Maso je plné vitaminů a minerálů pro zdraví a krásu

Konzumace masa se příliš nepropaguje, přesto by nemělo v žádném jídelníčku chybět.  I zde platí, že strava má být pestrá a nic se nemá přehánět. Ani konzumace masa, ani jeho ignorování. Ty, kterým maso chutná potěšíme jeho nespornými benefity a těm, kteří ho ze svého jídelníčku zbytečně vytlačují připomeneme, že nejen s rostlinnou stravou se dá žít zdravě.

zdraví, maso, vitaminy v mase, minerály, zdravé stravování, vitaminy pro krásu

Není třeba jíst ho stále, ale ani ho úplně vynechávat

Většina odborníků na výživu se shoduje v tom, že ve stravování je důležitá střídmost a pestrost, jinak tělu nezajistíme vše, co potřebuje. I když je dnes již mnoho argumentů proti konzumaci masa, neměli bychom ho úplně házet do koše. Například i proto, že živočišné bílkoviny dokonale zasytí i na delší dobu, a tak jsou velkým pomocníkem při hubnutí. To však není všechno. Víte, jaké živiny a minerály nám, které druhy masa poskytnou?

Vitaminy jsou i v mase

Když se mluví o vitaminech, téměř automaticky myslíme na ovoce a zeleninu. Maso je však také bohatým zdrojem některých vitaminů a minerálů. Je nejvýznamnějším zdrojem vitaminů řady B. Kde v něm najdeme a na co jsou dobré?

Pro zdraví a krásu

  • B1 - říká se mu také thiamin a obsahují ho všechny druhy masa. Tento vitamín prospívá našemu srdci a nervovému systému. Důležitý je také pro regulaci látkové přeměny cukrů, která ovlivňuje i naši hmotnost, ale i svaly.
  • B2 - riboflavin najdeme zejména v játrech. Jeho nedostatek se projeví i na našem vzhledu. Vylepšuje totiž stav kůže. Je zodpovědný i za správné fungování zraku, srdce a dalších orgánů.
  • B3 - niacin je velmi důležitý pro obnovu pleti a také pomáhá při energetické přeměně v těle, takže při hubnutí. Nachází se také v játrech.
  • B5 - kyselina pantotenová. Tento vitamín je mimořádně důležitý pro naši krásu a nejen tu, proto bychom na něj neměli nikdy zapomínat. Zlepšuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů. Je také důležitý při vstřebávání sacharidů a lipidů, což také může ovlivnit naši hmotnost. Najdeme ho v kuřecím a hovězím mase, hlavně ve vnitřnostech.
  • B6 - pyridoxin příznivě působí na zdraví nervového systému a krevního oběhu, najdeme ho zejména v hovězím mase a v játrech.
  • B9 - kyselina listová je známá především jako důležitý doplněk stravy pro těhotné ženy. Je však důležitá i pro tvorbu krve. Najdeme ji ve vnitřnostech.
  • B12 - kobalamin je zřejmě ze všech uvedených béček nejdůležitějším, protože je potřebný pro tvorbu a opravy DNA, tvorbu zdravé krve, správné fungování nervového systému, ale zlepšuje i paměť a podporuje koncentraci. Nachází se pouze v potravinách živočišného původu - ve všech druzích masa, ve vejcích a darech moře.
  • A - zlepšuje kvalitu a krásu pleti, zubů a kostí, snižuje riziko infekcí. Nachází se v tučnějších masech a vnitřnostech.
  • C - možná vás to překvapí, ale maso obsahuje velké množství vitaminu C, silného antioxidantu, který podporuje metabolismus a imunitu.
  • E - další vitamin, který se nachází ve všech druzích masa a zkrášluje náš vzhled. Chrání buněčné membrány, čímž zpomaluje proces stárnutí. Vidět je to i na pleti.

Minerály krásy

Nejen vitaminy, ale i minerály mají výrazný vliv na naši krásu a vzhled. Maso je bohaté na tři důležité minerály - železo, zinek a selen. Nedostatek zinku způsobuje vypadávání vlasů a výrazně se podepíše i na kvalitě pleti. Důležité také je, že tělo lépe vstřebat zinek ze živočišných potravin než z rostlinných. Najdeme ho v rybách, hovězím, vepřovém i drůbežím mase. Krůtí a kuřecí maso a vejce se považují za bohatý zdroj minerálů a vitaminů pro krásné a zdravé vlasy.

Ryby pro méně vrásek

Rybí maso s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin pomáhá nejen zmírnit záněty, ale výrazně přispívá i ke kráse a pružnosti naší pleti - snižuje tvorbu vrásek. Z pravidelné konzumace těchto ryb budeme mít lesklé hebké vlasy. Funguje i při léčbě lupénky a jiných kožních zánětlivých onemocnění.

Tip na závěr

Víte, že pokud budete marinovat maso v pivní marinádě výrazně snížíte množství chemikálií, které se do něj dostaly průmyslovou výrobou? Často jsou to právě ty látky, kterým se připisují rakovinotvorné účinky masa - steroidy, antibiotika a různé další chemické látky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rybíz proti zánětu a vysokému krevnímu tlaku

Rybíz je bobulovité ovoce, nenáročné na pěstování. Přesto mizí nejen z našich zahrad, ale obchodů s ovocem. Přitom...
více…

Letní ovoce zažene žízeň a obohatí naše tělo nejen o vodu, ale i další prospěšné látky

Pitný režim je třeba dodržovat hlavně v létě, kdy se více potíme a tím pádem více vody z celkového přijmu také...
více…

Meloun pro zdravé oči, ledviny, pleť a jako přírodní viagra

Meloun nejen úžasně chutná, ale je to také obrovský zdroj lykopenu, který chrání naše tělo. Dokonce ho obsahuje...
více…

Meloun pětkrát jinak, ale vždy zdravě a chutně

Léto a melouny? Tato zelenina, přestože si mnozí myslí, že chutné ovoce, k sobě prostě patří. Ale máte pocit, že...
více…

Potraviny z velkých obchodních řetězců mají akční ceny, ale...

Většina českých konzumentů vůbec nečte etikety a nezajímá je ani o to, co právě nakupují. Navíc výrobci sází...
více…

Zapomínání nemusí vždy znamenat neurologickou chorobu, stačí když vám chybí vitamin B12

Zapomínáte a jste hodně chaotičtí? Nehledejte za tím hned závažnou neurologickou chorobu. Možná jste jen nevyspalí,...
více…

Pěstování vitaminů na balkóně a na parapetu

Věděli jste, že okamžitě po sklizni začne ovoce a zelenina ztrácet vitaminy? Tak proč kupovat produkty, kde to...
více…

Zelenina - barevné zdraví na talíři

Příprava jídla není s dnešní nabídkou obchodů nic složitého. Ale připravit jídlo chutně a zároveň zdravě, to...
více…

Máslo s medvědím česnekem - skvělá součást jarního jídelníčku

Velmi brzy na jaře, jako jedna z prvních bylinek se v hlubokých lesích, v blízkosti potůčků a pod stromy, objeví a...
více…

Červená řepa nám pomůže se zdravím, ale musí se konzumovat pravidelně!

Uzdravující účinky červené řepy známe všichni už z dětství. Ale ne všichni si ji s chutí zařadíme do svého...
více…