Nebezpečí z prošlých, dlouho skladovaných a špatně upravených potravin
Zdravá výživa bez zbytečných zdravotních komplikací, to především správná technika vaření a uchovávání potravin. Může se sice stát, že koupíte již zkaženou potravinu, ale většinou se vám zkazí v teplých letních měsících již cestou z nákupu, anebo nevhodným a zbytečně dlouhým skladováním u vás doma.
Datum spotřeby není jediný ukazatel
Důležité je sledovat údaje výrobce na obalu, ale také vůní a vzhled potravin. Někdy se může stát, že datum spotřeby ještě není překročeno a již je potravina na vyhození. Mnoho lidí se rovněž plete datum spotřeby neotevřeného a otevřeného výrobku!
Dresingy
Majonézy a studené omáčky skladujte při teplotě nula až čtyři stupně Celsia maximálně 48 hodin od otevření zakoupeného produktu.
Maso
Pečené, vařené, dušené a smažené maso vcelku skladujte maximálně 24 hodin. Chlazené krájené maso může být v chladničce nula až čtyři stupně Celsia rovněž 24 hodin. Stejně tak lze postupovat s vakuově baleným masem po otevření obalu. Naložené maso by mělo vydržet přibližně 48 hodin.
Otevřené konzervy
Nespotřebované konzervy s ovocem, zeleninou, houbami či rybami v oleji je možné bezpečně skladovat při teplotě nula až čtyři stupně Celsia nejvýše 24 hodin.
Zelenina
Očištěná či nakrájená zelenina vydrží při stejné teplotě 12 hodin. Pokud ji chcete použít jako ozdobu nebo zpracovat do salátů, je třeba ji zpracovat co nejrychleji, a to do tří hodin.
Saláty
Zeleninové, luštěninové, těstovinové, rybí a ovocné saláty vydrží při teplotě nula až čtyři stupně Celsia 12 hodin, při teplotě pět až osm stupňů Celsia šest hodin.
Přílohy
Vařené těstoviny, brambory, rýže, luštěniny a vejce na další zpracování, které byly přílohou pokrmu, lze skladovat při zmíněné teplotě 12 hodin, obložené mísy, masové nářezy, strouhané a krájené sýry zase 24 hodin, při teplotě pět až osm stupňů Celsia 12 hodin.
Pozor na salmonelózu
Nesprávným skladováním si můžete přivodit průjmové stavy a co je horší, teplo přeje šíření salmonelózy. Jídlo konzumované v syrovém stavu je proto potřeba dokonale umýt, potraviny zase pořádně převařit nebo jinak tepelně upravit v pitné vodě. Slepičí vejce v jídlech musí být pořádně tepelně zpracovaná. Protose raději vyhněte receptům, kde je ve finálním výrobku uvedeno syrové vejce nebo jen jeho část.
Jak vařit?
Důkladné vaření usmrcuje mikroorganismy, jídlo se však musí vařit minimálně 20 minut při teplotě minimálně 80 stupňů Celsia. Uvařené jídlo je třeba ihned sníst, pokud se opět ohřívá, tak opět při minimální teplotě 80 stupňů Celsia.
Nebezpečné kombinace
Jídlo uchovávejte vždy v čistých kuchyňských nádobách a odděleně, aby nepřišly do vzájemného kontaktu suroviny a připravená jídla. Důležité je také zabránit kontaminaci syrových a už uvařených jídel. Pro práci se syrovým masem by měly být v kuchyni zvlášť vyhrazeny kuchyňské potřeby, které se nebudou zároveň používat i na přípravu jiných potravin.