Rady pro tatínky dcer

Chlapeček nebo holčička? Určitě vás napadne, hlavně ať je děťátko zdravé. A když toužíte po chlapci a přijde na svět holčička, přijmete ji se stejnou radostí. Jen výchova holčičky se notně musí maličko lišit. Máme emancipaci, ale přece jenom v určitých situacích se jinak chovají rodiče k dívce a jinak k chlapci. Jak je to tedy se vztahem otec a dcera?

rodiče, otec, dcera, výchova dětí

1. Nerozdělujte hračky a zájmy na chlapecké a dívčí

Mnohé dívky baví hry s autíčky, vláčky, chlapeckými stavebnicemi, sporty a leccos jiného, ​​s čím se baví chlapci. Tatínkové někdy přistupují k dcerám jako k mimozemšťanům, protože si neumějí hrát s panenkami, kočárky, plyšáky a jinými "dívčími" záležitostmi. Jenže tak to nefunguje - dcerka vám bude vděčná za vaši spoluúčast v jakékoliv hře. Zejména však neseparujte dívčí a chlapecké. Otcové jsou pro dcery velmi důležití i proto, že umí vnést do jejich světa mužský princip. Naučte je, že neexistují bariéry mezi pohlavími a že neexistuje něco, co by nemohly dosáhnout nebo dělat, jen proto, že jsou ženského pohlaví.

2. Nechte ji být tím, kým je a buďte s ní

Odpovídejte na její otázky podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, buďte při ní v reálném každodenním životě - i v dobrém i ve zlém (tak, jak se to slibuje v manželské přísaze). Podpořte ji, když to potřebuje, utišujte ji když pláče a smějte se spolu s ní, když se baví. Užívejte si každý okamžik. Samozřejmě, pozor netřeba bagatelizovat výchovu a pevné hranice, ty musí platit u obou rodičů stejně. Je mnoho rodin, v nichž otec popírá principy výchovy zavedené matkou nebo naopak. Dítě to velmi dobře vnímá a jediné, co se z toho naučí je, že pravidla není třeba dodržovat a porušovat je může být docela zábavné. To však nikdo z vás nechce.

3. Formujte ji

Někteří tatínkové, když se jim narodí holčička zůstanou utažení, nezapojují se do výchovy jako kdyby měli chlapce, nechávají věci na matce - ona je přece žena a dceři lépe rozumí.To je zásadní chyba. Tak jak říká jeden hrdý tatínek své dcerky: "Nyní máte tu čest, potěšení a vůbec možnost vytvořit ze své dcery silnou, statečnou a úžasnou osobnost. A možná i milovnici fotbalu a akčních filmů...

4. Neučte ji, že tatínek všechno vyřeší

Neučte ji tomu, aby si myslela, že kluci se mají bát jejího otce, protože on všechno vyřeší. Ne. Cokoliv špatného se odehraje - je zde otec, který zasáhne. Ne! Učte ji jak respektovat samu sebe, jak být sebejistou, smělou a přesvědčivou, ale i to, že může kdykoliv chce říci ne. Naučte ji, že její tělo je jen a jen její a nikdo nemá právo s ním zacházet proti její vůli. Vždy jí říkejte, že vypadá pěkně, aby neměla zbytečné obavy ze svého vzhledu.

5. Objímejte a líbejte - dejte jí najevo, co pro vás znamená

A to už od prvního dne, což je na tomto světě. Ukažte jí, že otec je osoba, které může naplno důvěřovat stejně jako i matce. Nechte ji vybírat si vlastní zájmy a podporujte ji v nich. Ukažte jí, že je velmi důležitou osobou a že pro vás jsou její rozhodnutí stejně důležitá jako i pro ni samotnou.

6. Zajímejte se o to, co chybělo vaší partnerce od jejího otce

Zeptejte se mámy svého dítěte, případně jiných známý, co jim konkrétně chybělo v dětství ze strany otce. Možná je to něco, co by mohlo chybět i vaší dceři, pokud byste jí to nedopřáli. Takto se znásobí intimita a soudržnost mezi vámi, vaší partnerkou i vaší dcerkou a vy budete lépe připraveni milovat svou dceru.

7. Držte ji co nejvíce, jak se jen dá

Speciálně, v období, kdy je ještě miminkem. Může se vám to stát zpočátku zvláštní, a ne vždy si na to najdete čas. Rozhodně byste však měli, protože první rok doslova uletí a vaše dcerka už nikdy miminkem nebude.

8. Učte ji k úctě a lásce

Učte ji k lásce a úctě vůči druhým, ale i vůči sobě samé. Ukažte jí jak se má chovat muž k ženě na příkladu - na tom jak se chováte vy k vaší ženě, k její matce. Pro dívku je vždy otec vzorem mužského chování a podle toho bude hodnotit jiné muže. Věkem se naučí, že ne všichni muži a lidé obecně jsou dobří a bezpeční, naučte ji včas rozeznat tyto rozdíly. Ujistěte se, že vždy bude vědět, že jste tam pro ni - ať se děje cokoliv. A vždy ji milujte. Je to nádherná doba, ale velmi rychle uběhne, tak si ji užijte.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak najít vhodného partnera? Buďte šťastni sami se sebou!

Najít si správného partnera je často obtížné z mnoha důvodů. Možná jsme vyrostli v rodině, kde nebyly vzory...
více…

Pět etap, kterými procházíme, když neprožíváme pouze vztah na jednu noc

Každý vztah prochází určitými fázemi vývoje. Ale každý pár prochází různými stádii rozdílnou rychlostí a...
více…

Varovné signály nevěry je třeba vnímat, ale zbytečně nepřeceňovat

Zabýváte se otázkou, zda vám je vaše partnerka věrná? Máte strach, že by vás mohla podvádět? Možná jste jen...
více…

Kamarád s bonusem aneb Není to láska, ale vztah bez budoucnosti

Máte za sebou ošklivý rozchod či rozvod a nechcete rovnou vplout do dalšího závazného vztahu, ale sami být...
více…

Tchyně nebude zasahovat do dění vaší rodiny, když si vytyčíte jasná pravidla

Vztahy v rodině nemusí být vždy ideální. Jsou ženy, které nedají na svou “druhou maminku” dopustit a ženy, které...
více…

Milenec nebo manžel, odejít nebo zůstat?

Říkat, že milujete jednou provždy a nikdy se na nikoho jiného s touhou nepodíváte, je holý nesmysl. Tím ale...
více…

Recept na pohodový vztah s dětmi v pubertě

Příšerní tvorové z jiné planety? Ne, to jsou naše pubertální děti! I tak by se dalo nazvat soužití s pubertální...
více…

Ženy, nechtějte být dokonalé, partnery dokonalost nefascinuje

Dokonalá žena vypadá v očích žen jako ta, která má neustále uklizeno, spořádané a čistě oblečené děti a navíc...
více…

Noční můry svědomitých rodičů

Každý rodič se bojí o své dítě. Trápí ho občas nejistota a to, že ho nebude moci vždy a před vším ochránit. Je...
více…

Proč muži hledají obyčejné ženy a berou si afektované zlatokopky?

Dnešní muži sice hledají “normální” ženy, ale většinou skončí u úplně jiných. Alespoň tohle si ty...
více…