Příznaky rakoviny dělohy, vaječníků a pochvy

Rakovina ženských pohlavních orgánů postihuje i velmi mladé ženy. Úspěch v léčbě a úplné uzdravení je závislé od toho, jak brzy je odhalena a léčena. Mnoho žen alarmující příznaky nemoci ignoruje, a když se odhodlá jít ke specialistovi, je již na odpovídající léčbu pozdě.

zdraví, rakovina, příznaky rakoviny ženských pohlavních orgánů

Nejrizikovější je rakovina vaječníků

Rakovina vaječníků, dělohy, děložního čípku, vulvy a samotné pochvy - to je pět základních druhů rakoviny, které se týkají rozmnožovacích orgánů žen. Nejvíce žen umírá na rakovinu vaječníků, avšak ve všech případech platí, že čím dříve je nemoc diagnostikována, tím je větší šance na léčbu a přežití. Často mohou i týdny znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Raději k lékaři zbytečně, jak pozdě

Odborníci upozorňují na nepříjemný fakt, že mnohé ženy stále nepřikládají dostatečný význam jednotlivým příznakům. Podle výzkumů je to i kvůli stigmatu, která se týká rakoviny ženských pohlavních orgánů - bojí se lékařům říct své problémy, mluvit o svém sexuálním životě, či dokonce jedna z pěti žen věří, že rakovina dělohy, vaječníků, děložního čípku, pochvy nebo vulvy souvisí se sexuální promiskuitou. Jaké jsou symptomy jednotlivých druhů gynekologických nádorů?

Rakovina dělohy

Zhoubné onemocnění, které se týká děložní sliznice je čtvrtým nejčastějším typem rakoviny ve vyspělých zemích. Pokud se ho podaří diagnostikovat v časných stádiích, je téměř vždy léčitelné. Důležité je seznámit lékaře s příznaky. Těmi bývá nejčastěji v tomto případě vaginální krvácení po menopauze nebo vaginální krvácení mezi dvěma menstruacemi. V případě jakéhokoliv abnormálního a mimořádného krvácení neváhejte co nejdříve navštívit svého lékaře. A co zvyšuje riziko onemocnění rakovinou dělohy? Věk nad 50 let, nadváha a diabetes. Pokud tedy chceme snížit své riziko onemocnění rakovinou dodržujme zdravý životní styl, pravidelně cvičme, hýbejme se.

Rakovina vaječníků

Rakovina vaječníků vzniká onemocněním buněk ve vaječníku a v jeho okolí. Je pátou nejčastější příčinou úmrtí žen na rakovinu ve vyspělých zemích. I při tomto mimořádně zhoubném onemocnění platí, že pokud je diagnostikováno včas, je šance na záchranu a léčbu. Bohužel mnoho pacientek je diagnostikováno až tehdy, když je nemoc rozšířená. Důležité je také vědět, že většina nádorů na vaječnících není zhoubných. Pokud však jde o zhoubný nádor, ten je obvykle velmi agresivní. Obvykle postihuje ženy ve věku nad 50 let, ale stále přibývá více mladých žen s diagnostikovanou rakovinou vaječníků. K varovným signálům patří pánevní bolesti, bolesti břicha, nadýmání, problémy s jedením, pocit plnosti, časté močení. Pokud těmito příznaky trpíte více než 12x za měsíc nebo trvale, mohou znamenat i rakovinu. Ženy trpící rakovinou vaječníků mají velké riziko rakoviny prsu.

Rakovina děložního čípku

Nejčastější je u žen ve věku 30 až 45 let, postihuje však všechny věkové kategorie. Předcházet jí pomohou pravidelné prohlídky u gynekologa včetně stěrů z děložního, které umí odhalit změnu buněk, takzvané předrakovinné buňky a zvýšené riziko rakoviny. Očkování proti HPV má citelně snížit počet případů rakoviny děložního. K důležitým příznakům tohoto druhu rakoviny patří krvácení z pochvy - zejména po sexu, krvácení po menopauze nebo mimo menstruace. Dalším příznakem je i přetrvávající výtok z pochvy, který má nepříjemný pach nebo je v něm krev. Téměř všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny sexuálně přenosnou HPV infekcí. Riziko vzniku rakoviny snížíme i tím, že přestaneme kouřit a budeme používat kondom.

Rakovina vulvy

Rakovina zevního genitálu se nejvíce týká žen nad 60 let, ale může být také u mladších. Projevuje se trvalým svěděním a bolestivostí, skvrnami na pokožce zevního genitálu, otevřenou ranou nebo výrůstkem na kůži, pálivou bolestí při močení, výtokem nebo krvácením, zduřením genitálu.

Rakovina pochvy

Je velmi vzácnou formou onemocnění, a také je nejčastější u starších žen. Podnětem pro vznik onemocnění jsou změny buněk sliznice v pochvě. Jako ochrana opět figuruje očkování proti HPV. K základním příznakům tohoto druhu rakoviny patří: krvácení mimo periody nebo po menopauze, krvácení po sexu, páchnoucí nebo krvavý výtok, bolest při sexu, bulka v pochvě, neutuchající svědění ve vagíně.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Rajčata nepatří do ledničky a jsou ideálním ovocem pro boj s podzimními virózami

Sezóna rajčat, která u nás dozrávají za pomoci sluníčka, pomalu končí. Ale i nedozrálá rajčata vám v domácích...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…