Pásový opar obvykle udeří v době snížené imunity
Pásový opar - herpes zoster, je hodně bolestivé, infekční onemocnění kůže. Způsobuje ho virus s názvem Varicella zoster. Jedná se o jiný druh viru, než ten, který způsobuje opary na rtech a jeho léčba rozhodně patří do rukou lékaře.
Pásový opar přichází v čase oslabené imunity
Zasáhnout vás může i v čase oslabené imunity. Pásový opar vyvolá opětovná aktivace viru planých neštovic, který v těle zůstává po první nákaze doživotně. Stává se i to, že je možné onemocnět pásovým oparem, ačkoliv si pacient nepamatuje, že by kdy měl plané neštovice. Důvodemale je většinou to, že proběhly velmi mírně a rodiče si v dětství vyrážky ani nevšimli.
Riziko pásového oparu stoupá s věkem
Riziko pásového oparu něj stoupá s věkem, protože i imunitní systém stárne a slábne. Těžký opar může vypuknout s velkým stresem, například po ztrátě životního partnera, nebo s vážnou diagnózou.
Bolestivý průběh
Někdy přetrvává silná bolestivost celé měsíce i po zmizení puchýřků. Postižení mají problém obléknout se či osprchovat, protože jim každý dotyk pokožky způsobuje bolesti, které přirovnávají k zásahu elektrickým proudem. Někteří jsou dokonce citliví i na vánek vzduchu, proto nemohou vycházet vůbec ven.
Léčba
Kromě nezbytného podávání antivirotik jsou namístě i léky proti bolesti. Lokální překrytí puchýřů zabrání druhotné infekci. V prevenci pomáhá dostatek vitamínů B a C a hlavně očkování proti planým neštovicím. Existuje i vakcína proti pásovému oparu s názvem Zostavax. Vakcínu si hradí pacienti sami, ale některé pojišťovny pacientům nad 50 let na její aplikaci přispívají.
Pozor na doteky!
Pásový opar je velmi nakažlivý přímým dotykem s puchýři. Při ošetřování člena rodiny si rozhodně vezměte rukavice a vždy si pak vydezinfikujte ruce. Pokud sami pásovým oparem trpíte, buďte ohleduplní ke svému okolí. Používeje jen své hygienické potřeby, nenavštěvujte veřejná koupaliště a úzkostlivě dbejte na čistotu v bytě a věcí své osobní potřeby.