Endometrióza - možná příčina neplodnosti ženy

Endometrióza je ženské onemocnění, neznámé etiologie. Některé ženy nemají téměř žádné problémy a jiné jich mají celou řadu. Endometrióza je stav, kdy se sliznice dělohy vyskytuje i mimo děložní dutinu. Nejčastěji se vyskytuje na vaječnících, vejcovodech, vnitřní výstelce břišní dutiny, na děložních vazech, ale i na povrchu střeva, v jizvě po operaci a ojediněle byla ložiska diagnostikována i uvnitř pochvy, uvnitř močového měchýře, na kůži a dokonce i v mozku, nebo v plicích.

endometrióza, ženské nemoci, neplodnost

Příznaky endometriózy

Nejčastějším příznakem endometriózy je bolest v podbřišku, která se obvykle objevuje před nebo během menstruace, ale nemusí souviset s menstruačním cyklem. U některých žen je tak silná, že výrazně negativně ovlivňuje kvalitu jejich života. Ale jsou i ženy, které mají endometriózu a ani o ní nevědí a zjistí se to např.. při operaci z zcela jiných důvodů, nebo při pátrání po příčině neplodnosti.Odhaduje se, že 30 - 40% žen s endometriózou má problémy s otěhotněním. Existuje jediný způsob jak jednoznačně stanovit diagnózu endometriózy, a to je "podívat se" do břišní dutiny. Dnes se to dělá pomocí laparoskopie, což je menší operační výkon, při kterém se zavede do dutiny břišní tenká trubička vybavena optikou a lékař na obrazovce monitoru prohlédne břišní dutinu. Konečné potvrzení diagnózy se provádí na základě mikroskopického vyšetření odebraného vzorku tkáně z ložiska, které je podezřelé, že jde o endometriózu. Podezření na některé formy endometriózy (např. endometrióza cystu vaječníku) lze vyslovit i na základě ultrazvukového vyšetření, ale definitivní diagnózu potvrdí pouze laparoskopie.

Endometrióza ovlivňuje plodnost ženy více způsoby,

nejčastěji způsobuje srůsty v oblasti vejcovodů, čímž dojde k narušení jejich funkce a vajíčko se nemůže setkat se spermií. Dost často se setkáváme s případy, při kterých vejcovody nejsou viditelně poškozeny, ale ložiska endometriózy jsou přítomny např.. na povrchu vaječníku nebo na vnitřní straně břišní stěny. V tomto případě se předpokládá, že tato ložiska produkují určité látky, které snižují pravděpodobnost oplodnění vajíčka spermií nebo narušují včasný vývoj oplodněného vajíčka.

Léčba

Endometrióza je onemocnění, jehož vznik a vývoj souvisí s produkcí ženských pohlavních hormonů (estrogenů) ve vaječnících, proto nevzniká u žen po přechodu, ale může se objevit  i u mladých dívek už v pubertě. V zásadě je možné endometriózu léčit chirurgicky nebo pomocí medikamentů. Chirurgická léčba spočívá v odstranění ložisek endometriózy, případně i srůstů a většinou ji následně doplní léčba medikamentózní. Přístup k léčbě závisí i od toho, co je hlavní problém. Pokud je třeba odstranit bolest, doporučuje se chirurgická léčba s následným dlouhodobým podáváním hormonálních přípravků, které blokují stimulační vliv estrogenů na rozvoj endometriózy. Pokud je hlavním problémem schopnost otěhotnět, doporučuje se absolvovat laparoskopii, při níž se diagnóza potvrdí a pokud je to možné, ložiska endometriózy se odstraní. Někdy se také po výkonu doporučila následná dlouhodobá hormonální léčba, jenže její problémem je, že sice zabrání opětovnému rozvoji endometriózy, ale žena při ní neotěhotní. Proto se dnes po potvrzení diagnózy doporučuje, čím dříve využít některou metodu asistované reprodukce. Pokud jsou vejcovody v pořádku, možná zkusit inseminaci, pokud opakované inseminace selžou, nebo se zjistí poškozené vejcovody, přichází v úvahu mimotělní oplodnění (IVF). Nemá smysl dlouho čekat na spontánní otěhotnění, neboť endometrióza se velmi často a velmi rychle může obnovit. Vyléčit ženě  endometriózu je obtížné a prakticky k úplnému a definitivnímu vyléčení dochází  až když ustane činnost vaječníků.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Syndrom dráždivého tračníku - příčiny, prevence a léčba

Syndrom dráždivého trakčníku je porucha, která postihuje až patnáct procent naší populace. Jedná se o zvýšenou...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…

Máte svoji lékárničku pod kontrolou?

Zřejmě by se v našich domácnostech nenašla rodina, která nevlastní lékárničku. Určitě různě velkou a různě...
více…