Jak na chov želvy suchozemské
Slovo želva je odvozeno z francouzského tortue nebo tortre (želva). Jak se o takovou želvu starat, aby se jí dobře dařilo? To vám prozradí dnešní článek.
Krátce o želvě suchozemské
Jsou to plazi z čeledi Testudinidae z řádu Testudines. Specifické je pro ně to, že jsou suchozemské, zatímco jiné želvy jsou alespoň částečně vodní. Když budeme blíže specifikovat želvu, tak bychom měli vědět, že spadá do řádu plazů a vyznačuje se vyvinutým krunýřem. Želva jako ostatní ptáci a savci dýchá vzduch a neklade vajíčka pod vodu. Je studenokrevná, tzn., že její vnitřní teplota se mění s jejím přímým prostředím. Živí se hlavně rostlinami. Želvy suchozemské jsou chovány jako domácí mazlíčci.
Jestliže se rozhodneme k chovu želvy suchozemské, je třeba si uvědomit, že se želva ráda prochází a zkoumá své okolí. Proto je vhodné pro želvu pořídit co největší terárium.
Druhy terárií
Terária pro suchozemské želvy dělíme na dva základní typy. Jsou to terária tzv. želví stůl a dále uzavřená terária.
Želví stůl je v podstatě otevřené terárium, do kterého je přístup z horní strany. A do uzavřeného terária, jak už název napovídá, je přístup přes přední posuvná dvířka. Obě jsou vhodná pro chov suchozemské želvy.
Velikost terária
Velikost terária nám určuje velikost jedince. U dospělé želvy volíme nádrž o objemu alespoň 60x40x30 cm. Jestliže zvolíme chov vícero jedinců, musíme adekvátně tomu zvětšovat i objem terária. Důležitou informací je též to, že v uzavřeném teráriu musí být horní část odvětrávána. U „želvího stolu“ je výhodu otevřený prostor a řešit odvětrávání nemusíme.
Technika do terária
V teráriu bychom měli vytvořit dvě teplotní zóny, kdy jedna bude mít běžnou pokojovou teplotu a ta druhá by měla mít teplotu alespoň 40ºC, aby se mohla želva ohřát. Osvětlení v teráriu dělíme do tří základních skupin a to světlo, teplo a zdroj UV záření. Světelná žárovka se nám stará především o osvětlení terária. Topná žárovka je důležitá pro vyhřívání terária pro teplomilné živočichy a žárovka vyzařující UV nám nahrazuje slunce.
Podloží
Do terária je vhodné použít jako podloží např. substrát z kokosového vlákna nebo hrubší štěrk, který ovšem nesmí mít ostré hrany, aby se želva neporanila.
Krmivo
Co se týká krmiva je u těchto suchozemských jedinců převážně rostlinného typu. Můžeme je krmit i ovocem jako například jablka nebo hlávkový salát, a také je vhodné podávat krmivo s obsahem minerálu a vitamínů.