Hlad lze překonat, když víme jak mu odolat

Jistá verze hladu je, že hlad je jen přestrojená žízeň. Zní to paradoxně, ale něco pravdy na tom je. A víte, že není hlad jako hlad? Že máme minimálně šest druhů, tohoto hodně subjektivního pocitu? Zamyslete se nad tím, až budete vyslovovat to své známe "Mám hlad!", a vrhnete se po první sladké tyčince, kterou v obchodě uvidíte.

hlad, dieta, zdraví, hubnutí

Vizuální hlad

Žádná novinka, jíme i očima. Mnohem více chutná krásně barevný a uspořádaný talíř, než beztvará masa ze školní jídelny. A také pohled na lidi, kteří jedí, vás může přesvědčit, že i sytí máte dělat totéž. Vizuální hlad je vyvolán jídlem, které vidíte. Na stole, na pultu, v reklamě, v receptu, v obchodě, na trhu, v restauraci, v supermarketu. Stačí, že kolem projde číšník s úžasně vypadajícím dezertem a musíte ho mít! Proč? Protože jste ho viděli.

Čichový hlad

Bez čichu by nám jídlo nechutnalo, takže vyplatí se na něj dát. Ale musíte do sebe natlačit vonící popcorn v kině, přestože jste těsně předtím byli na dobré večeři? Nebo se podvědomě těšit, že si doma nachystáte šťavnatý řízek, jen proto, že jste ho kdesi ucítili? Hlad nosu je o to zrádnější, že svou intenzitou přebíjí vizuální hlad. Pokud jste odolali pohledu, vůni určitě ne!

Emocionální hlad

Jste neklidní, podráždění, mrzutí, unudění, otráveně chodíte po bytě a hledáte útěchu. V chladničce! Není to ok a s největší pravděpodobností vás něco trápí. Je to emocionální hlad. Jíme, když se cítíme smutní a opuštění, abychom se odměnili a ulevilo se nám. Když jsem frustrovaní, máme tendenci hledat křupavá a žvýkací jídla, když jsme smutní, dáme přednost měkkým jídlům. Ale máte i jinou možnost. Zvedněte telefon a postěžujte si. Možná se vám podaří příčinu vyřešit a zasytíte srdce i bez jídla.

Chuť na něco dobrého

Máme čtyři základní chutě a další vědci stále objevují. Potřebujeme je, ale často zradí. Máte pocit, že byste si něco dali, ale pohárky v ústech vám většinou pouze naznačí, nenadiktují přesně. Chuť na slané tyčky může klidně signalizovat potřebu organismu doplnit vitamíny ze zeleniny, chuť na sladké zase křupavé jablko. A co je nejhorší, "chuť na něco" vám často zůstane i po tom, když se zasytíte.

Zvukový hlad

Vzpomínáte si na dětství, když vám zvuk vytahování talířů a cinkání příborů připomněl, že jste hladoví? A šustění papírku od sladké tyčinky, otevírání plechovky či zvuk zalévané kávy chuť na něco sladkého? Tyto zvuky jednoduše milujeme. Ale sytí byste jim měli odolat.

Poslouchejte svoji intuici

Tento hlad se uspokojuje nejhůře. Podle odbornice nám totiž mysl diktuje, co bychom měli jíst - více proteinů a vlákniny, méně sacharidů a tuků. Příliš ji zaměstnáváte poučkami a pravidly. Mysl má vnitřního kritika, který posuzuje, co jíme nebo nejíme. Ideální je mít tichou mysl a kritice nevěnovat pozornost. Poslouchat svůj hlad intuitivně je někdy mnohem lepší, než přemýšlet.

Celulární hlad

Pokud svému tělu dlouhodobě odpíráte potřebné živiny, projeví se to podvýživou, i při nadváze. A také chronickou únavou, malátností, snížením výkonnosti, nesoustředěností. Jste nuceni do sebe házet, ne proto, že potřebujete více jídla, ale živin. Celulární hlad je skutečný a volá po tom, co opravdu potřebuje tělo, ne mysl - sůl, bílkoviny, tuk, minerály, vitamíny, sacharidy, železo, zinek a vodu. Pozor, pokud neposloucháte žízeň, přihlásí se silnější hlad doufajíc, že ​​mu tekutiny dopřejete alespoň v ovoci.

Žaludek přesvědčí mozek

Kručení v žaludku je jednoznačná zpráva - nyní tělo opravdu potřebuje jíst. Nikdy ho nenechte hladovět dlouho, vždy se vám to vrátí s úroky. Ale poslouchejte ho, i když je plný. Ve skutečnosti nepotřebujete sníst celý talíř, možná jen dvě třetiny. Osvědčených 15 minut pauzy po tom, co ho naplníte, opravdu funguje. Vyčkejte, žaludek přesvědčí mozek, že mu to opravdu stačí. Rozjedeným ústům s lahodnými chutěmi na jazyku se vůbec nedá věřit!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zapomeňte na drastické diety, posluchejte svoje tělo a budete štíhlí

V současnosti existuje mnoho typů diet, které slibují štíhlou linii a lepší životní styl. Při intuitivním...
více…

Mražený banán pomůže, když dostenete chuť na sladké

Snaha o zdravé stravování a snížení hmotnosti často ztroskotá na tom, že si chcete na něčem pochutnat mezi hlavními...
více…

Cukrovka vyžaduje správné stravování, které může mít vliv i na snížení dávek léků

Na velikosti porcí jídel záleží o to více, pokud trpíte cukrovkou 2. typu. Ovládat svůj příjem kalorií a sacharidů...
více…

Jak lehce rozhýbat metabolismus a nastartovat hubnutí?

Chcete skvěle vypadat? A vypadat skvěle v překladu do estetiky našeho století, to znamená být štíhlí. Ale přestože...
více…

Stres je nepřítel hubnutí, stejně jako sladkosti

Stres je velkým nepřítelem hubnutí, stejně jako kalorické bomby ve formě sladkostí. Nevěříte? Ale je tomu...
více…

Nový styl stravování, který vám pomůže zhubnout - IIFIM

Lidé proto aby zhubli a mohli jíst co chtějí, neustále vymýšlejí nové a nové trendy diet. A mezi ně patří i IIFIM,...
více…

Tři nápoje, které zkrotí chuť na sladké a pomohou vám s hubnutím

Máte šílenou chuť na něco sladkého? Poradíme vám nápoje, které vám s touto nebezpečnou chutí pomohou. Zkuste...
více…

Obezita očima žen, mužů a odborníků

Obezita není jen otázkou estetickou Je to choroba, která se řadí mezi onemocnění, kterým říkáme civilizační. A...
více…

Spalovač tuků, který s neprodává v plastové lahvičce

Při hubnutí doporučují odborníci na výživu spalovače tuků. Ale proč kupovat syntetické přípravky, když jako...
více…

Čokoláda pomáhá hubnutí bez jo-jo efektu

Nemlsejte čokoládu, budete mít nadváhu! Ano, ale ve sloganu chybí, jakou čokoládu. Lidé, kteří chtějí dosáhnout...
více…