Kojení a vliv nikotinu, kávy, alkoholu a drog na zdraví dítěte

Kojíte a nemůžete se stále vzdát kouření? Nekouřit v těhotenství by mělo být samozřejmostí, ale některé matky znovu po porodu začnou kouřit. Kouřit v blízkosti miminka je přímo zločin, který páchají na zdraví svého dítěte. Mohou mu tím přivodit syndrom náhlého úmrtí, ale i "jen” záněty dýchacích cest a středního ucha. A pokud kouří kojící matka, má to neblahý vliv na tvorbu a kvalitu jejího mléka.

kojení, káva, alkohol, drogy, kouření, zdraví dětí

Zjistilo se, že nikotin potlačuje tvorbu hormonu prolaktinu,

a tím i tvorbu mateřského mléka. Kuřačky nejen kratší dobu kojí, ale zároveň i vyprodukují přibližně o třetinu až polovinu méně mléka než nekuřačky. Rovněž byla pozorována nápadná souvislost mezi kouřením kojící matky a dětskými kolikami (křečovitými bolestmi bříška s vytrvalým pláčem), přičemž k dosažení tohoto nepříjemného "účinku" stačí mámě vykouřit pět cigaret denně. Pokud chce maminka kojit a zároveň se však nedokáže vzdát kouření, měla by se přinejmenším snažit omezit intenzitu kouření na minimum (méně než pět cigaret za den) a zároveň přejít na výrobky s nízkým obsahem nikotinu. Kojící maminka by se měla vyhýbat kouření zejména v období dvou hodin před kojením. Maminkám, které se snaží přestat kouřit, mohou pomoci odvykací nikotinové žvýkačky nebo náplasti. Při použití náplastí se do organismu děťátka dostává méně nikotinu než při zahánění abstinenčních příznaků cigaretou. Výhodou odvykacích náhrad tabáku je i to, že obsahují jen "čistý" nikotin. V cigaretovém kouři je kromě nikotinu přítomno dalších dva tisíce látek (např. vysoce jedovatý oxid uhelnatý), z nichž mnohé jsou pro dítě škodlivé. Navzdory nežádoucím vlivům nikotinu na organismus dítěte se však mnozí autoři domnívají, že pozitivní přínos přirozené výživy je větší než možné nežádoucí účinky nikotinu (tedy mateřské mléko kouřící ženy je pro dítě stále ješte lepší než mléko umělé).

Alkohol

U mnoha národů světa se malé dávky alkoholu doporučují na podporu tvorby mléka. Malé dávky vína nebo piva mohou skutečně vystresované mamince pomoci uvolnit se, a tak zvýšit tvorbu mateřského mléka. Přesto, že malá dávka alkoholu má uklidňující účinky, vystresovaným maminkám doporučujeme raději jiné relaxační techniky (příjemnou hudbu, aromatická koupel, jógu, autogenní trénink). Na druhé straně, vyšší dávky alkoholu potlačují uvolňování hormonu oxytocinu, a tím i aktivní vypuzování vytvořeného mléka. Přibližně půl až jednu hodinu po požití alkoholu matkou se výrazně změní zápach mléka, což způsobuje méně vydatné pití miminka. Předpokládá se, že dlouhotrvající přívod vyšších dávek alkoholu v mléce pijící ženy může negativně ovlivnit další duševní a pohybový vývoj děťátka. Během kojení by se měla maminka alkoholu zcela vyhýbat. Jeho umírněná konzumace je přípustná, avšak pití většího množství se rozhodne považuje za nevhodné. Denní dávka alkoholu by u kojící ženy neměla překročit množství 0,5 g / kg tělesné hmotnosti, což u průměrné ženy představuje přibližně 50 ml likéru nebo dva decilitry vína nebo dvě plechovky slabšího piva.

Káva

Kofein je jednou z nejpopulárnějších psychoaktivních látek na celém světě. Vyskytuje se v kávě, čaji, v různých "kolách", jakož i mnoha jiných potravinách. Pokud maminka vypije za den jeden, maximálně dva kofeinové nápoje, nemělo by to děťátko výrazněji ovlivnit. Za větší přísun kofeinu prostřednictvím mateřského mléka se vám však vaše miminko může "odměnit" nespavostí, podrážděností a vytrvalým křikem.

Jiné drogy

Užívání drog je během kojení nepřípustné. Některé drogy jako kokain mohou dítě intoxikovať (přiotrávit). Jiné látky jako např.. marihuana, heroin, amfetamin způsobují u dítěte celou paletu příznaků včetně dráždivosti, nespavosti, zvracení a třesu končetin. U kojence se rovněž může vyvinout drogová závislost. Proto je pro ně nebezpečné i velice malé množství.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Jak ochránit děti před kyberšikanou a závislostí na internetu?

Většina dětí je denně na internetu. A přestože se zde mohou hodně dozvědět a naučit, je zde i méně pozitivní...
více…

Nemoc, která začíná nenápadně, ale zabíjí víc než rakovina

Chronická obstrukční plicní nemoc je velmi zákeřná choroba. Začíná úplně nevinně, ale nakonec udeří silou,...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Jak se starat o čistotu hraček pro nejmenší děti?

Špinavé hračky nejsou pro děti to pravé "ořechové", ale na druhou stranu omývat hračky agresivní chemií také není...
více…

Nejlepší léčba pro děti? Upravte jim jídelníček!

Na zdravotní problémy si často zaděláváme sami nezdravou stravou. Ale funguje to i opačně. Zdravou stravou můžeme...
více…

Sluneční brýle nejsou pro děti zbytečné, chrání zdraví jejich očí

Také patříte k těm rodičům, co si myslí, že děti si na sluníčko zvyknou a nepotřebují sluneční brýle? Ale děti...
více…