Nový styl stravování, který vám pomůže zhubnout - IIFIM

Lidé proto aby zhubli a mohli jíst co chtějí, neustále vymýšlejí nové a nové trendy diet. A mezi ně patří i IIFIM, volně přeloženo “dej si co chceš, jen když se ti to vejde do příjmu makroživin. Tady laicky vysvětleno, dejte si co chcete, jen když jste kaloricky v normě. Zní to hezky, ale...

stravování, dieta, IIFIM, hubnutí, redukční dieta

IIFYM je založen na takovém principu,

že nebudete přibírat na váze bez ohledu na výběr potravin tak dlouho, dokud se nepřekročí vaše kalorická potřeba na daný den. Ještě něco navíc: takové stravování zohledňuje tvorbu svalové hmoty a zároveň spalování tuků. Najednou jsou pizza, burgery a zmrzlina zpět ve vašem jídelníčku. Je třeba si však uvědomit princip fungování diety dříve, než si ji vyzkoušíte. Vypíšeme vám několik zásadních informací a podle toho zjistíte, zda vám bude tato dieta vyhovovat. Nesmíme zapomínat na přesné počítání kalorického příjmu. Musíte být ochotni a připraveni zapisovat si všechno, co sníte a počítat si makra po celý den. IIFYM nebude pracovat tak, jak má, pokud si neuhlídáte velikost porcí během dne.

Zdravý není vždy zdravý

Jen proto, že někdo vypadá zdravě a pěkně vytvarovaný, tak to nevyhnutelně neznamená, že je i zdravý a spokojený. Zdraví je víc než jen krásná postava a hezký biceps. Pokud se vzdáleně podíváte na principy IIFYM, tak se vám to možná bude zdát jako něco nevhodného a nezdravého. Tato dieta však splňuje všechny požadavky na zdravé a vyvážené stravování v první řadě. Až v druhé řadě se můžeme zaměřit na nezdravé potraviny. Pokud umíte sledovat správné množství tuků, sacharidů a bílkovin, tak nějaké nezdravé jídlo nutně neovlivní složení těla k lepšímu, nebo k horšímu. Tedy v první řadě je třeba se zaměřit na zdravé potraviny, jako je ovoce, zelenina a dostatek vlákniny. Jakmile splníte tyto požadavky, je příjemné mít pak jiné jídlo, které není typické ve fitness jídelníčku.

Sebeovládání

Obrázky pizzy, dortíků a jiných pochoutek spojovaných s IIFYM na Instagram a sociálních sítích není velmi dobrý nápad. Pak si většina lidí myslí, že ti, kteří následují IIFYM, používají tento princip jako ospravedlňování nevhodných stravovacích návyků. Ve skutečnosti nezdravé potraviny tvoří pouze malou část z této flexibilní diety z denního příjmu. Je tu spousta předsudků ohledně IIFYM. Ale je zcela samozřejmé, že pokud budete jíst příliš mnoho dezertů, tak riskujete, že pomocí zvýšeného příjmu jednoduchých sacharidů se vám může ukládat podkožní tuk. Je třeba se proto zaměřit na výživné potraviny, které jsou zároveň "čisté".

Začít pomalu

Změna na nový režim může být děsivá. Navrhněte si proto zmírnit svou cestu do změny životního stylu. Na to, abyste se mohli plně věnovat flexibilnímu stravování, budete si muset toho relativně dost nastudovat, abyste byli stoprocentní, a aby stravování splňovalo všechny normy. Do té doby, dokud nebudete přesně jíst, tak klidně můžete jet na půl plynu, nebude to pro vás takový šok. A postupně se v tom zlepšujte. Takže nejprve studium celého systému, pak postupně přidávat praxi.

Jezte hlavně celé potraviny

Matka příroda není hloupá. Všechny potraviny, které člověk sám produkuje, jsou často považovány za špatné, jako cukr nebo nevhodné tuky. Ale všechny potraviny považovány za dobré, plné živin a minerálních látek se běžně vyskytují v přírodě a jsou snadno dostupné. IIFYM podporuje rozmanitost ve stravování, je však třeba, abyste si byli jisti, že většina jídel pochází ze správných zdrojů. Můžete se například inspirovat ostrovním způsobem stravování se: jíst živočišné bílkoviny, ovoce, zeleninu, škroby (rýže, brambory) ... Celé potraviny obsahují kromě základním makronutrientů i stopové prvky minerálů, vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek. Oproti tomu komerční americký styl stravování sice splňuje rovněž v rámci makronutrientů všechny požadavky, ale jejich nadměrnou konzumací přicházíte v stravě o významné, zdraví prospěšné látky a vy se můžete cítit nemocní nebo unavení. Taková živina se stává nefunkční. Pokud ale přepnete na celé potraviny, tak dostanete do těla zdraví prospěšné živiny a budete se cítit i více sytí. Výběr potravin je tedy velmi důležitá věc.

IIFYM není tak jednoduché

Na papíře principy IIFYM vypadají velmi lákavě a jednoduše. Zdá se to jako sen každé diety - možnost jíst, co chcete a kdy chcete. Není to však tak jednoduché, jak to vypadá. Vždy platí stejný princip - co do sebe dáte, to dáte i ze sebe. Vyžaduje to jistou obětavost, hledání té správné cesty přímo pro vás, pozorování svého těla, co vám jak zabírá. Je třeba vést neustálou kontrolu, zápis, být co nejpřesnější, vážit si jídla, vědět, co která potravina obsahuje. Pouze tehdy bude pracovat IIFYM pro vás. V opačném případě bude rozladění, že váha se nehýbe tím správným směrem a bude vinit kde koho, jen ne sami sebe!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Třídenní dieta, která odlehčí vašim játrům a zároveň i kilogramům

Dieta, to není jen drastické snižování důležitých živin za účelem hubnutí. Vhodná dieta dokáže pročistit a...
více…

Noční nájezdy na ledničku mají vliv nejen na váhu, ale roste i riziko vážných chorob

Noční nájezdy na ledničku, to není jen tuk na břiše a nevzhledná pneumatika kolem pasu. Noční jedení může dokonce...
více…

Hlad lze překonat, když víme jak mu odolat

Jistá verze hladu je, že hlad je jen přestrojená žízeň. Zní to paradoxně, ale něco pravdy na tom je. A víte, že...
více…

Proč nehubnou ženy, které cvičí a dietně se stravují?

V dnešní době mnoho žen cvičí, kontroluje si svou stravu a dává pozor na číslo na váze. Ale přestože si myslí,...
více…

Pohanka jako součást bezlepkové diety, redukčního, ale také zdravého stravování

Pohanka je jednou z potravin, které si postupně opět získávají své právem zasloužené místo v našich...
více…

Oblíbené jídlo může zlepšit náladu, ale nesmí potom následovat výčitky

Konzumace jídla, ze kterého máme požitek, nás může povzbudit a vyvolat pocit spokojenosti a odpočinku. Naopak,...
více…

Zapomeňte na drastické diety, posluchejte svoje tělo a budete štíhlí

V současnosti existuje mnoho typů diet, které slibují štíhlou linii a lepší životní styl. Při intuitivním...
více…

Mražený banán pomůže, když dostenete chuť na sladké

Snaha o zdravé stravování a snížení hmotnosti často ztroskotá na tom, že si chcete na něčem pochutnat mezi hlavními...
více…

Cukrovka vyžaduje správné stravování, které může mít vliv i na snížení dávek léků

Na velikosti porcí jídel záleží o to více, pokud trpíte cukrovkou 2. typu. Ovládat svůj příjem kalorií a sacharidů...
více…