Láska je jako dobré víno

V současné době existuje mnoho odborníků, kteří radí partnerům, jak překonat vztahové krize, přesto velká spousta manželsví končí rozvody. U partnerství je rozchod jednodušší, přesto šrámy na duši často zůstávají po celý další život. Papež František, který je známý svým nekonvenčním chováním a aktivním postojem k mnoha společenským problémům se rozhodl dokonce vydat k tomuto ožehavému tématu dokument. Jmenuje se "Amor Laetitia", což v překladu znamená "Radost z lásky". Tento dokument vyjadřuje pochopení pro rozvedené páry, gaye, ale i pro dvojice, které spolu žijí ještě před svatbou.

láska, lidé, vztahy, papež František

1. Vždy mějte ve vztahu oči otevřené

Mnoho podvedených žen nebo mužů si s odstupem času uvědomí, že jejich partner nebo partnerka jim celou dobu ukazovaly, že něco není v pořádku. Uvědomili si, že jejich polovičky jim vysílaly signály, které oni neviděli. Proto i papež vzkazuje partnerům, aby si navzájem všímali toho druhého a díky tomu se mohli vyvarovat mnoha problémům.

2. Nezapomínejte být ve vztahu zdvořilí

Papež v dokumentu napsal, že existují tři důležitá slova (popřípadě slovní spojení), která by měli lidé používat. Jsou to: "děkuji", "prosím" a "promiň". Vyslovení těchto slov ve správném čase a té správné osobě pomáhá chránit lásku a ukazovat, jak si dané  osobu vážíte a ceníte.

3. Poslouchat toho druhého je přímo umění

Někdy si to vyžaduje, abyste na nějakou chvilku odložili všechny své potřeby a starosti stranou a věnovali se poslechu svého partnera / partnerky. Vztah má být oporou pro oba a to vyžaduje naučit se poslouchat navzájem své obavy, starosti, problémy a všechno to, co ten druhý chce říct.

4. Láska je jako dobré víno

Papež se vyjádřil, že každá láska potřebuje čas na růst a rozvíjení se. Stejně jako dobré víno dozrává časem, tak i láska a věrnost potřebují čas a prožité zkušenosti.

5. Kompromisy musí být

Vzájemná láska by měla být souhra toho, co dáváme a toho, co bereme. Neměli bychom ve vztahu jednat sobecky a přihlížet jen na své zájmy. Pro některé lidi může být obtížné naučit se brát ohled na potřeby druhého, ale je to základ pro dobře fungující vztah. Naučte se ustoupit z některých svých nároků, pokud vidíte, že i váš partner / partnerka dělá ústupek na své straně.

6. Vzhled se mění, ale láska by se tomu neměla podřizovat

Během každého manželství dochází k fyzické změně ať už na straně muže, ženy nebo obou. Je to přirozený proces. Pokud tělo člověka stárne, neznamená to, že se mění i jeho povaha nebo jeho osobní identita. Pokud jste se do svého partnera nebo partnerky skutečně zamilovali a milujete ho / ji díky tomu, jaká / jaký je, vaši lásku by nemělo ovlivnit ani několik kilogramů navíc, vrásky či povadlá kůže.

7. Poslechnout si opačný názor

Mít otevřenou mysl a být připraven měnit nebo rozšířit své nápady či názory může vést ke syntéze, která obohatí oba partnery. Je pozitivní, pokud si umíte poslechnout názor svého protějšku, vezmete jej do úvahy a na základě toho třeba přehodnotíte své stanovisko.

8. Nikdy neignorujte problémy

Mnoho lidí nemá to štěstí, že jsou během dětství zahrnováni bezpodmínečnou láskou od svých rodičů nebo sourozenců. Takový lidé se pak stávají více nedůvěřiví a zůstávají uzavření před ostatními, vlivem čehož nechtějí řešit problémy a raději se k jim obrátí zády. "Nevyřešené problémy je však třeba řešit, aby proběhl proces osvobození," vyjádřil se papež František. Když se ve vztahu objeví problémy, je důležité, aby si oba navzájem řekli svůj úhel pohledu a došli k nějakému společnému rozhodnutí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nový občanský zákoník a soužití se sousedovou zahradou

Dobré mezilidské vztahy jsou někdy nejdůležitějším prostředkem, jak dosáhnout trvalý smír v jakékoli oblasti. V...
více…

Chcete se milovat jinak? Promluvte si otevřeně se svým partnerem!

Milování je ve vztahu důležité. A neméně důležité je, o něm také mluvit! Pokud chcete, aby vám to s partnerem či...
více…

Láska lázeňská je příjemná věc, ale má své meze

O lázeňských švihácích bylo napsáno a dokonce i nazpíváno mnoho. Přesto už patří k minulosti. Ale k minulosti...
více…

Jak napsat zamilovaný dopis?

Poslat a napsat zamilovanou SMS, to je otázka často pouhé minuty. Slova jako miluji tě nahradí kreslené znaky....
více…

Proč to stále gayové a lesbičky mají u nás těžké?

Sexuální orientací vnímáme jako přitažlivost k osobám stejného nebo rozdílného pohlaví. Ale je třeba brát na...
více…

Platonická láska má svá úskalí, ale i velmi příjemné pocity

Platonická láska je emocionální vztah mezi dvěma lidmi, do kterého však nevstupuje pohlavní ani erotický prvek. Je to...
více…

Každé období v životě ženy je náročné, ale které je to nejnáročnější?

Být ženou není žádná legrace. Ženy musí být multifunkční a stíhat mnoho věcí najednou. V jejich životě...
více…

Puberta a láska z pohledu nejen dospívajích dětí, ale i jejich rodičů

Jako lidští jedinci se vyvíjíme ve vztazích, proto je důležité vědět, na co je třeba se zaměřit. Čeho si je...
více…

Líbání prodlužuje život o pět let

Pozitivní účinky líbání byly objeveny už dávno a známe je všichni. Méně lidí však ví, jak blahodárně působí...
více…

Jak se stát atraktivním mužem?

Mají to nebo nemají ženy jednodušší? Nanesou si make-up, upraví vlasy, nalakují nehty, něco pěkného si obléknou,...
více…