Matky, které absolvovaly botox, dělají miminkům zmatek v emocích

Ženy rády investují do své krásy. Ale dá se kosmetická úprava sladit s tou největší krásou, kterou ženy mají? S krásou mateřství? Vzhledem k tomu, že přibývá starších rodiček, a s tím i starších maminek, často se nestávají maminkami mladé ženy, ale ženy střední generace, které už mají za sebou botoxové úpravy obličeje. Jak to souvisí s výchovou dětí? Hodně!

miminka, děti, emoce, výchova dětí, botox

Čtení z tváře

Miminka potřebují číst pocity v maminčině tváři, jinak jsou nesvá. Co když vaše čelo vyhladil botulotoxin? Miminko z vaší tváře dokonale čte emoce. Vrásky smíchu jsou pro něj balzám na duši, nezbavujte se jich. Miminka a malé děti jsou velmi citlivé na způsob komunikace bez slov. Z jemných pohybů svalů v maminčině tváři perfektně čtou její náladu. Někteří odborníci proto varují, že vylepšování si vzhledu botoxem, jehož výsledkem je znehybnění mimických svalů, může mít nečekané následky na vztah matky a dítěte. Pohyby svalů kolem očí a kolem úst signalizují to, co se v člověku děje, jaký je jeho postoj k obsahu komunikace, jaké má doprovodné pocity. Mimika je zřejmě nejjemnější, nejdecentnejší a nejcitlivější jazyk, je viditelný pouze na malé vzdálenosti, a proto se uplatňuje zejména v osobní nebo v intimní vzdálenosti.

Dětský zmatek

Botox pravděpodobně narušuje přirozenou komunikaci mezi miminkem a jeho matkou. Výrazy obličeje jsou ten nejdůležitější způsob, kterým rodiče komunikují své záměry a nálady směrem k miminkům. Jde přitom o komplexní souhru všech svalů, které vytvářejí výraz obličeje. Pokud tedy botoxem omezíte rozsah tohoto projevu, zejména u maličkých dětí, které jsou opravdu vyladěné pro čtení výrazů obličeje, pak tím omezíte i množství informací a emocí, které miminko může vyčíst z vaší mimiky. To je upozornění pro maminky, které mají pocit, že potřebují omladit a vyhladit své čelo či jinou partii obličeje. Samozřejmě, dítě vnímá i vaše dotyky, tón hlasu a další podněty, ale odborníci se obávají, že botulotoxin ohrožuje vývin jedné z důležitých emocí - empatii.

Hladké čelo překryje signály lásky

Studie psychologa Davida Neala zjistila, že emoce druhých lidí lépe vnímáme díky tomu, že nepozorovaně napodobujeme výrazy jejich tváře. Přestože přímé experimenty neproběhly, zdá se, že pokud matka absolvuje botoxovou zkrášlovací proceduru, mírně se tím naruší její schopnost být citově spojena se svým dítětem. Podle této studie miminko frustruje, že jeho matce díky botoxu chybějí jemné výrazy obličeje a proto nemůže napodobit mimiku matčiných emocí, například smutek či štěstí. To v něm vyvolává zmatek. Co může pro kojence znamenat, pokud nemůže z matčiny tváře vyčíst, co cítí? Když neví, zda je její výraz pozitivní nebo negativní? Když se z něj nedá nic pochopit, protože se nemění? Nemůže matčino uspokojení z mladší tváře způsobit její horší vztah s dítětem v pozdějším životě? Optimističtější názor na hladké čelo má ale plastický chirurg Steven Dayan, který naopak tvrdí, že se mámy ale také nemohou mračit a tvářit naštvaně, takže na děti působí pozitivnějí. A možná se tak stanou šťastnějším a lepšími rodiči. I to je možné vysvětlení...

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rady babiček, při kterých moderní maminky šílí

Vzhledem k tomu, že dnešní děti si často tykají s různými alergiemi není divu, že se o ně maminky bojí. Navíc je...
více…

Svobodná matka není lehká role, ale dá se zvládnout!

Svobodná matka to není žádná lehká role. Nemyslíme teď svobodné matky, které se rojí jako žížaly po dešti z...
více…

Maminky, pozor na zveřejňování fotografií svých dětí na sociálních sítích!

Nejen pubertální mládež, ale i maminky mají svou touhu, zveřejnit fota rodiny na sociálních sítích. Chlubí se tím,...
více…

I ženy na mateřské dovolené mohou mít sebevědomí, jen je třeba ho podpořit!

Sebevědomá matka na mateřské dovolené? Občas spíše sci fi, než realita! Spíše se jedná o ženu, které se sice...
více…

Maminky malých dětí a jejich velké stresy

Maminka malých dětí ve stresu? A která není! Jednou nohou stále vykročená zachraňovat své ratolesti, hlavu neustále...
více…

Proč jsou matky ve stresu a otcové v klidu?

Matky jsou více ve stresu než otcové. Ale proč tomu tak je, když rodiče jsou oba a oba jsou zaměstnaní? Důvodů je...
více…

Řeč batolat - dvouhodinová výuka znakování

Miminka sice nemluví, ale gesty vyjadřují své pocity. Je to znaková řeč - znaková řeč batolat. Jak jí porozumět?...
více…

Jaké jméno vybrat pro dítě?

Jak vybrat mezi spoustou jmen to nejlepší? To je otázka, která bývá občas i předmětem hádek mezi rodiči a...
více…

Řeč a její složitý vývoj u dítěte do jednoho roku

Řeč u dítěte do jednoho roku věku nelze rozvíjet samostatně, ale musí současně probíhat i rozvoj ostatních...
více…

Jak cestovat s miminkem letadlem?

Chcete letět s miminkem na dovolenou, nebo jen na návštěvu k příbuzným za hranicemi a nechcete se trmácet spoustu...
více…