Oči je třeba chránit před sluncem, ale i vodou!

Odkládáte sluneční brýle s odchodem léta? Ale to děláte velkou chybu! I na podzim a v zimě mohou mít sluneční paprsky velkou sílu. Chraňte si své oči, jiné vám již nikdo nenadělí. Kvalitní brýle nejsou zase tak drahá záležitost, abyste si kvůli této částce zbytečně ničili svůj, tolik potřebný, zrak.

oči, péče o oči, poškození očí, zrak, sluneční brýle

Silné sluneční paprsky jsou nejen škodlivé pro naše vlasy a pokožku, ale i pro naše oči

a uši a podceňovat jejich ochranu se opravdu nevyplácí! K negativním faktorům, na které odborníci upozorňují, patří kromě dlouhodobého a intenzivního slunečního záření i voda, potápění, tlakové změny v letadle či silný hluk na tradičních hudebních festivalech. Lidé přece necestují dlouhé kilometry za sluncem a mořem s cílem zničit si sluch nebo přijít o zrak.

Nejvíce zkoušené jsou naše "brány do duše"

Lidé si mnohdy kladou otázku, zda je sluneční záření až tak nebezpečné, jak se o tom mluví, píše. Titulky typu "Dlouhodobý pobyt na slunci může způsobit ztrátu zraku" nás nutí zamýšlet se nad tím, jestli je to opravdu pravda. Sluneční záření je na jedné straně pro život nezbytné. Na druhé straně, tím, že se zmenšuje ozonová vrstva a následně klesá její ochranný vliv, zvyšuje se škodlivý účinek slunce. Po přečtení nebo vyslechnutí této fráze by se mnozí z nás začali natírat krémem s co nejvyšším faktorem, aby zabránili dobře známému škodlivému vlivu slunečního záření na naši pokožku. Neuvědomění si, že nepřiměřeně dlouhý pobyt na přímém slunci je nebezpečný i pro naše oči, může vést k vážným a dlouhodobým zdravotním komplikacím.

Zanedbaná ochrana

Nejnebezpečnější důsledky, před kterými nás varují lékaři, můžeme rozdělit do dvou základních skupin. První skupina představuje akutní stav. Ten připomíná svářeče, nepoužívající ochranný štít. Řadíme zde také pobyt u vodních ploch či vysokohorskou turistiku, kde se znásobuje vliv slunečního záření. V tomto případě dochází k poškození, které je doprovázeno bolestivým červeným zabarvením očí. Výhodou je však to, že tento stav je přechodný a trvá obvykle pouze několik dní. Horší případ představuje dlouhodobý, dá se říci mnohaletý pobyt na slunci, který směřuje již k trvalým důsledkům. Dochází k poškození na sítnici a častějšímu výskytu věkem podmíněné makulární degenerace. Ta může v nejtěžších případech vést k úplné ztrátě zraku. Makulární degenerace je i přes nevědomosti lidí o ní, velmi rozšířená nemoc, kterou trpí přibližně 124 milionů lidí na celém světě. Potenciálními pacienty jsou všichni lidé ve věku nad 50 let, přičemž vzhledem ke stárnutí populace bude toto onemocnění závažným problémem v budoucnosti.

Je to tak jednoduché!

K nejjednoduššímu typu ochranných opatření patří neustále nošení slunečních brýlí. Rodiče dětí, které brýle netolerují, by neměli zapomínat na ochranu pomocí kšiltovky, klobouku a čepice. U dospělých už přicházejí v úvahu tmavé brýle. Důležité je také to, že není podstatná barva skla, ale UV filtr. I růžové brýle s filtrem mohou chránit náš zrak. Rovněž platí zásada: Čím větší, tím lépe. A brýle XXL jsou dokonce i moderní, populární a jednoduše IN.

Láska k vodě a potápění

I tato navenek nevinná záliba může poškodit zrak, především u dětí. Radost z oblíbené disciplíny jim nedovolí zamýšlet se nad mnohými možnými nástrahami. Odborníci varují před plaváním pod vodou s otevřenýma očima bez potápěčských brýlí, jakož i koupáním v nečistých vodách způsobujících bakteriální infekce a záněty. V každém případě by se potápění měli vyhýbat lidé s dlouhodobě zvýšeným tlakem a diagnózou zeleného zákalu. Pokud si však dovolenou bez této atraktivní činnosti neumíte představit, zanedbáte všechny návody a z bazénu vyjdete s červenýma a pálivýma očima, které jsou nadmíru podrážděné chlorem, nezapomeňte alespoň na dobře vychlazené sáčky s vyluhovaným heřmánkovým nebo černým čajem. Dalším vhodným způsobem je i podpora zdravé výživy prostřednictvím doplňků stravy, ovoce a zeleniny.

Pro plnohodnotný život je nezbytné dbát na to,

abychom bez ohledu na věk a zdravotní stav dodržovali rady odborníků v každém ročním období. Jde přitom o velmi jednoduchý způsob jak ochránit naše smyslové orgány. Jen si je třeba častěji připomínat, že pouze svýma očima, dokážeme vidět ty největší krásy světa.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…

Zázvorové bonbóny dokáží posílit imunitu a zahnat stres

Zázvor je úžasný spojenec pro boj s nachlazením a chřipkou. Ale nemusíte čekat, až na první příznaky. Zázvor si...
více…

Přírodní kosmetika dokáže obnovit i hodně unavenou pleť

Naše pokožka má s námi až neuvěřitelnou trpělivost. Co my pokazíme, sama se snaží napravit. Ale její...
více…

Mandarinky - ozdoba stolu, vůně do bytu a účinná prevence chorob

Mandarinky dříve byly symbolem blížících se vánočních svátků. Dnes se dají koupit po celý rok, ale v létě a na...
více…

Kuří oko je třeba odborně odstranit a následně zrevidovat stav obuvi

Kuří oko je lidový název pro zhrublou a ztluštělou kůži v oblasti nohou, nejčastěji na palcích, patách nebo na...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Reflexní masáž chodidel - šetrná a bezpečná metoda, která vyřeší mnoho zdravotních problémů

Reflexní masáž chodidel je pro něho velice příjemná procedura, jiní ji odmítají s tím, že jsou na chodidlech...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…