Důkazem tohoto tvrzení je experiment, ve kterém byli 131 vysokoškolákům přidělení noví studijní partneři - vždy opačného pohlaví. Následně každému z vybraných studentů ukázali 11 fotografií, na kterých měli svého nového studijního partnera rozpoznat. Avšak nevěděli jedno: Osoba na všech fotografiích byla stejná, ale pouze jedna fotka odpovídala její skutečné podobě. Ostatní byly počítačově upraveny - pět z nich tak, aby studijní partner vypadal méně atraktivní, na zbývajících pěti mu byla naopak dopřána větší atraktivita.
Když se studenti, kteří v době experimentu měli přítelkyni či přítele, dozvěděli, že jejich nový studijní partner je svobodný, a tedy představuje hrozbu pro jejich současný vztah, převážná většina vybrala fotku s méně atraktivní podobou partnera. Téměř ve všech případech šlo o šťastně zadané lidí. Stejný výsledek přinesl experiment, ve kterém byli vysokoškoláci obeznámeni s tím, že jejich studijní partner aktivně hledá nový vztah a má s nimi zájem o něco víc, než jen vzdělávání. Můžete si myslet, že tito studenti zkrátka vybírali méně atraktivní fotografie záměrně. To je vysoce nepravděpodobné, protože byli při výběru správné podoby motivováni finanční odměnou. Vypadá to tak, že výsledky experimentu skutečně pramenily z jejich podvědomí.
Tato zjištění nakonec nejsou ani až tak překvapivá. U studentů se s nejvyšší pravděpodobností projevil obranný psychologický jev, který měl za následek znehodnocení hrozícího pokušení, potenciálně ohrožujícího pro ně cenný aspekt života - v tomto případě milující vztah s partnerem. Nepovažovali proto, nebo spíše podvědomě nechtěli považovat osobu, která toto pokušení přestavovala, za tak atraktivní, jakou ve skutečnosti byla.
Existuje mnoho obranných mechanismů, kterými se snažíme odolat pokušení. Tento však vypadá opravdu funkčně - způsobuje, že pokušení vlastně už ani déle pokušením není. Náš mozek ho zkrátka zmanipuluje, protože náklonnost, kterou již cítí k jiné osobě, je silnější. Logicky - když objekt pokušení podvědomě nepovažujeme za přitažlivý, nebudeme o něj mít zájem. Nezájem o podvádění mohl způsobit i druhý faktor - studenti ve šťastných vztazích začali považovat vlastnosti svého protějšku za předlohu ideálu. Jakéhokoli potenciálního partnera, jehož pak potkají, posuzují podle toho současného. Pokud nový objekt neodpovídá představám, ve srovnání se současným tedy působí nedostatečně a stává se pro vás povědomě méně atraktivním.
Řešení, jak přežít láskyplný, dlouhotrvající vztah s neoblomnou důvěrou je tedy vlastně docela příjemné - milujte toho druhého, važte si ho, jaký je a buďte zkrátka šťastní.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu