Nebezpečné uzobávání mezi jídly s sebou přináší nechtěné kilogramy

Uzobávání znamená jedení mezi hlavními jídly, u televize či počítače, při vaření, nebo když projdete kolem misky s nasypání oříšky a několik jich bezmyšlenkovitě strčíte do pusy. Ale tento zdánlivě nevinný zvyk se může skončit i nebezpečnou nadváhou!

hubnutí, zdraví, obezita, stavování

Velký problém

Uzobávání během dne se nemusí na první pohled zdát jako velký problém, ale zdání klame - tato kategorie stravování se totiž pomalu začíná řadit mezi poruchy příjmu potravy. V anglicky mluvících zemích se hovoří o tzv. pickingu nebo nibblingu a v poslední době se tento fenomén stal terčem odborných studií.

Charakteristika a rizika

Uzobávání se vyznačuje tím, že jíte mezi jídly, a to jak hlavními, tak i mezi svačinkami, toto jedení není plánováno a má tendenci se opakovat. Takové nežádoucí chování přirozeně vede k nárůstu fyzické hmotnosti. Uzobávání se velmi často vyskytuje jako součást známých poruch příjmu potravy, jako je záchvatovité přejídání (tam je zřejmé nejvíce), bulimie i anorexie, ovšem je rozšířené také v zdravé populaci s relativně normálními stravovacími zvyklostmi. To, že uzobávání vede k tloustnutí, je zcela zřejmé. Když kromě běžného jídla do sebe dostaneme nevědomky mnoho dalších kalorií, aniž jsme měli pocit, že jsme něco jedli, ručička váhy letí nahoru. Naučte se uzobávání omezit nebo alespoň zobat vědomě, a když už se k tomu odhodláte, zobejte zdravěji.

Plánování

Když víte, že večer dávají v televizi váš oblíbený film, a že si budete chtít udělat pohodu se sklenkou vína a miskou oříšků, omezte během dne množství tuků ve stravě a "schovejte" si je na večer. Oříšky (tyčinky, bramborové lupínky) si odvažte, nasypte si je do své vlastní misky a nepřidávejte si.

Porce

Při uzobávání je největším problémem nemožnost kontrolovat množství zkonzumovaného jídla. Nejezte proto nikdy z celého sáčku nebo společné mísy, neberte si na oslavách jen tak ze stolu, ale chopte se talířku a na něj naskládejte vše, co plánujete sníst, a tím také skončete. Budete mít přehled o tom, co do sebe dostanete.

Co oči nevidí

Doma ani v kanceláři nenechávejte na stole žádné volně přístupné jídlo. Zbývající oříšky, sušenky nebo bonbóny nasypte do plastové krabičky a schovejte je do šuplíku, zbytky jídla od oběda hned po vychladnutí zavřete do chladničky. Minimalizujte možnost, že kolem něčeho dobrého projdete a vaše ruka potom automaticky sáhne.

Nedojídejte

Zbytek brambůrků z oslavy s klidným srdcem vyhoďte a nedojídejte ani po dětech. Každý sebemenší zbytek dětské sušenky vám může udělat v hubnutí pěknou paseku. Raději se jídla zbavte a litujte několik korun, než abyste litovali nedopnuté kalhoty.

Zobejte zdravě

Zobejte nakrájenou zeleninu, ovoce, libovou šunku, nízkotučné tvrdé sýry a nesolené oříšky. Pochutnáte si a přitom do sebe dostanete cenné živiny.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mangold - chutná zelenina plná vitaminů, minerálů a vlákniny

Znáte mangold? Mangold je velmi starý druh listové zeleniny, o kterém ale nebylo dlouho slyšet. Dnes se opět a právem,...
více…

Desatero letní cesty k vysněné štíhlé postavě

V létě se dá zhubnout snadněji. Pomoci ke štíhlé postavě může nejen zvýšený pohyb, ale také letní způsob...
více…

Květák jako náhrada rýže a bramborových lupínků

Snažíte se zhubnout? Tak k tomu vám může pomoci obyčejný květák. V létě a na podzim je snadno dostupný, levný a...
více…

Hubnutí pouze snižováním porcí jídla?

K hubnutí nepotřebujete nijak zvlášť složité diety, úplně postačí, když si vědomě a pomalu budete snižovat porce...
více…

Červená řepa pomáhá zdraví, kráse a vitalitě

Červená řepa je jedna z nejléčivějších a nejvšestranněji použitelných potravin. Zdravá strava je jeden ze...
více…

Jídla po kterých se hubne?

Zdravá jídla, po kterých se netloustne? Máme je v podvědomí zafixovaná, a přitom si etiketu s tímto názvem vůbec...
více…

Hubnutí během víkendu, které má naději na úspěch

Chcete zhubnout? A co takhle využít víkend i jinak než na lenošení? Víkend je ten pravý čas, kdy se můžete...
více…

Jak hubnout, když máte sedavé zaměstnání? Lehce!

Dnes snad již každý ví, že sedavý životní styl a trávení nekonečného času na kancelářské židli vede nejen k...
více…

Neplodnost u mužů může způsobovat i obezita

Nadváha a obezita nepřináší jen známé zdravotní problémy. Nedávno se objevily důkazy, že nadváha a obezita může...
více…

Obezita a nadváha děti často poznamená nemocemi na celý život

Britští vědci, kteří čtyři roky sledovali přes 6 000 dětí ve věku 11 až 15 let, se domnívají, že pokud je dítě...
více…