Homeopatie - uznávaný a vyhledávaný způsob léčby

Homeopatie je v současnosti nejrychleji rostoucím a druhým nejvíce používaným systémem léčby ve světě. Odhaduje se, že celosvětově ji používá přibližně 600 milionů lidí.

homeopatie, zdraví, léčba, alternativní medicína

Homeopatie

Dnes se homeopatie používá ve více než 80 zemích světa. Jako metoda léčby je legálně uznáná v 42 zemích a jako součást doplňkové a alternativní medicíny v 28 zemích. Některé země homeopatii začlenily do svého systému zdravotní péče a dokonce ji tam hradí zdravotní pojišťovny: například Švýcarsko, Francie, Belgie, Dánsko, Lucembursko, Rakousko či Velká Británie.

Homeopatie vznikla v Německu

Kolébkou homeopatie je Evropa. Tuto metodu léčby poprvé v roce 1796 definoval německý lékař Dr. Samuel Hahnemann. Popularitu si získala již na počátku 19. století, protože úspěšně dokázala léčit infekční epidemii spály, cholery či tyfu. Z Německa se rychle rozšířila do celé Evropy a většiny zemí světa. Velký podíl na tom měli kněží a misionáři, kteří přinášeli domorodým národům Afriky, Indie a Austrálie i fyzické uzdravení. V současnosti používá homeopatické léky cca 20 - 25% obyvatel Evropy. Nejoblíbenější jsou v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Velké Británii, Irsku, Itálii, Rusku, Belgii nebo Francii, kde má sídlo i největší výrobce homeopatických léků, společnost Boiron. Podle statistik jsou nejčastějšími uživateli homeopatie příslušníci střední vrstvy a inteligence, spíše mladší lidé.

Homeopatii v Evropě

V Evropě absolvovalo vzdělávání v homeopatii přibližně 45 tisíc lékařů. Několikanásobně více je homeopatů - nelékařů. 25 - 40% lékařů v Evropě předepisuje homeopatické léky nebo doporučuje homeopatii svým pacientům. Nejvíce jich je v Německu, kde homeopatie vznikla a ve Francii, kde Dr. Hahneman žil na konci svého života. V Německu tři homeopatické nemocnice poskytují služby prostřednictvím lékařů homeopatů - ve Stuttgartu, Augsburgu a v Mnichově. V sousedním Rakousku jich je až sedm.

Homeopatie u nás

Homeopatie se v České republice používala do r. 1950, pak byla tehdejším režimem zakázána. V té době homeopatika používalo jen několik málo lidí, kteří si nechávali homeopatika dovážet za zahraničí. Šlo však spíše o léčitelství. Neexistovala žádná homeopatická společnost, nebyla možnost se v alternativní medicíně vzdělávat. Po roce 1989 se začala homeopatie u nás znovu praktikovat a rychle si získala mnoho příznivců. Roku 1990 byla založena ČMHS - Českomoravská homeopatická společnost. O rok později byl uspořádán první homeopatický kurz. V roce 1991 byla tehdejším ministerstvem zdravotnictví homeopatie prohlášena vedle akupunktury za lékařskou metodu a Českomoravská homeopatická společnost byla řádně přijata do České lékařské společnosti ČLS JEP.

V Japonsku se rozšířila neuvěřitelně rychle

K zázraku se přirovnává rychlost šíření homeopatie v Japonsku. Pragmatické Japonce poprvé s touto metodou léčby seznámila v roce 1996 Torák Yui, která měla homeopatickou praxi v Londýně. Homeopatii původně nevěřila, ale vystudovala ji, když jí homeopat v průběhu měsíce vyléčil chronickou ulcerózní kolitidu. Toto zánětlivé onemocnění střev ji trápilo roky navzdory různým způsobům léčby včetně kortikosteroidů. Od roku 1996 začaly vznikat jedna po druhé organizace a školy po celém Japonsku. V roce 2010 v Japonsku pracovalo již více než 500 profesionálních homeopatů v 250 klinikách po celé zemi. Odhaduje se, že v současnosti používá homeopatické léky více než 100 tisíc Japonců.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Alergie na potraviny je velmi nebezpečná, ale může ji způsobovat i psychika

Mnoho se mluví o pylové alergii. Dokonce máme ve sdělovacích prostředcích pylová zpravodajství,...
více…

Porucha erekce může signalizovat i velmi vážné onemocnění!

Porucha erekce neboli erektilní dysfunkce je diagnóza, která stále častěji trápí i mladší ročníky. Co se skrývá...
více…

Proč umíráme na banální infekční onemocnění?

Banální onemocnění a léčba antibiotiky nezabírá? Neklesá horečka, nastávají komplikace, dokonce vše může...
více…

Bolest je nepříjemný průvodce životem, ale život nám chrání

Bolest je pro nás nepříjemná, ale nutná rekce těla. Bez schopnosti vnímat bolest je život velmi obtížný a...
více…

Syndrom chronické únavy se obtížně stanovuje i léčí, pomoci mohou bylinky, úprava stravy a životního stylu

Jste absolutně “vyšťavení” a nejraději byste každý víkend prospali? Syndrom chronické únavy postihuje lidi bez...
více…

Co si myslí lékaři o současných pacientech? Léčí je internet!

Víte, jací jsme my, Češi, pacienti? Věříme babským receptům, jsme kyberchondrici, a když jdeme k lékaři, rovnou...
více…

Co vše pomáhá ženám v přechodu?

Co vše pomáhá ženám v menopauze? Každá žena je individuální, proto je třeba vyzkoušet více praktik. Pokud má...
více…

Strach z bolestivých lékařských výkonů lze překonat účinným autotrénikem

Každý z nás se něčeho bojí a díky tomu také přežíváme! Ale co když se bojíte něčeho, co vám život může...
více…

Perimenopauza a menopaouza není lehké období, ale nepříjemné příznaky lze zmírnit

Perimenopauza přichází kolem čtyřicátého roku života ženy, ale klidně se může dostavit i dříve. Je provázena...
více…

Zánět sedacího nervu - ischias

Zánět sedacího nervu představuje onemocnění, které se vyznačuje intenzivní a nesnesitelnou bolestí vystřelující z...
více…