Nitroděložní tělísko s hormony nebo bez hormonů?

Každá antikoncepce s sebou kromě nesporných výhod přináší také určitá rizika a komplikace. Ne jinak je tomu i u tolik oblíbených nitroděložních tělísek. Víte, jak toto tělísko funguje a co pro vás jeho zavedení znamená? Pokud o této možnosti teprve, milé ženy, uvažujete, je dobré si o něm něco přečíst. Historie této antikoncepční metody je stará přes sto let a vyvíjí se téměř k dokonalosti.

ženy, antikoncepce, hormonální antikoncepce, Mirena

Jak vypadá a funguje IUD?

Nitroděložní tělísko se označuje zkratkou IUD a patří mezi nejrozšířenější formy antikoncepce, i když stejně jako v případě jiných druhů ženské ochrany, i v tomto jsou na jeho používání rozdílné názory. Tělíska se vyrábějí většinou z měkkého plastu a mají nejčastěji tvar písmene T, ale i Y nebo O, který se přizpůsobuje tvaru dutiny děložní. Podle látek, které obsahují a uvolňují je rozdělujeme na nemedikované a medikované. Mohou obsahovat hormony, měď, zinek. Fungují tak, že zabraňují spermiím přejít do vyšších partií dělohy, kde by byly schopny oplodnit vajíčko a také je narušen i transport vajíčka. Látky, které tělísko postupně uvolňuje, tento účinek ještě posilují. Nemedikované tělísko může zůstat v děloze několik let (až do menopauzy), medikované, tedy s obsahem hormonů se zavádí na 3 až 5 let.

Kdy je vhodné?

Nitroděložní tělísko je speciálně vhodné pro ženy, které minimálně jedenkrát rodily a hledají dlouhodobou antikoncepční metodu. Není ho možné zavést tehdy, pokud je žena těhotná, pokud má přednádorové a nádorové změny na děložním čípku nebo přímo v děloze, a také v případě vrozených vývojových vad pohlavních orgánů.

Výhody nitroděložního tělíska

  • Nemusíte něj myslet - tento druh antikoncepce je vhodný i pro dívky a ženy, které zapomínají pravidelně užívat hormonální antikoncepci. V tomto případě nemusí na nic myslet. Nitroděložní tělísko poskytuje velké pohodlí v porovnání s jinými druhy antikoncepce, protože jednou si ho dáte zavést a pak už na něj prakticky nemusíte myslet a jste dlouhodobě chráněna před otěhotněním. Tím, že se nemusíte obávat otěhotnění zlepší se i váš milostný život.
  • S hormony i bez - můžete si vybrat ze dvou druhů tělísek - tělísko, ze kterého se uvolňuje levonorgestrel, hormon zabraňující uvolnění vajíčka nebo tělísko s obsahem mědi či zinku, které snižují pohyblivost spermií. V případě, že chcete otěhotnět a máte zavedené nitroděložní tělísko, nemusíte dlouho čekat na to, dokud to bude možné. Prakticky po vyjmutí tělíska můžete ihned otěhotnět. Hormonální verze může výrazně zmenšit bolestivost a krvácivost během menstruace.

Jak se zavádí?

Jelikož jde o nitroděložní tělísko, je logické, že nám ho musí gynekolog vložit do dělohy. Nejde o náročný zákrok, i když se mnohé ženy toho obávají. Tělísko odborník zavádí během menstruace, protože tehdy je kanál děložního čípku mírně rozšířený a zavedení tělíska je jednodušší a také méně bolestivé. Váš gynekolog by vám měl před zavedením tělíska měl udělat komplexní gynekologické vyšetření včetně cytologie a kultivace z pochvy.

Nepohodlí jen první týden

Bolestivost může trvat i týden po vložení nitroděložního tělíska a mohou se vyskytnout křeče a bolesti zad. Nepohodlí na začátku pomohou zmírnit léky proti bolesti, později přejde samo. Dočasně můžete mít horší menstruaci, špinění mezi dvěma menstruacemi nebo nepravidelný cyklus během prvních měsíců. Měděná tělíska mohou způsobit intenzivnější menstruační křeče a krvácení.

Jaké komplikace mohou nastat?

I když tento druh antikoncepce je spojován s nejmenšími vážnými riziky, může dojít k nežádoucím účinkům. Patří k nim silné a prodloužené menstruační krvácení, zánětlivé komplikace, vypuzení tělíska, bolesti v podbřišku, poranění dělohy během zavádění tělíska. Některé ženy špatně reagují na samotnou přítomnost cizího tělesa v organismu. V těchto přídech je třeba se orientovat na jiný druh antikoncepce.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč přestat kouřit a jak je to s plánováním těhotenství u žen kuřaček?

Cigarety neustále zdražují a přibývá i kuřáků, kteří chtějí s tímto, životu nebezpečným zlozvykem skoncovat....
více…

Akné v době těhotenství a možnosti jeho léčby

Akné již dávno není jen problém mladých, tedy pubertálního věku. Může se vyskytnout kdykoliv. Své o tom vědí i...
více…

Hubnutí po porodu má svá pravidla

Všechny ženy během těhotenství přiberou. Jen ne všem nabytá kila zůstanou. Ale co s nimi, když je máme a nefunguje...
více…

Jak zabránit pigmentovým skvrnám a striím, které vznikají v těhotenstrví?

Ženy jsou v těhotenství citlivější. A citlivá je i jejich pokožka. Proto je důležitá svědomitá péče, která...
více…

Těhotenství ženám sluší, ale ne ve vytahaném svetru!

Ženám těhotenství sluší. O tom není pochyb! Jen je škoda, že některé ženy o sebe přestanou v těhotenství...
více…

Tři důvody, proč ženy přibývají na váze

Nepříjemně přibíráte? A kde? Nejde jen o to, že ručička váhy leze výš a výš. Důležité pro udržení štíhlé...
více…

Kdy znovu otěhotnět, pokud chcete mít zdravé dítě?

Velký věkový rozdíl mezi sourozenci nemusí být vždy ideální, ale ideální není ani snaha rodit jako na běžícím...
více…

Nejlepší ochrana proti těhotenství a životu nebezpečným chorobám

Austrálie přišla s novým, bezpečnějším druhem kondomů. Přestože kondomy jsou považovány za jednu z...
více…

Ekologie proniká i do sexu a erotických pomůcek

Ekologie je stále skloňované téma. Ano, nesmíme být lhostejní k životnímu prostředí. Ekologičtí aktivisté to...
více…

Těhotenství mohou bránit i zkažené zuby

Otěhotnět klasickou cestou začíná být v dnešní, civilizované společnosti problém. Stále více bezdětných párů...
více…