Jak odolat nevěře? Buďte šťastní!

I když nejste zrovna romantické duše, určitě jste se už sami sebe ptali čím to je, že některé lásky jsou zkrátka stálé a jiné ne. Proč někteří z nás nikdy nepocítili pokušení podvést? Máme pro vás odpověď. A je velmi jednoduchá - klíčem k věčné lásce je štěstí. Vědci přišli na to, že když jste s partnerem ve vztahu opravdu šťastní, podvědomě uvažujete o lidech, potenciálně ohrožujících vaši idylku, jako o méně atraktivních.

vztahy, muži, ženy, nevěra

Experiment

Důkazem tohoto tvrzení je experiment, ve kterém byli 131 vysokoškolákům přidělení noví studijní partneři - vždy opačného pohlaví. Následně každému z vybraných studentů ukázali 11 fotografií, na kterých měli svého nového studijního partnera rozpoznat. Avšak nevěděli jedno: Osoba na všech fotografiích byla stejná, ale pouze jedna fotka odpovídala její skutečné podobě. Ostatní byly počítačově upraveny - pět z nich tak, aby studijní partner vypadal méně atraktivní, na zbývajících pěti mu byla naopak dopřána větší atraktivita.

Zjištění

Když se studenti, kteří v době experimentu měli přítelkyni či přítele, dozvěděli, že jejich nový studijní partner je svobodný, a tedy představuje hrozbu pro jejich současný vztah, převážná většina vybrala fotku s méně atraktivní podobou partnera. Téměř ve všech případech šlo o šťastně zadané lidí. Stejný výsledek přinesl experiment, ve kterém byli vysokoškoláci obeznámeni s tím, že jejich studijní partner aktivně hledá nový vztah a má s nimi zájem o něco víc, než jen vzdělávání. Můžete si myslet, že tito studenti zkrátka vybírali méně atraktivní fotografie záměrně. To je vysoce nepravděpodobné, protože byli při výběru správné podoby motivováni finanční odměnou. Vypadá to tak, že výsledky experimentu skutečně pramenily z jejich podvědomí.

Psychologické vysvětlení

Tato zjištění nakonec nejsou ani až tak překvapivá. U studentů se s nejvyšší pravděpodobností projevil obranný psychologický jev, který měl za následek znehodnocení hrozícího pokušení, potenciálně ohrožujícího pro ně cenný aspekt života - v tomto případě milující vztah s partnerem. Nepovažovali proto, nebo spíše podvědomě nechtěli považovat osobu, která toto pokušení přestavovala, za tak atraktivní, jakou ve skutečnosti byla.

Obranné mechanismy

Existuje mnoho obranných mechanismů, kterými se snažíme odolat pokušení. Tento však vypadá opravdu funkčně - způsobuje, že pokušení vlastně už ani déle pokušením není. Náš mozek ho zkrátka zmanipuluje, protože náklonnost, kterou již cítí k jiné osobě, je silnější. Logicky - když objekt pokušení podvědomě nepovažujeme za přitažlivý, nebudeme o něj mít zájem. Nezájem o podvádění mohl způsobit i druhý faktor - studenti ve šťastných vztazích začali považovat vlastnosti svého protějšku za předlohu ideálu. Jakéhokoli potenciálního partnera, jehož pak potkají, posuzují podle toho současného. Pokud nový objekt neodpovídá představám, ve srovnání se současným tedy působí nedostatečně a stává se pro vás povědomě méně atraktivním.

Na závěr

Řešení, jak přežít láskyplný, dlouhotrvající vztah s neoblomnou důvěrou je tedy vlastně docela příjemné - milujte toho druhého, važte si ho, jaký je a buďte zkrátka šťastní.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kamarád s bonusem aneb Není to láska, ale vztah bez budoucnosti

Máte za sebou ošklivý rozchod či rozvod a nechcete rovnou vplout do dalšího závazného vztahu, ale sami být...
více…

Muž s vařečkou v ruce je ideální typ pro manželství

Vaření stále pro většinu mužů zůstává “ženskou” záležitostí. Přesto roste počet mužů, kteří vaří. Pro...
více…

Ženy, nechtějte být dokonalé, partnery dokonalost nefascinuje

Dokonalá žena vypadá v očích žen jako ta, která má neustále uklizeno, spořádané a čistě oblečené děti a navíc...
více…

Rady pro tatínky dcer

Chlapeček nebo holčička? Určitě vás napadne, hlavně ať je děťátko zdravé. A když toužíte po chlapci a přijde na...
více…

Proč muži hledají obyčejné ženy a berou si afektované zlatokopky?

Dnešní muži sice hledají “normální” ženy, ale většinou skončí u úplně jiných. Alespoň tohle si ty...
více…

Horoskop nevěry, která hrozí podle znamení

Hvězdy vědí víc než lidé. Jak jinak si vysvětlit, že lze předpokládat nevěru podle znamení zvěrokruhu? O jaké...
více…

Milování s hysterickou ženou

Některé ženy opravdu umí milovaným mužům “okořenit” vztah. Možná nabýváte dojmu, že tyto ženy muže...
více…

Seznámení přes internet

Chcete se seznámit přes internet? A proč ne! Tuto moderní metodu seznamování využila již spousta osamělých lidí, ze...
více…

Seznámení se šesti typy mužů, od kterých štěstí nečekejte

Seznámit se s mužem většině žen nedělá problémy. Ale co potom, když to není ten pravý? Jak poznat muže již podle...
více…

Co muže v posteli zaručeně odradí?

Život není jen o sexu, ale rozumět si v jeho oblasti je pro většinu párů zásadní. Někdo ho bere tak samozřejmě...
více…