Deprese žen, které chtějí být super matkami, pracovnicemi a manželkami

Být super matkou, skvělou pracovnicí, manželkou a navíc zvládat péči o domácnost? Ano, jsou mezi námi super ženy, které to vše zvládají, ale jak se samy cítí? Občas je s podivem, že tato žena navštíví ordinaci psychologa s příznaky deprese a okolí se diví. Vždyť dobře vypadá, vydělává, děti má jako ze škatulky a ani manžel nejeví známky zanedbanosti!

deprese, ženy, matky, manželky, práce žen

Super mámy

Nejedna žena musí rozlousknout problém, zda nastoupí do práce dříve - ještě během rodičovské dovolené - nebo raději zůstane déle doma u dítěte. Některé maminky dnes mohou pracovat na částečný úvazek nebo z domu, a tak se dá zkombinovat obojí. Ale super mámy nemají na růžích ustláno. I když se může zdát, že když maminka začne pracovat, bude mít méně důvodů k depresi, protože bude "v procesu" a nebude se stále točit jen kolem dítěte, ale ve skutečnosti to tak nemusí být, alespoň ne vždy.

Domácnost versus práce

Nový výzkum prokázal, že pracující maminky, které se domnívají, že mohou bez problémů žonglovat mezi domácností a kanceláří, mají vyšší riziko deprese, než jejich kolegyně, které přijímají fakt, že nemohou dělat všechno a zůstávají více maminkami. Pro každou ženu, která odloží plačící batole z kolen a směřuje ke dveřím pracoviště mohou být tyto nové zjištění překvapující. Totéž platí pro každou ženu, která musí v zaměstnání prosit, aby mohla odejít v pět odpoledne povzbudit své dítě na sportovní zápas nebo kulturní představení, ví, že pro dítě bude jeho nepřítomnost velkou ranou.

Polevuje?

Jménem psychického i fyzického zdraví je nezbytné, aby některé maminky polevily- buď ze svých kariérních nároků, nebo rodičovských, případně z obou. Pokud si ženy myslí, že mohou mít všechno, tak se hluboce mýlí. Možná je lepší způsob myslet si, že mohou mít téměř všechno.

Nejšťastnější jsme doma?

výsledky průzkumu

  • je mnohem lepší pro všechny zúčastněné strany, když muž vydělává a je mimo domov a žena se stará o domácnost a o rodinu
  • ženy jsou mnohem šťastnější, když zůstanou doma a starají se o své děti
  • zaměstnanost žen vede k větší kriminalitě mladistvých

Super maminkám hrozí deprese

Ženy, které pracují, mají lepší mentální zdraví, než ženy v domácnosti, a také výzkumy ukázaly, že ženy, které odmítly být super maminkami a věnují se naplno jen jednomu, trošku polevily ze svých povinností, mají i menší riziko depresí. Největší riziko depresí je u super maminek, které se snaží stihnout a zvládnout všechno - práci, rodinu, domácnost.

Když vás práce baví

Je důležité si uvědomit, že pro ženy je mimořádně důležitá kvalita práce, jen tehdy z ní mohou cítit štěstí a naplnění - musí mít opravdu rady to, co dělají. Pro některé ženy je tedy lepší volbou zůstat doma u dítěte, pro jiné angažovat se více v práci. Některé ženy bez práce mohou velmi trpět. Můžete vesele kombinovat výchovu dětí s prací, když si chcete něco nechat vyklouznout. Rozhodování, ve které oblasti polevit, je však mimořádně náročné, proto je jednodušší dělat něco naplno, avšak ani v tom případě se nemusíte vyhnout výčitkám svědomí. Když však polevíte v práci, zřejmě nebudete velmi postupovat, když povolíte v péči o dítě, můžete mít výčitky a pocit viny z toho, že vynecháte dětské vystoupení, či sportovní zápas.

A co tak pracovat z domu?

Stejně těžké je soustředit se na práci z domácnosti. Má to svá úskalí, zejména pokud jde o vymezení hranic mezi prací a domovem. Obávaný je obraz mámy, který se navždy zafixuje mým dětem do paměti, je maminka shrbená nad notebookem. "Proč pořád pracuješ?"- To je nejoblíbenější refrén dětí, sledujích domácí práci svých matek. Protože potřebujeme pracovat - není podstatné z jakých důvodů a mnohé ženy budou i nadále táhnout dvojitou povinnost - zaměstnance i maminky. Navzdory tlaku je to nejednou nutné. Nejen kvůli penězům, ale i kvůli pocitu. Nicméně riziko depresí s tímto tlakem roste.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Děti učí žít své rodiče

Rodiče se snaží své děti vychovat a jít jim příkladem. Ale napadlo vás někdy, že i vy, rodiče, se můžete od...
více…

Vaše nejlepší kamarádka vám mluví do výchovy dětí?

Pomáhá vám kamarádka vychovat vaši rodinu a vaše děti? Ne, to není legrace, někdy se to opravdu stává, že se vaše...
více…

Kdy znovu otěhotnět, pokud chcete mít zdravé dítě?

Velký věkový rozdíl mezi sourozenci nemusí být vždy ideální, ale ideální není ani snaha rodit jako na běžícím...
více…

I ženy na mateřské dovolené mohou mít sebevědomí, jen je třeba ho podpořit!

Sebevědomá matka na mateřské dovolené? Občas spíše sci fi, než realita! Spíše se jedná o ženu, které se sice...
více…

Jak naučit děti správné mytí rukou?

Zdraví dětí je noční můrou mnoha rodičů. Některým nemocem nezabráníte, ale je možné předejít alespoň těm...
více…

Syndrom třeseného dítěte - pozor na jednání v afektu!

Děti od 3. do 9. měsíců věku prochází obdobím pozorování okolního dění. Již se usmívají a radostně...
více…

Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Limitovaná série – summer/léto 2017

Vůně léta může vyvolat příjemné vzpomínky a dokonale osvěžit bytový i komerční prostor. Na to vsadil i přední...
více…