Nebezpečí pro děti, které sedí neustále u svých počítačů či televize

O přínosu, ale i škodlivosti výdobytků moderní elektroniky se vedou dalekosáhlé diskuze. Přesto jim někteří rodiče nevěnují pozornost a dětem tolerují několikahodinové sezení před televizí nebo počítačem. Extrém je dokonce i kombinace obojího, kdy dítě plynně přechází od televize k počítači, aniž by se třeba proběhlo venku s kamarády. Určitě je dobré, mít tyto přístroje doma a být takříkajíc v obraze, ale všeho moc škodí. Stanovte dětem maximální dobu, kterou mohou tímto způsobem trávit. Doporučené jsou dvě hodiny denně.

děti, výchova dětí, počítač, televize, duševní vývoj dětí, zdraví dětí

Není to jen o tělesném zdraví

Studie, která byla zveřejněna v odborném časopise Pediatrics, a o jejíž informace přinesla BBC, zahrnovala výzkum, do kterého byla zapojeno více než tisíc dětí ve věku deset a jedenáct let. A co bylo úkolem dětí? Týden měli děti na to, aby vyplnily dotazník s otázkami, které se dotýkaly jejich duševního stavu, problémů s vrstevníky a trávení času u počítače nebo televize. Konkrétněji dotazníky obsahovaly dvacet otázek, týkajících se pěti oblastí života dětí: citové problémy, problémy v chování, hyperaktivita nebo nepozornost, přátelství a problémy dotýkající se komunikace, a soužití s ​​přáteli a vrstevníky.

Ani hodně fyzické aktivity neodvrátí negativa

Vědci navíc průběžně během celého týdne měřili jejich tělesnou aktivitu. Zjistili, že ani větší fyzická aktivita neodvrátí negativa, které může přinést dlouhodobé sledování televize nebo počítačového monitoru. Výsledky hovoří za vše: Děti, které tráví více než dvě hodiny denně u počítače nebo televize, mají větší riziko, že budou trpět psychickými problémy než ostatní děti. Hlavní autor studie podle BBC tvrdí, že dvouhodinový limit je rozumný.

Vliv na duševní zdraví

Je známo, že fyzická aktivita prospívá tělesnému i duševnímu zdraví dětí, a teď tu máme důkaz, že sezení před obrazovkou je spojeno s negativním chováním. Nebylo však jasné, zda vysoké hodnoty pro dětský pohyb vyrovnají a vyváží sledování obrazovky. Nemůžeme se spoléhat na to, že fyzická aktivita vykompenzuje dlouhé hodiny polosedu před monitorem nebo obrazovkou. Sledování televize nebo hraní počítačových her ​​během více než dvou hodin za den souvisí s větším rizikem psychických problémů bez ohledu na to, jak aktivní jsou děti. Avšak naopak to platí, čím méně fyzické aktivity dítě má, tím větší psychické problémy mohou nastat, respektive vzrůstá jejich pravděpodobnost. Podle vědců se to dá shrnout slovy, že děti, které se věnují intenzivní fyzické aktivitě méně než šedesát minut denně, jsou vystaveny vyššímu riziku psychických problémů (zhruba o šedesát procent), pokud tráví více než dvě hodiny u počítače nebo televize. Ne každé sledování obrazovky je však špatné. Pokud netrvá více než dvě hodiny, riziko se nezvyšuje.

Lepší skóre

Studie také ukázala, že děti, které tráví více času čtením a děláním domácích úkolů mají lepší celkové psychologické skóre. Děti, které se věnovaly mírnější fyzické aktivitě během dne, měly lepší výsledky v některých psychologických oblastech, včetně emocionálních problémů a problémů soužití, ovšem v oblastech, které se týkaly chování, včetně hyperaktivity, dopadly hůře.

Možná cesta, nebo kompromis?

Dnes už vidíme, že i výrobci počítačových her a videoher se snaží zapojit dítě do pohybové aktivity. Slouží k tomu pohybové senzory, díky kterým si můžeme doma zahrát tenis, zalyžovat nebo zatančit. Avšak i prostředí hraje důležitou roli a určitě tyto sporty úplně jinak vyznívají a působí na psychiku, když je děti hrají samy doma, než když je hrají venku na reálném vzduchu se svými vrstevníky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Spongebob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated: Hra, kterou ocení velcí i malí

Zbožňujete vy nebo vaše děti animovaný seriál Spongebob SquarePants? Pozvěte hlavní hrdiny k sobě domů díky...
více…

Vyznáte se v počítačových hrách? Jaké jsou ty nejoblíbenější

Přemýšlíte, co ještě pořídit pod stromeček? Nebo si chcete vy naložit nějaký zajímavý dárek? Rozhodně nic...
více…

Nadšenci rychlých aut a závodů, zbystřete! Už jste slyšeli o hře Forza Horizon 4?

Změna ročního období, krajiny, výběr z mnoha aut – to a mnohem více dalšího nabízí závodní hra z dílny...
více…

Cyberpunk 2077: Počítačová hra, na kterou všichni čekali

Nejočekávanější RPG hra Cyberpunk 2077 je tady! Kolem jejího vydání proběhlo spoustu odkladů, ale konečně se...
více…

Tlapková patrola ochrání všechny kolem a děti pobaví

Kdo by nemiloval dětské animované seriály? Asi každý. Většinou se hovoří o tuzemských seriálech, nicméně...
více…

Nákup školního batohu: Ergonomie a design v hlavních rolích

Letošní prázdniny byly opravdu vcelku dlouhé. Tedy v případě, že počítáme i ty koronavirové. Aktuálně se...
více…

Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o...
více…