Oči je třeba chránit před sluncem, ale i vodou!

Odkládáte sluneční brýle s odchodem léta? Ale to děláte velkou chybu! I na podzim a v zimě mohou mít sluneční paprsky velkou sílu. Chraňte si své oči, jiné vám již nikdo nenadělí. Kvalitní brýle nejsou zase tak drahá záležitost, abyste si kvůli této částce zbytečně ničili svůj, tolik potřebný, zrak.

oči, péče o oči, poškození očí, zrak, sluneční brýle

Silné sluneční paprsky jsou nejen škodlivé pro naše vlasy a pokožku, ale i pro naše oči

a uši a podceňovat jejich ochranu se opravdu nevyplácí! K negativním faktorům, na které odborníci upozorňují, patří kromě dlouhodobého a intenzivního slunečního záření i voda, potápění, tlakové změny v letadle či silný hluk na tradičních hudebních festivalech. Lidé přece necestují dlouhé kilometry za sluncem a mořem s cílem zničit si sluch nebo přijít o zrak.

Nejvíce zkoušené jsou naše "brány do duše"

Lidé si mnohdy kladou otázku, zda je sluneční záření až tak nebezpečné, jak se o tom mluví, píše. Titulky typu "Dlouhodobý pobyt na slunci může způsobit ztrátu zraku" nás nutí zamýšlet se nad tím, jestli je to opravdu pravda. Sluneční záření je na jedné straně pro život nezbytné. Na druhé straně, tím, že se zmenšuje ozonová vrstva a následně klesá její ochranný vliv, zvyšuje se škodlivý účinek slunce. Po přečtení nebo vyslechnutí této fráze by se mnozí z nás začali natírat krémem s co nejvyšším faktorem, aby zabránili dobře známému škodlivému vlivu slunečního záření na naši pokožku. Neuvědomění si, že nepřiměřeně dlouhý pobyt na přímém slunci je nebezpečný i pro naše oči, může vést k vážným a dlouhodobým zdravotním komplikacím.

Zanedbaná ochrana

Nejnebezpečnější důsledky, před kterými nás varují lékaři, můžeme rozdělit do dvou základních skupin. První skupina představuje akutní stav. Ten připomíná svářeče, nepoužívající ochranný štít. Řadíme zde také pobyt u vodních ploch či vysokohorskou turistiku, kde se znásobuje vliv slunečního záření. V tomto případě dochází k poškození, které je doprovázeno bolestivým červeným zabarvením očí. Výhodou je však to, že tento stav je přechodný a trvá obvykle pouze několik dní. Horší případ představuje dlouhodobý, dá se říci mnohaletý pobyt na slunci, který směřuje již k trvalým důsledkům. Dochází k poškození na sítnici a častějšímu výskytu věkem podmíněné makulární degenerace. Ta může v nejtěžších případech vést k úplné ztrátě zraku. Makulární degenerace je i přes nevědomosti lidí o ní, velmi rozšířená nemoc, kterou trpí přibližně 124 milionů lidí na celém světě. Potenciálními pacienty jsou všichni lidé ve věku nad 50 let, přičemž vzhledem ke stárnutí populace bude toto onemocnění závažným problémem v budoucnosti.

Je to tak jednoduché!

K nejjednoduššímu typu ochranných opatření patří neustále nošení slunečních brýlí. Rodiče dětí, které brýle netolerují, by neměli zapomínat na ochranu pomocí kšiltovky, klobouku a čepice. U dospělých už přicházejí v úvahu tmavé brýle. Důležité je také to, že není podstatná barva skla, ale UV filtr. I růžové brýle s filtrem mohou chránit náš zrak. Rovněž platí zásada: Čím větší, tím lépe. A brýle XXL jsou dokonce i moderní, populární a jednoduše IN.

Láska k vodě a potápění

I tato navenek nevinná záliba může poškodit zrak, především u dětí. Radost z oblíbené disciplíny jim nedovolí zamýšlet se nad mnohými možnými nástrahami. Odborníci varují před plaváním pod vodou s otevřenýma očima bez potápěčských brýlí, jakož i koupáním v nečistých vodách způsobujících bakteriální infekce a záněty. V každém případě by se potápění měli vyhýbat lidé s dlouhodobě zvýšeným tlakem a diagnózou zeleného zákalu. Pokud si však dovolenou bez této atraktivní činnosti neumíte představit, zanedbáte všechny návody a z bazénu vyjdete s červenýma a pálivýma očima, které jsou nadmíru podrážděné chlorem, nezapomeňte alespoň na dobře vychlazené sáčky s vyluhovaným heřmánkovým nebo černým čajem. Dalším vhodným způsobem je i podpora zdravé výživy prostřednictvím doplňků stravy, ovoce a zeleniny.

Pro plnohodnotný život je nezbytné dbát na to,

abychom bez ohledu na věk a zdravotní stav dodržovali rady odborníků v každém ročním období. Jde přitom o velmi jednoduchý způsob jak ochránit naše smyslové orgány. Jen si je třeba častěji připomínat, že pouze svýma očima, dokážeme vidět ty největší krásy světa.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Ve zdravém domě zdravý vzduch

Jsou různé způsoby, jak lze přispět k hygienicky vhodnému mikroklimatu v domě. Z tohoto pohledu je významná samotná...
více…

Zhubněte dvě kila bez pocitu hladu a navždy

Shodit pár kil, to je pro někoho nadlidský úkol a jiní shazují desítky a znovu je rychle nabírají. Jak zabránit...
více…

Deprese se netýká jen dospělých, všímejte si svých dětí!

Nemocné dítě, to nemusí být je běžná viróza nebo infekční dětské nemoci. Dítě může mít nemocnou i duši....
více…

Jak správně sedět a pracovat, aby nás nebolela záda?

Téměř každá stereotypní práce si vybírá daň na nejvíce namáhaných a upřednostňovaných částech těla. A ne...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Polévky pro chladné zimní počasí - polévky posilující imunitu

Chladné roční období, to čas pro zvýšenou konzumaci teplých nápojů, ale také teplých jídel. A součástí menu by...
více…

Hubnutí s úsměvem, bez hladovění a s dobrým pocitem? Stravování ve francouzském stylu!

Chcete zhubnout a již při slově dieta máte husí kůži? Tak to je všechno špatně a nikdy nezhubnete! Přitom zhubnout...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Problém s plešatostí? Řeší ho hned několik postupů

Plešatost je velkým problémem. Velmi často je spojována jenom s muži, ale pravda je taková, že se dané problémy...
více…