Když vám problémy přerostou přes hlavu, nestyďte se a vyhledejte pomoc psychologa

Bolí vás duše? To je bolest, která není vidět, ale dokáže pěkně potrápit a dovést člověka až k tomu, že dobrovolně opustí náš svět. A přitom často stačí málo, o problému si promluvit. Jenže lidé často nemluví, anebo mluví s lidmi, kteří jim neumějí či nechtějí pomoct. Když nás bolí v krku, jdeme bez ostychu k praktickému lékaři, ale když máme citové problémy, stydíme se navštívit psychologa. A přitom často jen on nám dokáže odborně pomoci.

zdraví, vztahy, duševní zdraví, psychologie, psychologická poradna

Když je to nad vaše síly

Různé problémy a trápení jsou přirozenou součástí našeho života. Jednou je lépe, jindy nám život "zpestří" i nějaké ty peripetie. Ty mohou být méně či více závažné. Někteří lidé dokáží trápení snášet lépe, jiní snesou méně. To, kolik toho dokáže jeden člověk unést, je individuální a závisí na samotném člověku, ale také na okolnostech. Návštěvu psychologa byste však měli zvážit v případě, když cítíte, že je toho už na vás příliš a neumíte se s nějakým problémem nebo situací vyrovnat. Pokud je něco nad vaše síly a ovlivňuje to negativně vaši náladu a každodenní život, zřejmě jde o vážnější záležitost, kterou by se skutečně hodilo konzultovat psychologem. Může jít o deprese, různé závislosti, nezvládnuté trápení (například z důvodu úmrtí blízké osoby či rozpadu manželství a podobně), nutnost učinit závažné rozhodnutí a jiné těžké situace.

Problémy v rodině

Důvodem pro návštěvu psychologa bývají často i problémy v rodině. Jedním z takových rodinných problémů je nevěra. Nejednou také přijdou problémy po narození děťátka - pro ženu, ale i pro tatínka, je to nová situace, na kterou se každý adaptujeme jinak. Pokud navíc něco není v pořádku (například děťátko se narodí postižené), situace vyžaduje velkou vnitřní sílu matky i otce a ne každý takový úděl zvládne. Smutným faktem je i to, že mnoho maminek na mateřské dovolené se snaží své vnitřní problémy řešit prostřednictvím alkoholu. To je však jen cesta k dalšímu problému, z něhož dostat se není vůbec snadné. Všechny takové a podobné problémy je vhodné svěřit do rukou psychologa. Někdy už jen to, že si člověk povypráví a získá pohled nezávislé osoby, dokáže udělat hodně a duši se uleví.

Nestyďte se

U nás jaksi stále ještě přetrvávají v myslích lidí předsudky, co se týče psychologů. Jakoby to, že někdo chodí k psychologovi znamenalo, že je zákonitě "blázen". I proto mnozí lidé raději tiše trpí, čímž škodí sobě a často i svým blízkým. Návštěva psychologa je u nás stále tabuizované téma navzdory naší moderní době. Lidé se bojí o problémech mluvit, potlačují je v sobě, což má za následek mnoho horších diagnóz, jako jsou deprese, či úzkostné poruchy. Každý člověk má svůj individuální práh bolesti a stejně každý člověk snese jiné množství psychické zátěže. Nezáleží proto na tom, jak velké naše problémy jsou v obecním měřítku, ale na tom, jak je dokážeme zvládat, jaký je náš osobní práh. Pokud člověk cítí, že je momentálně období nad jeho síly, neměl by váhat a okamžitě kontaktovat nejbližšího odborníka. Je to srovnatelné s návštěvou doktora. Nezanedbávejme své duševní zdraví, stejně jako nezanedbáváme své fyzické problémy. 

Jak nám psycholog pomůže?

Psycholog vám může pomoci více způsoby. Někdo pocítí úlevu už jen proto, že se může vypovídat. Odborník se s vámi bude snažit najít příčinu vašich obtíží, tedy přijít na kořen vašeho trápení. Díky terapii u psychologa získáte nový pohled na svůj problém, uvidíte věci v novém světle a získáte víru v zlepšení a tím i ztracenou radost ze života. Trápení a problémy, které dusíme v sobě a se kterými si nevíme rady, mohou vyústit i do různých tělesných chorob. Je totiž známým faktem, že stres a negativní pocity přispívají k rozvoji některých onemocnění. Nebuďme tedy vůči svému psychickému zdraví tak bezohlední a nebojme se návštěvy psychologa. Nejde o nic, za co bychom se měli stydět. Je to jen znakem toho, že nám záleží nejen na našem tělesném ale i psychickém zdraví.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak zvládnout stres a trému před zkouškou?

Konec semestru představuje pro studenty náročné období. Blíží se zkoušky a je potřeba se na ně připravit. Jistě to...
více…

Porucha pozornosti a agresivita u dospělých může znamenat ADHD, kterou je třeba léčit

Poruchy pozornosti, aktivity (tím se myslí hyperaktivita, tzn. zvýšená aktivita) a impulzivity jsou známé i pod...
více…

Koenzym Q10 chrání nejen srdce, svaly a imunitní systém

Proč doplňovat koenzym Q10 při onemocněních srdce? Koenzym Q10 (ubichinon) je tělu vlastní látka, která se nachází v...
více…

Profesionální naslouchač nahradí práci psychoterapeuta?

Mnoho Japonců, od dospívající mládeže po seniory, pociťuje potřebu vyprávět do nezúčastněných uší, aniž by...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Nestačí vám šest hodin spánku? Důvod není v délce, ale v kvalitě!

Vyspali jste pořádně? Nebo se neustále potýkáte se spánkovým deficitem? Nejste v tom sami. Tento nešvar je je typický...
více…

Šťastný den není věc náhody, dobře se na něj připravte!

Štěstí přeje připraveným. Připravte se na šťastné dny. Nic na tom není. Stačí pět bodů, které vám možná jen...
více…

Jak přežít pátek třináctého?

Nejste pověrčiví, ale pátek třináctého ve vás vyvolává znepokojení? A víte vůbec, proč zrovna tato číslovka,...
více…

Jak by měla vypadat správně vybavená lékárnička?

Ze zákona je nutné vozit s sebou lékárničku v autě, ovšem to neznamená, že se nám nemůže hodit i jinde. Ať už...
více…

Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…