Je vitamin D schopný zamezit stařecké demenci a Alzheimerově chorobě?

Stařecká demence je pro mnohé lidi postrach stáří. Léky, které by léčily její příčinu neexistují, a tak se lidé upírají k vitaminům. Lékárníci jásají, ale jak je to doopravdy s hodně populárním vitaminem D? Opravdu jeho zvýšená spotřeba spasí náš mozek?

zdraví, vitaminy, demence, stáří, Alzheimerova choroba

Vysvětlení 

Jednotlivé studie sice naznačují možnou souvislost mezi koncentrací vitaminu D v krvi a zhoršující se pamětí, resp. demencí. Zda vitamin D skutečně chrání před zhoršením paměti nebo demencí, zůstává otevřené. 

Demenece

Už nevědí kdo jste, již nerozpoznají milované členy rodiny, úplná bezmocnost - tito hrůzostrašní duchové přicházejí většině z nás na mysl, když si pomyslíme na demenci nebo Alzheimerovu chorobu. Zvýšení průměrné délky života způsobuje, že narůstá počet lidí, kteří jsou nemocí postiženi. Demence se projevuje u každého jinak, vždy v závislosti na osobnosti pacienta a typu demence. Kromě zvyšující se ztráty paměti a problémů při každodenních činnostech, je to často změna bytosti u dotčených osob, která představuje problém pro členy rodiny.

Jiskra naděje vitamin D

Mnozí doufají, že oni sami a jejich blízcí zůstanou ušetřeni před duševním úpadkem. O různých pokusech zastavit ztrátu paměti informoval časopis Medizin transparent v některých svých článcích Alzheimerova choroba: doplňky stravy jsou k ničemu, Vejce a lecitin pro lepší paměť ?, Alzheimer: zastaví liponová kyselina zapomínání?). Důkaz o účinnosti těchto metod nebyl nalezen v žádném. Nyní je třeba pečlivě sledovat výsledky nových studií - silný nedostatek vitaminu D má zdvojnásobit riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Tedy, lze zabránit zapomínání dostatečným přívodem vitaminu D?

Stará otázka: slepice nebo vejce?

Zda nedostatek vitaminu D souvisí se vznikem demence je zcela nejasné. Vědci sice předpokládají, že vitamin D chrání nervový systém, a tudíž by mohl mít také vliv na vznik demence. Nicméně, vědecký důkaz chybí. Vitamin D může být přijímán jídlem (např. tučné ryby), tělo si jej však může vytvořit samo s pomocí slunečního světla i v kůži. Mnohé studie prokázaly, že lidé s demencí mají nižší koncentraci vitaminu v krvi než nedementní. Že nedostatek vitaminu D je skutečně spouštěčem demence, nemohou tyto výsledky prokázat. Důvodem je klasický problém slepice - vejce: Lidé s demencí jsou často vázáni svým stářím a jejich onemocněním na domov a jen zřídka vycházejí na slunce. Takže jejich tělo má jen malou šanci si samo vyrobit vitamin pomocí slunečního světla. Někdy také nejedí dostatečně vyváženě, takže časem trpí nedostatkem vitaminu D a dalších nezbytných živin. Nedostatek vitaminu D nemusí být příčinou demence, ale je jí (nepřímo) způsobený. Odpovědi na tyto a další aktuálními studiemi nevysvětlené otázky lze pravděpodobně najít pouze prostřednictvím dobře provedených dlouhodobých studií.

Všelék vitamin D?

Od rakoviny přes chronické bolesti až k depresi, seznam předpokládaných pozitivních účinků vitaminu D je dlouhý. Vědecká prokazatelnost je však chabá. Je jisté, že vitamin je důležitý pro tvrdost kostí, některé metabolické procesy v těle a svaly. V podstatě je naše tělo samotné velmi dobře vybavené pro výrobu vitaminu s pomocí slunečního světla. S potravou přijímáme pouze malou část denně potřebného množství vitaminu D. V naší zeměpisné šířce stačí pět až 15 minut denně, aby se udržovala hladina vitaminu D v dostatečné míře - v závislosti na typu pokožky a ročního období. Tak se mohou dostatečně naplnit i zásobníky pro roční dobu chudou na slunce, které normálně vystačí na dostatečné zásobování těla vitaminem D v této době. Obecně se u starších lidí snižuje schopnost produkovat vitamin D. Oni jsou také často chronicky nemocní a potřebují péči. Tak může vzniknout nedostatek a je nutný další přísun.

Demence má mnoho příčin

Je součástí přirozeného průběhu stárnutí, že mozkové buňky odumírají a tu a tam člověk něco zapomene. U dementních lidí se to ale stává mnohem rychleji, nemoc omezuje každodenní život více a více. V nejběžnější formě - Alzheimerově chorobě - ​​jsou zvyšující se ztráty a změny v mozkové tkáni zodpovědné za vznik zapomínání. Kromě toho, k demenci mohou vést opakované malé mozkové infarkty a silné zneužívání alkoholu, Parkinsonova choroba nebo jiná závažná onemocnění mozku. I když existuje mnoho různých druhů a forem demence, na konci však stojí u všech značně snížena mentální kapacita.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rybíz proti zánětu a vysokému krevnímu tlaku

Rybíz je bobulovité ovoce, nenáročné na pěstování. Přesto mizí nejen z našich zahrad, ale obchodů s ovocem. Přitom...
více…

Letní ovoce zažene žízeň a obohatí naše tělo nejen o vodu, ale i další prospěšné látky

Pitný režim je třeba dodržovat hlavně v létě, kdy se více potíme a tím pádem více vody z celkového přijmu také...
více…

Meloun pro zdravé oči, ledviny, pleť a jako přírodní viagra

Meloun nejen úžasně chutná, ale je to také obrovský zdroj lykopenu, který chrání naše tělo. Dokonce ho obsahuje...
více…

Meloun pětkrát jinak, ale vždy zdravě a chutně

Léto a melouny? Tato zelenina, přestože si mnozí myslí, že chutné ovoce, k sobě prostě patří. Ale máte pocit, že...
více…

Zapomínáte? Kupte si křížovky a sudoku!

Mozek je nejvýkonnější, když je nám lehce přes dvacet. A od dvaceti pěti let se již výkonnost snižuje. Ale to...
více…

Potraviny z velkých obchodních řetězců mají akční ceny, ale...

Většina českých konzumentů vůbec nečte etikety a nezajímá je ani o to, co právě nakupují. Navíc výrobci sází...
více…

Zapomínání nemusí vždy znamenat neurologickou chorobu, stačí když vám chybí vitamin B12

Zapomínáte a jste hodně chaotičtí? Nehledejte za tím hned závažnou neurologickou chorobu. Možná jste jen nevyspalí,...
více…

Pěstování vitaminů na balkóně a na parapetu

Věděli jste, že okamžitě po sklizni začne ovoce a zelenina ztrácet vitaminy? Tak proč kupovat produkty, kde to...
více…

Zelenina - barevné zdraví na talíři

Příprava jídla není s dnešní nabídkou obchodů nic složitého. Ale připravit jídlo chutně a zároveň zdravě, to...
více…

Ne každý, kdo zapomíná, trpí demencí

Každým rokem je v Česku nově diagnostikováno desetitisíce lidí na demencí. Touto...
více…