Menstruace mýty opředená

Menstruace provází život dospívající dívky, mladé ženy a ženy středního věku. Jedná se o období, kdy je žena schopná otěhotnět. Tento zcela fyziologický jev je zbytečně tabuizován, ale také opředen někdy úsměvnými, někdy dokonce hodně zavádějícími mýty. Často je dívky slýchají od svých maminek, které mají jinak zcela rozumné názory. O jaké nesmysly se jedná?

menstruace, hygiena ženy, intimní hygiena

Nebude držet účes?

Dost často se u nás říká, že žena, která menstruuje, by neměla v té době navštěvovat kadeřníka, neboť jí nebude držet účes. Psalo se to zejména v souvislosti s trvalou, ale i s foukanou úpravou vlasů. Tato obava není podle odborníků vůbec opodstatněná a v tom, zda ženám bude držet účes nebo ne, spíš hraje roli počasí a povětrnostní vlivy.

Nevařit, nechodit k zubaři a už vůbec ne na operace

K dalším zajímavostem, které jsou méně známé patří fakt, že v Indii až pětasedmdesát procent žen při menstruaci nevaří. Množství chirurgů se zdráhá operovat své pacientky v době, kdy mají měsíčky a stomatologové jim zase nechtějí opravovat zuby. Racionální je snad jen přístup operních intendantů. Odmítají obsazovat operní zpěvačky, a zejména sopranistky do náročných pěveckých rolí v období "jejich dní". " Proč? Protože během menstruace je jiné prokrvení hlasivek a to může narušit náročný pěvecký výkon. Navíc ani uprostřed cyklu to není úplně v pořádku, tehdy prý totiž může být narušena zase intonace.

Krvácí a neumírá? Zakletá!

Ještě hůře na tom však byly ženy v dávných dobách. Pokud se zjistilo, že krvácejí a přesto neumírají, neměly se věru na co těšit - vždyť to je potom musí ovládat nějaká magická kouzla nebo jiné čáry...

Co vše údajně způsobovala menstrace?

Lidé věřili, že menstruační krev způsobuje, že víno kyne, osetá půda se stává neúrodnou, že vysychají semena, ovoce padá ze stromů, povrch zrcadel se kalí, ostří se tupí, roje včel hynou či to, že bronz a železo se pokrývají rzí. Toto je dokonce napsáno v přírodopise od autora Plinia staršího. Hotová katastrofa, viďte? Inu, kdyby tomu tak bylo, náš svět by vypadal už asi velmi špatně. Na druhé straně není divu, že ženy se se "svými dny" nechlubily, ale naopak skrývaly a zřejmě to do jisté míry přetrvává dodnes.

Zkáza nejen masa

Aristoteles měl také zvláštní pohled na menstruující ženy. Tvrdil, že "pohled menstruující ženy způsobuje zakalení zrcadel, ale obnažení jejího těla může naopak zastavit krupobití, vítr a blesky. Podle Radima Uzla měly mnohé starověké pověry velmi tuhý kořínek. Seriózní lékařský časopis Medical Journal uveřejnil v roce 1898 článek, ve kterém se tvrdí, že maso, které nasolí menstruující žena, se poškodí. Ještě sto let poté věřily téměř všechny ženy, že se při menstruaci nemá souložit. Ukázala to studie v deseti zemích. Výjimku tvořily výsledky z Velké Británie, kde tomuto zákazu věřila jen polovina žen. Pravdou zůstává, že menstruace má na ženy, především jejich náladu a stav dost silný vliv. Mnohé ženy jsou před menstruací díky premenstruačního syndromu PMS velmi nervózní a ne ve své kůži. Dokonce je dokázáno, že ve dnech před menstruací ženy páchají nejvíce trestných činů a dopravních přestupků.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

4 nejčastější chyby při výběru pracovní obuvi

Máte doma kvalitní pracovní boty? Že ne, případně je nepoužíváte? Chyba! Rozhodně se vyplatí mít minimálně...
více…

Kde koupit kvalitní spodní prádlo?

Spodní prádlo je typ oblečení, který nepatří mezi ty nejčastěji kupované. Nicméně, pokud si už spodní prádlo...
více…

Rty poškozují některé rtěnky, ale také olizování a nedostatek vitaminů

Péče o rty, to nejsou jen voňavé balzámy, které sice okamžitě dodají rtům svěžest a atraktivitu, ale dokonalé...
více…

Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Proč nepřichází menopauza u všech žen stejně?

Přestože ženy dnes vypadají mnohem lépe, než vypadaly babičky a maminky v jejich letech, příroda často úřaduje...
více…

Zapomínání nemusí vždy znamenat neurologickou chorobu, stačí když vám chybí vitamin B12

Zapomínáte a jste hodně chaotičtí? Nehledejte za tím hned závažnou neurologickou chorobu. Možná jste jen nevyspalí,...
více…

Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Proč nehubnou ženy, které cvičí a dietně se stravují?

V dnešní době mnoho žen cvičí, kontroluje si svou stravu a dává pozor na číslo na váze. Ale přestože si myslí,...
více…

Udržet si zdravou váhu po menopauze? Zapomeňte na diety!

Zvětšilo se vám po přechodu tělo, ačkoliv k tomu nemá důvod? Nezměnila jste návyky, nejíte větší porce,...
více…