Noční můry svědomitých rodičů

Každý rodič se bojí o své dítě. Trápí ho občas nejistota a to, že ho nebude moci vždy a před vším ochránit. Je to normální jev, jen se nesmí vymknout, aby se z vás nakonec nestali zbytečně úzkostliví rodiče, které své děti doslova dusí svou “svědomitou” péčí. Co tedy rodiče nejvíc trápí a co může přerůst až v děsivou můru?

noční můra, rodiče, děti, vztahy, láska

1. Ztráta dítěte ...

Pochopitelně, toto je ta nejhorší noční můra každého rodiče. Všichni vám svorně potvrdí, že přežít vlastní dítě je tím nejhorším pocitem na světě. Ztrácíme to nejcennější, co máme a spolu s ním umírá i kousek z nás. Tragédie, kterou nikdo nechce zažít na vlastní kůži a dělá vše proto, aby své dítě v každé situaci ochránil a byl mu neustálou oporou i ve složitých situacích, aby nikdy nedošlo k tomu nejhoršímu.

2. Nemoc

Ať je to obyčejná chřipka nebo podstatně vážnější onemocnění, rodiče to se svými dětmi vždy intenzivně prožívají. Nikdo nechce vidět svého blízkého trpět. Cítíme se tehdy bezmocní a zejména při složitých onemocněních nevíme jak bychom jim ještě dokázali pomoci. Zdraví dítěte je po jeho životě pro nás tou druhou nejpodstatnější věcí. I proto jsme často tak úzkostliví a hledíme s obavou na všechny situace, které by je mohly ohrozit.

3. Bezpečnost dítěte

I když byste to chtěli, nemůžete být neustále se svým potomkem a chránit ho v každé situaci. Ať jsou to už nějaká přímá nebezpečí nebo globální problémy, tohoto pocitu se nebudete umět nikdy zbavit. I proto už po tisící jednou vyprovázíte svého potomka s radami o tom, jak by si měl dávat na sebe pozor a čemu se má dále vyhýbat.

4. Šikana

Velký problém současné generace. Děti dokážou být krutější a zákeřnější než v minulosti. Šikanují opravdu pro hlouposti a když se to stane v malém věku, může to na vašem potomkovi zanechat špatné zkušenosti a negativně ho ovlivnit v dalším životě. I na místě, kde by se měli cítit bezpečně, se dočkají šikany a zlomyslnosti ze strany spolužáků.

5. Drogy a alkohol

Často se o nich uvažuje jen jako o negativních jevech současné doby. Jenže tato lákadla tu byla už i v minulosti a vždy představovala obavy rodičů. Přestože v minulosti nebo v současnosti mohou mít i oni s nimi problémy, dobře vědí, co to všechno obnáší, a proto chtějí od toho ochránit i své potomky. Toto je také jedna z velmi těžkých výzev. Protože i když své dítě vychováte skvěle, špatné prostředí může mít nakonec negativní vliv a vy se tomu už neubráníte.

6. Nevhodná parta

Takovým nevhodným prostředím může být i špatná parta kamarádů. Ti dokážou udělat velmi mnoho zejména v kritickém období puberty. I z hotového andílka se může stát člověk, kterého nebudete poznávat. I když nenápadně, snažte se korigovat vztahy svého dítěte. Alespoň v takové míře jak se to dá, zabezpečte kolem něj vhodné prostředí, které ho ochrání od špatných nápadů a mnoha nástrah puberty.

7. Že bude povaleč

Ať se to už stalo vaší zásluhou a přílišným rozmazlováním dítěte, nebo k tomu došlo právě kvůli špatné partě, je to další z nočních můr rodičů. Namísto uvědomělého člověka mají doma povaleče, který nemá zájem něco změnit. Jiná je situace, kdy se navzdory jeho snaze nic nedaří a nemůže si najít práci a posunout se dál. Když však cílevědomě hledá možnosti na to, aby se vyhnul jakýmkoliv povinnostem a snaží se vás jen využívat, jistě to berete i jako vaše selhání, což nedělá vašemu sebevědomí dobře.

8. Trpké zklamání

Podvědomě se toho bojí většina z nás. Snažíme se z dětí vychovat správné lidi, za které se nebudeme muset stydět. Občas přijde naše pochybení nebo prostě změna chování dětí a my se nestačíme divit, jak se mění před našima očima. Takové trpké zklamání je velkým postrachem všech rodičů. Stydět se za své dítě není příjemný pocit, ale je třeba si uvědomit, že za něj opravdu nemůžete za všech okolností pouze vy.

9. Magnet na neúspěch

Někteří lidé prostě nemají v životě štěstí. Navzdory všem snahám se jim neustále lepí smůla na paty. Nevydaří se jim vztah, po nástupu do práce se podnik krátce na to zavře a nedaří se jim v ničem, na co sáhnou. Jsou jednoduše hotovým magnetem k nezdaru. I kdybyste se jakkoliv snažili, stále jim život podhodí nějaké překážky, které těžce prožíváte spolu s nimi.

10. Otřesný celoživotní partner

Oproti ostatním problémům je toto skutečně maličkost. Ale až když se do takové situace dostanete, pochopíte, co všechno to může obnášet. Takový člověk dokáže rozvrátit dlouhodobě budovaný vztah. Jelikož jsou stále zamilovaní, pravdu hledají u nového objevu. Vy budete neustále v té horší pozici a ani vaše dobré rady a upozorňování na škodlivou činnost toho druhého velmi neuspějí. Namísto toho se zcela odcizujete a přestanete se navštěvovat. Dobrý partner vašeho dítěte je opravdu obrovskou výhrou, za kterou mohou být všichni rodiče vděční.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Chcete se milovat jinak? Promluvte si otevřeně se svým partnerem!

Milování je ve vztahu důležité. A neméně důležité je, o něm také mluvit! Pokud chcete, aby vám to s partnerem či...
více…

Láska lázeňská je příjemná věc, ale má své meze

O lázeňských švihácích bylo napsáno a dokonce i nazpíváno mnoho. Přesto už patří k minulosti. Ale k minulosti...
více…

Co dělají páry, kterým vydrží vztah na celý život?

Dříve bylo více vztahů na celý život. V současnosti žít v dlouhotrvajícím a  šťastném vztahu je doslova věda....
více…

Okusování nehtů u dětí je nebezpečné a je třeba mu věnovat pozornost

Okusování nehtů, označované také jako onychofagie, je nebezpečný zlozvyk. Za okusováním nehtů se může skrývat...
více…

Proč to stále gayové a lesbičky mají u nás těžké?

Sexuální orientací vnímáme jako přitažlivost k osobám stejného nebo rozdílného pohlaví. Ale je třeba brát na...
více…

Platonická láska má svá úskalí, ale i velmi příjemné pocity

Platonická láska je emocionální vztah mezi dvěma lidmi, do kterého však nevstupuje pohlavní ani erotický prvek. Je to...
více…