Jak správně vybrat ortopedické vložky do bot?
Ortopedické vložky to je úleva od nepříjemným potíží, které způsobuje špatné postavením chodidel. Ale to není jediná věc, pro kterou si kupujeme vložky do bot. Volně prodejné vložky jsou používány jako tepelněizolační, protipotivé, odpružující tvrdé nárazy při chůzi a sportovních aktivitách, k vyrovnání rozdílné délky končetin, ale také k podepření a odlehčení podélné a příčné klenby při mírných stupních ploché nohy. Na míru zhotovené ortopedické vložky podle lékařského předpisu mají za úkol cíleně působit na více či méně deformovanou nebo citlivou nohu.
Dělení ortopedických vložek
- podle účinku na uživatele: pasivní, aktivní, které nutí uživatele zaujmout potřebnou nebo vhodnou polohu jeho aktivním svalovým úsilím
- podle flexibility, tj tuhosti nebo ohebnosti, obecně lze říci, že flexibilní ortopedické vložky (umožňují pohyb i drobných kloubů nohy) se upřednostňují tam, kde jsou větší nároky na chůzi a dynamickou zátěž, tuhé vložky se upřednostňují při stavech s bolestivým nášlapem, při poúrazových, zánětlivých, resp. revmatických postiženích, při převaze dlouhodobého stání při provádění své profese nebo při přetížení dolních končetin v důsledku nadváhy.
- podle velikosti pokrytí stélky v obuvi se rozeznávají: celé vložky, tříčtvrtinové nebo krátké vložky, podpírající jen patu nebo oblast pod příčnou klenbou
- podle anatomického cíle působení a podle požadovaného efektu (vložky pod příčnou klenbu, patní vložky, opora podélné klenby, pokyny paty v prostoru - korýtkové vložky)
- podle způsobu odběru míry: obkres plosky nohy, otisk, scan plosky nohy, plastická poloforma, tvarování plastu na noze, sádrový odlitek
Od ortopedické vložky lze očekávat
- Korekci, tj, nápravu chyby, která může být trvalá pouze u dětí během růstu. U dětí s hypermobilitou, tj, volnějším vazivovým spojením kloubů, je však možné jen aktuální napravení bez zajištění trvalejšího efektu. Přesto, bez podepření nohy ortopedickou vložkou by se pokles podélné klenby nohy mohl při zátěži a později i trvale zhoršit.
- oporu podélné a příčné klenby, např. při podélném a příčném plochonoží dospělé,
- odlehčení přetížených a bolestivých míst přenesením tlaku na jiné místo (noha vysoko vyklenutá, statická metatarzalgie, citlivá ploska nohy nebo její část, změny kožního krytu plosky různého původu, nejčastěji pro snížení citlivosti kůže u diabetiků),
- vmanenévrování nohy do vhodného postavení (vybočení pat do X - pes calcaneovalgus, vybočení pat do O calcaneus varus),
- fixaci v případě potřeby zabránění pohybu drobným kloubem nohy (úrazy, záněty apod.),
- prevenci deformit v důsledku systematické stereotypní zátěže (sport, profesní zátěž).
Základní části ortopedických vložek a jejich funkce
- Stélka - povrchová část vložky, která je v přímém kontaktu s nohou. Plastická stélka kopíruje tvar vzniklý zatížením i po ukončení zatížení chodidlem, elastická stélka se po ukončení zátěže vrací do původního tvaru (odpružuje nárazy).
- Opora podélné klenby - má různé tuhosti i výšku.
- Metatarzální pelota ( "metatarzální srdíčko" nebo "retrokapitální pelota") - je opora příčné klenby, která se v závislosti na šířce a typu nohy liší tvarem, šířkou, velikostí i elasticitou. Důležité je její umístění: vrchol metatarsální peloty nesmí být uložen v místě bolestivých otlaků - zpravidla pod hlavičkami metatarsů kostí, ale o něco blíže směrem k podélné klenbě.
- Ortopedické vložky u dětí je třeba vyměňovat v souladu s růstem dítěte, je třeba je pravidelně vyvětrat, resp. vysušit a zkontrolovat, zda nejsou příliš opotřebované.
Na závěr
Orientační znalost typů a možností ortopedických vložek je základním předpokladem pro jejich správné zakoupení a používání. Důležitá je rovněž pravidlená výměna opotřebované vložky, která již ztratila svou správnou funkci. A dokonce může být i zdraví škodlivá.