Jak zbavit játra škodlivin a pojistit si jejich bezchybné fungování?

Jste tak zdraví, jak zdravá jsou vaše játra. Celý život vás zbavují od nečistot, ale co uděláte pro ně vy? Věděli jste, že imunitní systém si nedokáže poradit bez jater? Je to unikátní orgán, chemická laboratoř, ve které každou vteřinu probíhá mnoho životně důležitých procesů. Játra jsou největší exokrinní žláza v organismu a spolu se slizničním imunitním systémem ve střevech tvoří základ naší existence! Přesto se k nim často chováme doslova macešsky.

játra, detoxikace, bylinky, imunita

Játra detoxikují

Játra zneškodňjí jedovaté látky, vylučují žluč, jejímž prostřednictvím se zase vylučují z těla některá léčiva. Vytváří také mnoho enzymů, které jsou potřebné při chemických procesech v tkáních, podílí se na látkové přeměně stravy na vitamíny, hormony, elektrolyty a další látky, nezbytné pro život. Důležitou roli hrají i při srážení krve a mají i mnoho dalších funkcích. Pokud si ze školy pamatujete, že v játrech se odbourávají toxiny, přidejte k tomu ještě pár informací.

Jako perpetum mobile?

Játra nejsou unikátní jen tím, co všechno pro organismus zajišťují, že se dokáží sama obnovovat a čistit. A mají od čeho! Jídlo, nápoje, nejen alkoholické, léky, chemikálie, cigarety. To vše přechází vstřebané do krve játry, která třídí dobré od špatného a zároveň se z toho nesmí otrávit, onemocnět, ani selhat. Ne vždy se jim to podaří. Jak to poznáte?

Přetížená játra

Játra může postihovat celá řada nemocí. Mohou dlouhodobě probíhat bez jakýchkoliv příznaků, případně příznaky mohou být jen velmi nevýrazné. Jindy se nemoc jater projeví náhle, z plného zdraví. Játra často trpí i proto, že chceme zbytku těla pomoci a užíváme léky. Nejen antibiotika, ale i volně prodejné léky nebo antikoncepce mohou způsobit poškození jater.

Bylinky pomocnice

Čas od času proto opravdu není na škodu, ale naopak rozumné, užívat namísto léků bylinné preparáty určené k podpoře regeneračních schopností jater. Biologická odpověď na léčbu rostlinnými léky je při správné indikaci a dávkování vcelku příznivější a podíl nežádoucích účinků nebo intoxikací je nižší, než při podávání syntetických léčiv. Moderní fytoterapie nefunguje na starých receptech babiček-bylinkářek, ale je předmětem neustálého vědeckého bádání. Ale i její produkty je třeba užívat s mírou a podle pokynů výrobce.

Čtyři rostliny na mnoho problémů

  • čekanka obecná: zlepšuje chuť k jídlu, podporuje vylučování žluči, což je velmi důležité na odbourávání toxinů, chrání DNA jaterních buněk před vlivem volných radikálů
  • lilek černý: dokáže regenerovat buňky jater poškozené volnými radikály, prokázána je i ochrana sliznice žaludku před poškozením léky (antibiotika, acylpyrin), ale pozor, divoce rostoucí lilek je jedovatý!
  • vrcholák pravý: pochází z jihovýchodní Asie - jeho plody jsou známé jako Buddhovo ovoce (Harri), má antioxidační účinky srovnatelné s vitamínem C, působí močopudně a protizánětlivě a navíc je vhodný i jako přírodní sladidlo
  • jehlice trnitá: květy tohoto keře známe obvykle jako bobulky v kyselém nálevu a přidáváme je do salátů či k masu, ale játrům pomáhá jí kůra, listy a kořeny, které mají diuretické a detoxikační účinky a používají se ke snížení toxicity některých látek (alkoholu, léků , drog)
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kde koupit kvalitní spodní prádlo?

Spodní prádlo je typ oblečení, který nepatří mezi ty nejčastěji kupované. Nicméně, pokud si už spodní prádlo...
více…

Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Jak renovovat dřevené krovy na starých chalupách?

Krovy chalup bývají poškozeny především v důsledku dlouhodobého zatékání přes krytinu, které způsobuje rozvoj...
více…

Tubusy, které přinášejí denní světlo

Pohled z okna má z psychologického hlediska velký význam a přispívá k dobré psychické pohodě. Ne vždy však lze...
více…

Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Ve zdravém domě zdravý vzduch

Jsou různé způsoby, jak lze přispět k hygienicky vhodnému mikroklimatu v domě. Z tohoto pohledu je významná samotná...
více…

Zhubněte dvě kila bez pocitu hladu a navždy

Shodit pár kil, to je pro někoho nadlidský úkol a jiní shazují desítky a znovu je rychle nabírají. Jak zabránit...
více…

Deprese se netýká jen dospělých, všímejte si svých dětí!

Nemocné dítě, to nemusí být je běžná viróza nebo infekční dětské nemoci. Dítě může mít nemocnou i duši....
více…

Jak správně sedět a pracovat, aby nás nebolela záda?

Téměř každá stereotypní práce si vybírá daň na nejvíce namáhaných a upřednostňovaných částech těla. A ne...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…