Stres žen, které chtějí být dokonalé matky, manželky a pracovnice

Rodina a domov, to by mělo být místo, které nás nabijí pozitivní energií, kde si můžeme a také musíme, odpočinout a kde je nám hezky. Muži musí většinou přiznat, že tyto podmínky vytváří žena. A na ženu je toho někdy opravdu moc. Má být výkonná a svědomitá pracovnice, dokonalá matka a manželka a navíc neustále vypadat přitažlivě. Výsledkem toho všeho snažení bývá, že v perfekně uklizené bytě je neustále vystresovaná žena, která často není daleko od celkového zhroucení.

žena, matka, milenka, rodina, stres, zaměstnání žen

Tlak společnosti

Mít moudré děti, které navštěvují všechny kroužky a vynikají nadprůměrnou, je dnes téměř povinností. Tlak okolí je obrovský. Nejnovější trendy ve výchově, kurzy, které učí, jak být dobrým rodičem a dělat všechno dokonale, zažívají boom. Straší nás informace o traumatech, jaké můžeme svým dětem nesprávným přístupem způsobit na celý život. K tomu všemu dokonalá zdravá strava a domácnost ve stoprocentním stavu. Nepomáhají nám ani školy s množstvím náročných domácích úkolů a projektů, nad kterými každodenně trávíme s dětmi hodiny času. V našich rodinách se většinou ženy ujímají výchovy dětí, i když otec je také důležitý a formující, říkají psychlogové.

Co na to odborník?

Podle psychologa náročnost výchovy závisí také na tom, jaké děti jsou. "Pokud mají nějaké poruchy učení či hyperaktivitu, výchova může být až vysoce stresovou záležitostí". Nástup do školy, změna školy, přijímací pohovory, školní besídky a jiné aktivity dokáží s naším časem a nervy také pořádně zamávat.

Nikdo není ideální, ani rodinné vztahy ne

Jak se říká, přátele si vybíráme, ale rodinu ne. Každý z nás má své specifické nastavení osobnosti a vzájemné interakce mezi členy rodiny, ať už v užším kruhu, nebo širším také způsobují stres. Trápení je o to větší, že jde o blízké lidí. Pokud se pohádáme se známým, za chvíli nad tím jen mávneme rukou, pokud však jde o naše blízké, neshody prožíváme mnohem intenzivněji. Podle psychologa je žena přirozeně více orientovaná na vztahy, na bedrech ženy většinou leží řešení vztahů, konfliktů a jakýchkoli problémů mezi členy rodiny. Muž je spíše uzpůsoben na výkon, konflikty často nechápe a nechce je řešit. Žena musí vše filtrovat, co jí způsobuje poměrně velký stres.

Tipy pro vystresované matky

  • Udělejte si plán na celý týden a snažte se do povinností zapojit i ostatní členy rodiny. Pokud o nich budou vědět v dostatečném předstihu, připraví se na jejich plnění bez zbytečného vymlouvání.
  • Zaznamenávejte si činnosti během dne i čas jejich trvání a po týdnu se pokuste najít rezervy, které můžete eliminovat.
  • Při stresu náš organismus spotřebuje mnohem více výživných látek a vitaminů, doplňujte tělu vše potřebné.
  • Naučte se říct ne.
  • Dopřejte si pravidelný relax.
  • Velmi dobrým lékem na stres je přiměřená sportovní aktivita.

Nemocné dítě dokáže vyčerpat

Největší stresovou zátěží pro matku je nemoc dítěte. Starost a péče o nemocného potomka vyčerpává zejména empatické a citlivé matky. K psychickému stresu se přidává také fyzické vyčerpání, které přichází po probdělých nocích. Nemoc dítěte může vyvolat řetězovou vlnu onemocnění celé rodiny a pro matku je tato situace mimořádně náročná.

Finanční nejistoty

Finanční zázemí, ztráta zaměstnání jednoho z partnerů, nečekané výdaje a zejména výdaje na potřeby dětí jsou další stresovou zátěží. Nejde totiž jen o životní úroveň, ale nemalé prostředky stojí základní potřeby, jako jsou bydlení a strava. Většina rodin dnes řeší střechu nad hlavou hypotečním úvěrem, který je strašákem psychické pohody na desítky let.

Časový tlak

Vměstnat do jednoho dne všechny povinnosti se často jeví doslova jako nemožné. Den začíná stresujícím ránem, dětmi, které nechtějí vstávat, přípravou jídla a odvozem rozespalých potomků v zácpách do školy. Následuje práce, pak přeprava dětí ze školy, nákupy, péče o domácnost, příprava večeře a nekonečné hodiny nad školními úkoly. Snaha vše stihnout vytváří obrovský časový tlak, zvláště pokud plánování ztroskotá na nečekaných okolnostech. Domů se vracíme vyčerpaní a bez energie. Dnes se s únavou a stresem nesetkávají jen dospělí, ale i děti.

Nálady i nemoci

Napětí a stres se odrážejí na našem chování i zdravotním stavu. Nepohodu prozrazují změny nálad, hněv či výbuchy zlosti. Snažíme se provádět několik činností najednou, nedokážeme se koncentrovat, zapomínáme, přicházejí poruchy spánku a neustále vyčerpání. Po fyzické stránce je signálem stresu bušení srdce, sucho v ústech, nadměrné močení, bolesti hlavy až nevolnost či skřípání zuby. Dlouhodobý stres negativně ovlivňuje imunitu, trávení, menstruační cyklus a dokonce libido. Důsledkem stresového životního stylu je zvyšující se spotřeba antidepresiv či stále častější tichý alkoholismus žen.

Jak snížit domácí stres

Důležité je, aby ženy samy na sebe neměly vysoké nároky a očekávání. Zbytečně také podléhají tlaku okolí. Být na plný úvazek v práci, na plný úvazek v domácnosti a ještě i dokonalou matkou a manželkou, je příliš mnoho plných úvazků. Měli by hledat, z čehož je možné slevit. Ne nadarmo kdysi ženy do práce nechodily, protože jejich práce v domácnosti byla stejně, ne-li více hodnotná než jiná práce. Bez domova by zde nebyl nikdo z nás. Nechceme tím určitě konstatovat, že ženy patří do kuchyně, ale tlak, který je na ně vyvíjen, je obrovský. Mělo by to být o hledání kompromisů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Nezaměstnanost může potkat každého z nás, důležitá je podpora rodiny

Ztráta zaměstnání může potkat každého z nás. Ale ne každého dokáže tato skutečnost zlomit. Najít vhodnou...
více…

Proč se pravidleně doma setkávat u jídla?

Jídlo je nejen naší každodenní potřebou, ale má v našich životech i společenský rozměr. Ne nadarmo se při...
více…

Stres se dá zvládnout vhodným otužováním

Imunita, to není jen forma ochrany před infekčními chorobami. Funguje také psychický imunitní systém, který je...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Jesle, babička nebo chůva pomohou s hlídání dítěte, které nemá věk na školku

Hmotné dávky při péči o dítě lze čerpat až do čtyř let věku dítěte, což je poměrně dlouhá doba a pro dítě...
více…

Tchyně nebude zasahovat do dění vaší rodiny, když si vytyčíte jasná pravidla

Vztahy v rodině nemusí být vždy ideální. Jsou ženy, které nedají na svou “druhou maminku” dopustit a ženy, které...
více…