Kolik hodin spí děti podle věku?

Nedostatek spánku způsobuje poruchy koncentrace, ale i hyperaktivitu a agresivní chování. Není tomu jinak ani u dětí, proto byste měli vědět, jak dlouho by průměrně mělo vaše dítě, v jednotlivých obdobích věku, spát.

děti, spánek, životospráva

Věk: Novorozenec

  • Celkový počet hodin spánku během 24 hodin: 16 - 20

Co můžete udělat vy: Novorozenci jsou obvykle ve spánku "rekordmani". Spí tolik, kolik potřebuje jejich mozek na svůj vývoj. Vydrží bdít maximálně dvě hodiny a znovu je třeba je uložit. Pozor! Většinou to nefunguje tak, že miminko je unavené a okamžitě sladce usne. Zpravidla musíte nastoupit vy - a uklidnit ho kojením, houpáním, nošením ... Dítě ještě nezná rozdíl mezi nocí a dnem, až postupně je rozlišuje a vytváří si určitou pravidelnost - nejen ve spánku, ale také v jídle. Takže pozorujte, co miminko potřebuje, a snažte se mu to umožnit.

Věk: 3 až 4 měsíce

  • Celkový počet hodin spánku během 24 hodin: 15 - 16

Co můžete udělat vy: Miminka v tomto věku jsou již připravená na to, aby prospala většinu noci. Kromě dopoledního a odpoledního spánku obvykle ještě vyžadují krátké ranní a večerní zdřímnutí. Abyste podpořili dlouhý noční spánek, snažte se o to, aby dítě vidělo velký rozdíl mezi dnem a nocí. Přes den buďte co nejvíce spolu venku, pokud jste doma, vpusťte do bytu co nejvíce světla. Během dne si spolu hodně hrajte, mazlete se, povídejte, v noci podle možnosti nerozsvěcujte světlo a omezte kontakt. Když dítě v noci kojíte, udělejte pouze to nejnutnější - nemazlete se spolu, nemluvte na něj.

Věk: 6 měsíců

  • Celkový počet hodin spánku během 24 hodin: 14 - 15

Co můžete udělat vy: Kojenci se obvykle budí 4 až 6 krát za noc. Mnozí z nich okamžitě opět usnou, ale někteří pláčou, dokud je rodič neutiší krmením, mazlením, nošením či mluvením ... Je to většinou proto, že tyto děti jsou zvyklé usínat při kojení či láhvi, mléku, houpání, nošení, a když se v noci najednou vzbudí samy, pláčou, dokud nepřijde rodič a neutiší je tak, jak jsou zvyklé. Řešení? Uspávejte dítě způsobem, na který nejlépe reaguje, a položte ho do postýlky ospalé, ale ne spící. Tak, aby zaregistrovalo, že je ve své postýlce, ale už nemělo dost sil protestovat. Takto se naučí usínat samo.

Věk: 9 měsíců až 1 rok

  • Celkový počet hodin spánku během 24 hodin: 14

Co můžete udělat vy: Někdy v této době se u dětí může vyvinout tzv. separační úzkost (strach z odloučení), což může být důvodem pravidelného a častého nočního buzení. Omezte noční kontakty na nezbytný čas a nutné úkony. Vyhýbejte se tomu, abyste dítě nosili, zvedali z postýlky a krmili. Dítě v tomto období již nemůže být v noci hladové, maximálně může mít žízeň.

Věk: 18 měsíců až 2 roky

  • Celkový počet hodin spánku během 24 hodin: 12 - 13

Co můžete udělat vy: rodiče batolat mají často problém uložit je ke spánku, protože děti jsou neuvěřitelné aktivní, plné energie, prostě perpetum mobile. Jediným řešením je důsledný a pravidelný večerní rituál, jehož cílem je uklidnit dítě a připravit ho na spánek. Rituál může zahrnovat večerní koupel, krátkou uklidňující masáž (např. během utírání a přebalování), oblečení pyžamka, uložení oblíbeného medvídka do postýlky spolu s dítětem, pohádku nebo písničku a polibek na dobrou noc.

Věk: 3 až 5 let

  • Celkový počet hodin spánku během 24 hodin: 11

Co můžete udělat vy: Předškoláci mají často noční strach (strach ze tmy, příšer pod postelí, strašidel za oknem). Jejich strachu se neposmívejte, nechcete přece přijít o důvěru. Raději si zaveďte večerní rituál a spolu vyžeňte všechny strašidýlka zpod postele. Dítěti můžete nechat v pokoji svítit slabé noční světélko. Někdy pomůže, pokud s ním bude v pokoji spát i někdo druhý - mladší sourozenec (může být i miminko) či malé zvířátko, i když je to jen rybička v akváriu.

Věk: 6 až 12 let

  • Celkový počet hodin spánku během 24 hodin: 10

Co můžete udělat vy: Sledování televize, počítačové hry a rozbíhající se sociální život výrazně ovlivňují čas, kdy jde dítě spát, i to, jak dlouho spí. Nikdy nedávejte dětem do pokoje televizor ani počítač a trvejte na dodržování pravidelného času, kdy je třeba jít spát. Děti brzy ráno vstávají do školy a pokud v tomto věku jejich vyvíjející se organismus potřebuje 10 hodin spánku, nemohou chodit spát pozdě. Během víkendů se můžete dohodnout na mírném kompromisu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mobilní telefon nepatří na noční stolek, ani do rukou malých dětí!

Nedaří se vám usnout? Převalujete se na posteli a nemůžete “zabrat”? Ráno vstáváte celí rozlámaní a cítíte,...
více…

Děti a jejich problémy s usínáním

Děti, přestože jsou unavené, nerady chodí spát. Některé odmlouvají, jinde se to občas zvrtne do nepěkné scény...
více…

Řeč batolat - dvouhodinová výuka znakování

Miminka sice nemluví, ale gesty vyjadřují své pocity. Je to znaková řeč - znaková řeč batolat. Jak jí porozumět?...
více…

Jaké jméno vybrat pro dítě?

Jak vybrat mezi spoustou jmen to nejlepší? To je otázka, která bývá občas i předmětem hádek mezi rodiči a...
více…

Řeč a její složitý vývoj u dítěte do jednoho roku

Řeč u dítěte do jednoho roku věku nelze rozvíjet samostatně, ale musí současně probíhat i rozvoj ostatních...
více…

Proč malé děti nechtějí usínat samy?

Samostatné usínání malých dětí je aktuální téma v mnoha rodinách. Občas rodiče sáhnou i po zaručených...
více…

Jak cestovat s miminkem letadlem?

Chcete letět s miminkem na dovolenou, nebo jen na návštěvu k příbuzným za hranicemi a nechcete se trmácet spoustu...
více…

Kojení očima miminka

Instrukce kolem kojení bývají většinou zaměřeny na to, jak a co má dělat maminka. Ale napadlo vás někdy, že...
více…

Co dělat, když dítě nechce vstávat do školky?

Nechce vaše dítě vstávat do školky? Děsíte se už večer, jak zase bude vypadat ráno? Jsou děti, které tento...
více…

První dětský pokoj a jeho zařízení

Před příchodem miminka na svět je třeba vyřešit v bytě několik důležitých věcí. Před vámi stojí i otázka...
více…