Jak zbavit játra škodlivin a pojistit si jejich bezchybné fungování?
Jste tak zdraví, jak zdravá jsou vaše játra. Celý život vás zbavují od nečistot, ale co uděláte pro ně vy? Věděli jste, že imunitní systém si nedokáže poradit bez jater? Je to unikátní orgán, chemická laboratoř, ve které každou vteřinu probíhá mnoho životně důležitých procesů. Játra jsou největší exokrinní žláza v organismu a spolu se slizničním imunitním systémem ve střevech tvoří základ naší existence! Přesto se k nim často chováme doslova macešsky.
Játra detoxikují
Játra zneškodňjí jedovaté látky, vylučují žluč, jejímž prostřednictvím se zase vylučují z těla některá léčiva. Vytváří také mnoho enzymů, které jsou potřebné při chemických procesech v tkáních, podílí se na látkové přeměně stravy na vitamíny, hormony, elektrolyty a další látky, nezbytné pro život. Důležitou roli hrají i při srážení krve a mají i mnoho dalších funkcích. Pokud si ze školy pamatujete, že v játrech se odbourávají toxiny, přidejte k tomu ještě pár informací.
Jako perpetum mobile?
Játra nejsou unikátní jen tím, co všechno pro organismus zajišťují, že se dokáží sama obnovovat a čistit. A mají od čeho! Jídlo, nápoje, nejen alkoholické, léky, chemikálie, cigarety. To vše přechází vstřebané do krve játry, která třídí dobré od špatného a zároveň se z toho nesmí otrávit, onemocnět, ani selhat. Ne vždy se jim to podaří. Jak to poznáte?
Přetížená játra
Játra může postihovat celá řada nemocí. Mohou dlouhodobě probíhat bez jakýchkoliv příznaků, případně příznaky mohou být jen velmi nevýrazné. Jindy se nemoc jater projeví náhle, z plného zdraví. Játra často trpí i proto, že chceme zbytku těla pomoci a užíváme léky. Nejen antibiotika, ale i volně prodejné léky nebo antikoncepce mohou způsobit poškození jater.
Bylinky pomocnice
Čas od času proto opravdu není na škodu, ale naopak rozumné, užívat namísto léků bylinné preparáty určené k podpoře regeneračních schopností jater. Biologická odpověď na léčbu rostlinnými léky je při správné indikaci a dávkování vcelku příznivější a podíl nežádoucích účinků nebo intoxikací je nižší, než při podávání syntetických léčiv. Moderní fytoterapie nefunguje na starých receptech babiček-bylinkářek, ale je předmětem neustálého vědeckého bádání. Ale i její produkty je třeba užívat s mírou a podle pokynů výrobce.
Čtyři rostliny na mnoho problémů
- čekanka obecná: zlepšuje chuť k jídlu, podporuje vylučování žluči, což je velmi důležité na odbourávání toxinů, chrání DNA jaterních buněk před vlivem volných radikálů
- lilek černý: dokáže regenerovat buňky jater poškozené volnými radikály, prokázána je i ochrana sliznice žaludku před poškozením léky (antibiotika, acylpyrin), ale pozor, divoce rostoucí lilek je jedovatý!
- vrcholák pravý: pochází z jihovýchodní Asie - jeho plody jsou známé jako Buddhovo ovoce (Harri), má antioxidační účinky srovnatelné s vitamínem C, působí močopudně a protizánětlivě a navíc je vhodný i jako přírodní sladidlo
- jehlice trnitá: květy tohoto keře známe obvykle jako bobulky v kyselém nálevu a přidáváme je do salátů či k masu, ale játrům pomáhá jí kůra, listy a kořeny, které mají diuretické a detoxikační účinky a používají se ke snížení toxicity některých látek (alkoholu, léků , drog)