Mateřské znaménko krásy může být i velkou hrozbou pro život

Opalování je pro mnohé lidi ozdobou, ale může být i velkým nebezpečím. Slunce k životu potřebujeme, to je určitě ano. Přesto vystavovat mu bezbranné tělo není vůbec prospěšné. Kůži si musíme chránit. Ona sice má regenerační schopnost, jenže škodlivé ultrafialové paprsky dokáží překonat nejen její přirozenou ochrannou bariéru, ale i běžné opalovací prostředky. Prostě nic se nemá přehánět a spoléhat na “všemocnou” opalovací kosmetiku. A zvlášť je třeba hlídat a chránit mateřská znaménka.

mateřské znaménko, rakovina kůže, melanom, kožní lékař, opalování

Znaménka a jejich typy

Mateřská znaménka jsou světle hnědé až černohnědé barvy, s hladkým nebo hrbolatým povrchem, někdy vyčnívají nad povrch kůže a jejich vznik je podmíněn dědičností. Znamének je poměrně velké množství druhů, s některými se narodíme, jiné vzniknou v průběhu života a mají různé tvary. Mladý člověk má obvykle na kůži kolem 25 mateřských znamének a s přibývajícím věkem jejich počet stoupá. Nacházejí se na místech nejvíce vystavovaných slunečnímu záření, tedy na obličeji, končetinách, ale i trupu. Většina z nich nám dělá jen kosmetické problémy, ale některé mohou být i nebezpečné, a proto je důležité jejich vývoj sledovat. Podle toho, ve které vrstvě kůže se nacházejí pigmentové buňky melanocyty a jako jsou uspořádány, známe několik typů mateřských znamének. Pihy jsou mnohočetné drobné plošky, které jsou jednotně pigmentované a vyskytují se kdekoli na těle a obličeji, jejich zbarvení se zvyšuje po působení UV záření. Objevují se od dětského věku a velký vliv zde sehrává dědičnost. Podkladem pro jejich vznik je zvýšené množství pigmentu, nikoli melanocytů.

Sluneční skvrny

jsou ostře ohraničené plošky s nepravidelnou pigmentací. Vyskytují se zejména na místech nekrytých oděvem, které jsou chronicky vystavovány UV záření. Typické jsou spíše pro vyšší věk, ale také u mladších jedinců, především po spálení sluncem, maligní melanom se z nich nevyvíjí. Tzv. seboroická keratóza je ostře ohraničená světle až tmavě hnědá ploška, ​​s jemnými šupinkami, která také vzniká na nekrytých kožních partiích. Po UV záření se pigmentace nemění a nevyvíjí se v ní maligní melanom.Cafe-an-Lait skvrna je světle hnědý útvar s průměrem nad 5 cm, který se nemění a může by vrozený. Pokud se vyskytuje ve větším množství, může poukazovat na některé další choroby. Modrý névus je tmavě šedý až modře zbarvený kožní projev ve tvaru pupínku a hrbolatého uzlíku. V tomto případě se melanocyty nacházejí v hlubších vrstvách kůže, a proto na povrch prosvítají tmavomodře. Vzniká v dětství a dospívání. Pigmentové skvrny se mohou vytvořit náhle, např. při intenzivním slunění, jako následek spálení kůže a jejího poškození, nebo vzniknou ve vyšším věku díky chronické expozice UV záření.

Slunce a rizika

Pozor je třeba dávat na tzv. znaménka krásy, protože bývají často zákeřnější než bychom čekali. Jednou ze známých příčin zhoubného znaménka je vliv slunečního záření, včetně solária. Slunce vysílá určité vlnové délky světelného záření, dělící se na UVA, UVB a UVC záření. Zatímco sluneční záření je kombinací UVA a UVB záření, solární jen UVA, a právě tento typ zodpovědná za tvorbu melaninu v buňkách i za pigmentové zabarvení kůže, které vnímáme jako krásné hnědé opálení. UVA záření proniká i do hlubších vrstev kůže, a tak je zodpovědné za změny v buňkách. Říká se, že právě tato složka může být příčinou vzniku zhoubného nádoru na kůži. Maligní melanom, nejhorší rakovina kůže, přezdívaný i černá smrt, sice nebývá jen černý, někdy i v tvaru světlé kuličky nebo jiného útvaru na kůži. Při včasné diagnostice se dá takové znaménko odstranit celé, a pokud nestihlo metastazovat, je šance na uzdravení. Riziková jsou zejména tmavá pigmentová znaménka, přičemž i začínající 3 mm černá tečka může být nebezpečná. Všímat si je potřeba zda znaménko nemění barvu, tvar a zda neroste. Nebezpečné je tehdy, když už svědí, pálí nebo krvácí. Pozor je třeba dávat, když jsou znaménka hnědá a pigmentovaná, vznikají v dospělosti nebo vyšším věku, jsou na úrovni kůže, mají průměr asi 1 cm, jsou nejednotně zbarvené a mají nepravidelný okraj. Proto už při sebemenším podezření, že jsme na kůži zpozorovali neobvyklé změny, je třeba bez odkladu navštívit kožního lékaře. Závažným faktorem, který může přispět ke vzniku rakoviny, je i tzv. paměť kůže, která si skutečně všechny předchozí dávky UV záření od nejútlejšího dětství až po stáří. V současnosti, kdy se rapidně mění atmosféra Země, zdravé opalování prakticky neexistuje, bychom se neměli velmi vystavovat slunečním paprskům, resp. se maximálně chránit před jeho účinky a pravidelně jednou ročně si dát mateřská znaménka zkontrolovat.

Evropský den melanomu

Věnovaný je prevenci nejzhoubnějšího kožního nádoru melanomu. Cílem akce, která se v Evropě koná od roku 2000, je zvýšit povědomí občanů o možném nebezpečí mateřských znamének a slunečního záření. Každým rokem se Evropský den melanomu koná začátkem května, v tento den si lze dát bezplatně vyšetřit znaménka kožním lékařem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak chránit děti před nebezpečným hmyzem?

Děti milují teplé dny, které jim umožňují pobyt venku. A právě proto je třeba klást velký důraz nejen na jejich...
více…

Červená řepa nám pomůže se zdravím, ale musí se konzumovat pravidelně!

Uzdravující účinky červené řepy známe všichni už z dětství. Ale ne všichni si ji s chutí zařadíme do svého...
více…

Druhy dermatitidy, příčiny, průběh a léčba

Kontaktní dermatitida vzniká v důsledku dráždivého, toxického působení různých chemikálií na kůži. Její vývoj...
více…

Mrkev syrová, dušená nebo odšťavená?

I vás maminka v dětství nutila jíst mrkev, protože je velmi zdravá? Měla naprostou pravdu! Mrkev je právem nazývána...
více…

Pomerančový džus může způsobit rakovinu kůže

Rakovina kůže je obávaným druhem zhoubného onemocnění. Proto není divu, že nás děsí i nejnovější vědecké...
více…

Zlatý klíč ke zdraví - zabránit překyselení těla vhodným stravováním

Překyselení organismu vede k závažným, až život ohrožujícím nemocem. Správně bychom měli přijímat více...
více…

Přestat kouřit není nic složitého, ale musíte skončit okamžitě, ne snižovat počet vykouřených cigaret

O škodlivosti kouření není pochyb. Připomínají nám to neustále nejen lékaři, ale z povinnosti i výrobci cigaret na...
více…

Závislost na návštěvách solaria a nebezpečí kombinace solaria se slunečním svitem

O škodlivosti a pozitivních účincích solária se vedou nekonečné diskuze. Každopádně, solaria jsou určená pro...
více…

Smoothie z kurkumy na posílení imunity, detoxikaci těla a hubnutí

Kurkuma je aromatické koření, které pochází z jižní Asie. Jeho největším vývozcem je Indie, proto je také...
více…

Znaménka, která zabíjí, dokáže bezpečně poznat jen lékař a histologické vyšetření

Téměř neexistují lidé, kteří by neměli znaménka na kůži. Ale nejsou všechna znaménka stejná. Některá vypadají...
více…