Jízda na kole s dětmi a co by děti měly vědět, než vyrazí samy

Jízda na kole je zdraví prospěšná sportovní a rekreační aktivita. Bohužel ale cyklisté jsou také velmi zranitelní. Občas jedou stejnou rychlostí jako auto a pokud nejsou zodpovědní, nemají na hlavě ani přilbu. A co když vozí na kole i vlastní malé děti? Určitě nikdo z nich nechce své ratolesti ublížit. Jak tedy zvýšit bezpečnost malých cyklistů?

zdraví, děti, cyklistika, kolo, bezpečnost, přilba pro děti

1. Vhodná cyklosedačka

Když je dítě v kojeneckém či batolecím se věku a dokáže již samo sedět, je třeba vybavit rodičovské kolo vhodnou cyklosedačkou. Vzhledem k tomu, že cyklosedaček v současnosti existuje na trhu velké množství, podle odborníků musí být správná cyklosedačka nejen pohodlná, ale hlavně bezpečná. Součástí kvalitní autosedačky by měla být velkoplošná ochrana, která zabraňuje, aby se nohy dítěte dostaly do kola a dítě se zranilo. Také je nezbytné, aby opěradlo bylo možné nastavit do sedací a klidové polohy, aby si malý pasažér mohl jízdu užívat. Cyklosedačka by měla být vybavena i nastavitelnými bezpečnostními pásy v šířce nejméně 20 mm s uzávěrem, který dítě nesmí samo otevřít, Sedačka by neměla mít ani ostré hrany nebo malé části, které by dítě mohlo vdechnout či spolknout.

2. Přilba je základ

Předtím, než se vydáte na společné cesty, svému dítěti vždy nasaďte na hlavu cyklistickou přilbu. Pamatujte, že i pád z malého kola může způsobit vážný úraz. Aby však helma splnila svůj ochranný účel, musí padnout jako ulitá, musí pohodlně sedět na hlavě, nikde netlačit a při předklonu nepadat. Její používání je pro děti povinnost daná zákonem.

3. Aby dítě bylo vidět

Pro větší bezpečnost malého cyklistu slouží i reflexní doplňky jeho oblečení a kola, stejně jako správně umístěné osvětlení. Pokud se váš výlet natáhne do večera nebo začne pršet, viditelnost kola i jezdce je nezbytná, a to nejen pro kolemjdoucí auta, ale i pro ostatní cyklisty. Proto dokud vyjedete, zkontrolujte, zda mají vaše kola minimálně přední bílé a červené zadní odrazky a funkční světla, ideálně blikačky.

4. Pevná obuv a vhodné oblečení

Pokud nevlastníte přímo cyklistické oblečení, nevadí. Při toulkách na kole může vaše dítě využít i běžný sportovní oděv, ale opět s ohledem na jeho vhodnost. Dbejte na to, aby cyklista vyrazil v pevné obuvi s nesmekavou podrážkou a ideálně bez tkaniček. Botasky nebo tenisky udrží jeho nohu ve zdravé poloze a podrážka se vzorem zajistí, aby se noha z pedálu nevysmekla. Boty se šňůrkou podle odborníka nejsou vhodné. Mohou se totiž kdykoliv rozvázat a zamotat do kola. Rozhodně neupusťte své dítě na kola v letních sandálech nebo dokonce v pantoflích. Tam je riziko pádu z kola téměř jisté. V případě oblečení představuje nejlepší variantu pohodlné sportovní oblečení, které by ale nemělo mít příliš volné kalhoty, protože by se mohly zamotat do kola. Oblečení musí být, samozřejmě, přizpůsobeno i venkovní teplotě.

5. Zkontrolujte technický stav kola

Ať už plánujete celodenní výlet na kole nebo budete jezdit jen pár minut, v obou případech si nezapomeňte ověřit, že je jízdní kolo vašeho dítěte v naprostém technickém pořádku. Brzdy musí být správně nastaveny a musí fungovat, k dispozici musí být odrazky, světlo a zvonek. Sedadlo by mělo být ve správné výšce tak, aby dítě snadno dosáhlo na pedály a duše kola by měly být nafouknuté.

6. Bezpečné ovládání kola

To, že celá vaše rodina jezdí často na kole, ještě nemusí znamenat, že všichni je členové umí kolo dobře ovládat. Raději si vždy zkontrolujte, zda vaše dítě dokáže správně brzdit, bezpečně nasedat a sesedat, zacházet s přehazovačkou a včas se vyhýbat překážkám.

7. Jak se chovat na silnici

Pokud je to i jen trochu možné, vyrazte s dětmi na výlet po vyznačených cyklotrasách do přírody mimo město. Tam se riziko nehody výrazně snižuje. Pokud to však není možné, naučte je nejdříve, jak se chovat v silničním provozu. Krátké povídání s ukázkami obrázků či fotografií zaujmou děti různých věkových kategorií. Nezapomeňte vždy zdůrazňovat opatrnost a obezřetnost.

8. Jak se chovat na cyklotrase

Ani na cyklostezkách a jiných místech vyhrazených pro cyklisty - koridorech nebo cyklopruzích děti nesmějí zapomínat na bezpečnost. I zde existují pravidla, která je nutné dodržovat. Proto buďte příkladem pro své děti, jezděte vpravo, objíždějte jen tehdy, když je to bezpečné, ukazujte rukou, když chcete odbočit, udržujte vhodnou rychlost a rozestupy a chovejte se ohleduplně vůči ostatním cyklistům.

9. Kázání musí být

Je běžné, že děti rády sem tam vědomě rebelují proti vůli svých rodičů. Vždyť zakázané ovoce chutná nejlépe. Ve svém věku si však ještě neuvědomují závažnost následků. Proto rodiče čeká nelehký úkol, naučit své ratolesti chování při jízdě na kole a vysvětlit jim, proč je zvýšená opatrnost na místě.

10. Naučte je samostatnosti

S přibývajícím věkem začínají děti jezdit na kole samy bez dohledu rodičů, například do školy nebo ve volném čase s kamarády po ulici. Předtím, než na kole opustí brány domova, byste je měli naučit odpovědnosti, která jim následně zajistí vlastní bezpečnost. Ověřte si, že skutečně rozumí všem pravidlům bezpečné jízdy na kole, díky kterým se vrátí zdravé zase domů. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dvojčata a bezpečný domov

Narodila se vám dvojčata? Popíšeme vám některé nástrahy, které mohou vaše volně se pohybující dvojčata potkat....
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Cyklistické batohy

Také patříte do velké rodiny cyklistů? Potom ať už jezdíte na horském, silničním nebo třeba elektrokole, tak...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Jak vybrat přebalovací pult a komodu

Když se připravujete na příchod miminka a zařizujete pokojíček, při výběru dětského nábytku narazíte jako první...
více…

Základní vybavení pro každého malého hokejistu

Hokej je oblíbená hra, která baví nejen dospělé, ale i malé děti. Nejeden malý kluk se touží stát hokejistou.  Aby...
více…

3 pádné důvody, proč používat lyžařskou helmu

Četné studie ukazují, že počet zranění hlavy při tomto zimním sportu se zvyšuje. Používání lyžařské helmy má...
více…

Hračky, které zabaví děti na dlouhé hodiny

Hračky a děti patří odjakživa k sobě. Ať už jsou to panenky, autíčka, plyšáci, různé stavebnice, domečky,...
více…