Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s tímto nebezpeným zlozvykem navždy skoncovat. Je to věc pevné vůle, ale také pomoc nejrůznějších poraden a preparátů z lékáren. Přesto na prvním místě musí být to, že kuřák sám chce s kouřením skončit. Protože dělat něco, do čeho ho tlačí okolí, nemusí vůbec fungovat.

cigarety, zdraví, kouření, odvykání kouření, nemoci, rakovina, rakovina plic, neplodnost

Závislost na nikotinu

Nikotin je složka nacházející se v tabáku, což je rostlina, která roste v Americe již tisíce let a byla přivezena od Indiánů po objevení tohoto kontinentu. Nikotin je jedna z mnoha složek, které se uvolňují z listu tabáku při jeho žvýkání nebo kouření. Do organismu proniká přes plíce nebo sliznici a může procházet i kůží. Vstřebá se do krve a pak poškozuje různé tkáně a také mozek. V mozku způsobuje tvorbu neurotransmiterů (jako např. dopamin, který ovlivňuje množství fyziologických funkcí, ale i euforii). Při pravidelném podávání si něj tělo vytvoří závislost.

Abstinenční příznaky 

Zastavení přijímání nikotinu vyvolává abstinenční příznaky jako jsou - podrážděnost, pocení, zvýšená tepová frekvence, třes, nespavost, nevolnost, úzkost, deprese a záchvaty. Léčba závislosti může v některých případech způsobovat deprese. Můžete však použít protilék obsahující jisté množství nikotinu. V těchto případech bývá léčba mnohem úspěšnější. Když se rozhodnete přestat kouřit, musíte se připravit na příval abstinenčních příznaků. Tehdy je nejlepší poradit se s lékařem. V první řadě si každý, kdo chce přestat kouřit musí být vědom skutečnosti, že tento zlozvyk škodí nejen jemu, ale i celé jeho rodině. Může způsobit vznik rakoviny, kardiovaskulárních chorob a různých typů onemocnění plic.

Jak se zbavit kouření

V první řadě je třeba snížit denní dávky přijímaného nikotinu, změnit jídelníček (jíst méně červeného masa, méně tučná jídla a více ryb, tekutin, zeleniny, ovoce, vitamínů, minerálů) a pravidelně cvičit. Vyvarujte se pobytům na místech, kde se kouří (kavárny, kluby atd) a vyměňte tento zlozvyk za dobrý zvyk (např. sport). Minimalizujte stres a pocity úzkosti (např. přestaňte kouřit o dovolené) a nezačínejte znovu s kouřením, pokud stres přetrvává. Při odvykání kouření je také ovlivněna hladina neurotransmiterů v mozku. Léky to mohou pomoci překonat (např. inhalátor Nikotrol, žvýkačky Nikorette a náplasti Nikoderm CQ). Akupunktura, bylinky a žvýkačky bez cukru mohou také pomoci. Je potřeba se informovat u lékaře, který způsob je pro toho kterého kuřáka ten nejlepší a nevzdat tento boj, dokud nebude úspěšně vyhraný.

Neplodnost, rakovina, žaludeční vředy...

Dávno pominuly doby černobílých filmů, v nichž dáma s cigaretou představovala vrchol elegance, a kde šedý kouř zahaloval její tvář do tajemného oparu. Tehdy se bohužel o škodlivosti kouření příliš nevědělo, ale dnes je situace naštěstí jiná. I přesto, že z každé krabičky cigaret na nás volá varování o ohrožení zdraví, lékaři se předhánějí ve vymýšlení preventivních programů a tabákové výrobky se citelně zdražují, stále velké procento populace kouří. U žen představuje tento zlozvyk navíc mnohem větší riziko než u mužů. Dlouho se ví, že kouření způsobuje neplodnost, rakovinu, žaludeční vředy i mnoho dalších vážných onemocnění a ani tato rizika mnohých od potahování kouře neodradí.

Vliv kouření na tělesnou hmotnost

Kouření je zlozvyk, kterého je velmi těžké se zbavit. Kromě negativních vlivů na zdraví má ale také zásadní vliv na tělesnou hmotnost, a to hned z několika důvodů. Prvním je ten, že se nikotin podílí asi z deseti procent na energetickém výdeji. Poté, co člověk přestane kouřit, o tento "benefit" přijde a začne přibírat. Dalším důvodem je stimulace úst - když si nevložíme mezi rty cigaretu, je mnohem větší šance, že si tam vložíme něco sladkého a hmotnost bude opět stoupat. Posledním důvodem je nuda - pokud zmizí tyčinka tabáku z naší neposedné ruky, přistane v ní s velkou pravděpodobností kobliha nebo sušenka. Když se člověk snaží snížit svoji hmotnost, jí dietně, cvičí a k tomu kouří, dělá sisyfovskou práci. Cvičení a kouření absolutně nejdou dohromady, protože kouřením si výrazně poškozujeme plíce, ucpáváme tepny a zanášíme organismus toxiny, zatímco při cvičení se snažíme o přesný opak. Pokud cvičíte a zároveň kouříte, vystavujete svůj organismus obrovskému stresu, kvůli kterému si uchovává energetické zásoby namísto toho, aby je účinně spaloval. Vystresované tělo nikdy nemůže podat takové fyzické výkony, nevyužívá efektivně tukové zásoby, neokysličuje orgány a vůbec se snaží dělat vše pro to, aby se zachránilo a stres snížilo, takže efektivita cvičení rapidně klesá.

Oxidační stres  a stárnutí těla

Dalším faktem je to, že při cvičení i při kouření vznikají volné radikály, které způsobují tzv. oxidační stres. Ten pak urychluje stárnutí, poškozuje buňky, může se podílet na vzniku cukrovky, očních chorob, zánětů, nádorů nebo plicních i kožních chorob a mnoha dalších onemocnění. Při sportování samotném je riziko poškození volnými radikály minimální, pokud není trénink extrémně náročný a výživa nedostatečná. Když ale zkombinujete cvičení a kouření, oxidační stres se nakumuluje a může vyvolat řadu zdravotních potíží.

Cvičení a odvykání kouření

Cvičení pomáhá při odvykání kouření. Kdo si dá pořádně do těla a sprintem vyběhne na strmý kopec, na cigaretu většinou ani nepomyslí. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Rajčata nepatří do ledničky a jsou ideálním ovocem pro boj s podzimními virózami

Sezóna rajčat, která u nás dozrávají za pomoci sluníčka, pomalu končí. Ale i nedozrálá rajčata vám v domácích...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…