zimních depresí závisí na prostředí, přesněji na zeměpisné šířce. Nejvíce trpí zimními depresemi obyvatelé severských států, naopak populace slunečné Floridy trpí zimními depresemi pouze zanedbatelným 1 procentem. Mnohem častější je jejich výskyt u žen - ve srovnání s muži je poměr 4: 1. Zvláště ohrožené jsou osoby, u kterých se v rodinné anamnéze vyskytují deprese, případně jiné emocionální poruchy. Dále osoby, které přežily vážné životní trauma, prožívají životní krizi nebo osoby žijící osaměle. Příznaky zimní deprese se objevují na podzim a v zimě, jaro a léto je obdobím jejich úplného vymizení. Prosinec, leden a únor jsou obdobím nejčastějšího výskytu sezónních depresí - únor se udává jako nejrizikovější. Je to měsíc, ve kterém máme již zimy po krk a každý další tmavý, chladný, zimní den nám dokáže zkazit náladu.

Jak se bránit?

Pokud prožíváte zimní depresi (vánoční depresi) přijměte toto období jako přechodné. Je někdy těžké přijmout momentální krizi, ale skutečnost, že po zimě přijde jaro, nám může připomínat, že těžké časy pominou a zároveň s přibývajícím slunečním světlem se nálada obvykle zlepší a deprese ustoupí. Zkuste i toto zimní období přežít či naplnit tak, aby nebylo pro vás jen ztraceným časem. Můžete se naladit pozitivně a nezávisle na vnějším prostředí, okolí, okolnostech a situacích. Každý může zaujmout vnitřní postoj navzdory nepříznivým vnějším podmínkám - nepoddat se vnějším okolnostem. Pocit štěstí vychází zevnitř člověka, je to stav vnitřního nastavení - vědomí: jsem šťastný. Není dobré, když člověk, který se cítí osamělý a doléhá na něj depresivní nálada, zůstává sám. Pokud se vám někdy zdá, že je svět a život pochmurný, zkuste vyjít ze sebe, ze své samoty a zaměřit se na něco, někoho mimo sebe, otevřít se lidem, životu. Najděte si vhodné aktivity, které vás potěší, najděte si společnost, člověka, který vám rozumí, který vám bude oporou. Každé ráno si naplánujte ve svém dni potěšení, radost. Když začnete den hledáním malých či velkých radostí, můžete ho tím celý změnit. Objevte kolem sebe radost, která vám vrátí chuť do života.

Několik dobrých rad

  • Zajděte na místa, kde se cítíte dobře,
  • vnímání vhodně vybrané kvalitní hudby vám pomůže uvolnit negativní emoce, uklidnit a vysvobodit ze světa samoty, obnovit chuť do života a zlepšit náladu,
  • přečtěte si dobrou knížku, u šálku teplého čaje,
  • podívejte se na pěkný film,
  • mezi svátky navštivte výstavu, muzeum ...,
  • využijte těch několik slunečních chvil, které nám nabízejí zimní dny k pobytu venku, na procházku - důvodem pro využití slunečních zimních paprsků může být pro vás i to, že intenzita, kvalita a množství světla může přímo ovlivňovat náladu člověka,
  • otevřete se lidem - vzpomeňte si, zda nemáte nějakého zapomenutého, starého přítele, zkuste mu zavolat - jak se má, hledejte někoho, s kým si můžete popovídat, někoho, kdo vás vyslechne a odpoví vám,
  • naberte odvahu požádat druhého o pomoc, usnadníte tak sobě, svému duševnímu bolu.

Odborná pomoc

Pokud přechodnou depresi nejste schopni zvládnout sami, je dobré, pokud si v těžkém období pořídíte emocionální, duchovní nebo lékařskou pomoc.

Neignorujte vánoční svátky

Na Štědrý večer si připravte byť i malou štědrovečerní večeři, dejte si do vázy ozdobenou větvičku, kupte si dárek, který vám udělá radost, poslechněte si vánoční koledy. Vánoční svátky dávají prostor k tomu, aby člověk udělal radost nejen sobě, ale i druhým. Pokud uděláme někomu radost, máme z toho radost i my. Je to bumerangový efekt. Popřemýšlejte, zda nemáte ve svém okolí někoho, komu byste mohli udělat radost. Napište vánoční pozdrav, zatelefonujte nebo navštivte přítele, blízkého, kterému jste se již déle neozvali; navštivte osamělého souseda a doneste mu cukroví, vánoční větvičku, zeptejte se ho, jak se má. A nemusí to být jen o Vánocích. Právě na to budete mít během zimy dostatek času.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak se chovat k lidem, kteří hubnout?

Stalo se vám někdy, že vás "kompliment" vytočil do nepříčetnosti? Neudělejte tutéž chybu vůči druhým! Hlavně,...
více…

Oblíbené jídlo může zlepšit náladu, ale nesmí potom následovat výčitky

Konzumace jídla, ze kterého máme požitek, nás může povzbudit a vyvolat pocit spokojenosti a odpočinku. Naopak,...
více…

Čokoláda prospívá srdci, tlumí kašel a zlepšuje nádadu

Čokoláda má mnoho zdravotních výhod, je však třeba mít na paměti, že za to může zejména kakao, které obsahuje....
více…

Zklamání bolí, ale druhá šance uzdravuje

Když vám někdo blízký ublíží, zradí vás nebo zklame, je těžké mu odpustit. Přesto je schopnost odpuštění...
více…

Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Deprese žen, které chtějí být super matkami, pracovnicemi a manželkami

Být super matkou, skvělou pracovnicí, manželkou a navíc zvládat péči o domácnost? Ano, jsou mezi námi super ženy,...
více…

Když vám problémy přerostou přes hlavu, nestyďte se a vyhledejte pomoc psychologa

Bolí vás duše? To je bolest, která není vidět, ale dokáže pěkně potrápit a dovést člověka až k tomu, že...
více…

Šťastný den není věc náhody, dobře se na něj připravte!

Štěstí přeje připraveným. Připravte se na šťastné dny. Nic na tom není. Stačí pět bodů, které vám možná jen...
více…

Deprese matek po porodu je třeba odborně léčit

Poporodní deprese je diagnóza jejíž příčinu těžko vysvětlují i odborní lékaři. Spouštěčem tohoto závažného...
více…