Pláč malému dítěti škodí, nechávejte miminka dlouho plakat!

Nechte miminko vykřičet, vytrénuje si plíce?! Opravdu tomu věříte, a jste tak zaneprázdnění, že nemůžete zasáhnout? Nevíte, že vám vaše miminko něco naléhavého sděluje, a jinou komunikaci zatím nezvládne?

pláč, miminko, péče o dítě, mozek, výchova dítěte

Dětský pláč

Statisticky novorozenec propláče denně až tři hodiny. Tento zvuk vyrušuje, znervózňuje, zlobí a dráždí. I proto psychologové tvrdí, že přírůstek do rodiny patří  mezi nejstresující životní události spolu se smrtí blízkého či s rozvodem. Naštěstí! Dětský pláč musí provokovat.

Pláč je komunikace

Když dítě pláče, signalizuje rodičům, že něco není v pořádku. Pokud rodič zkontroluje, zda je dítě čisté, nechce papat, spát, nosit na rukou, dívat si svět, nebolí ho bříško, nemá teplotu - často zůstane bezradný. Faktem ovšem je, že děti občas pláčou, tak jako dospělí, když potřebují vypustit nahromaděné napětí po nadšených návštěvách, nakukávání sousedek do kočárku, pobytu v obchodě, kde my už nevnímáme ostrá světla a hlučnou hudbu.

Proč miminko pláče?

Nevíte? Proto poslouchejte i očima. Všímejte si, jak dítě reaguje tělesně - jak se pohybuje, dýchá, zda je napjaté, nebo zbledlo, zčervenalo, jaká je jeho mimika, zda udržuje oční kontakt a jak reaguje na vaše slova. Citliví rodiče se většinou brzy naučí rozlišovat jednotlivé typy pláče i situace, na které se vážou.

Ztrácíte se?

I pro ty nejcitlivější mámy to může být španělská vesnice! Proto odborníci zejména v anglofonních zemích vymýšlejí rychlé a účinné metody. Pánové Gary Ezzo a Robert Bucknam, autoři metody Babywise, matkám radí, aby miminkům vytvořily přesný režim spánku, krmení a hraní ve stanovených tříhodinových intervalech. Od první vteřiny života, pěkně podle hodinek. Pokud miminko pláče hlady ve fázi hraní, má prostě smůlu. Autoři povolují nechat ho vyplakat v dvacetiminutových intervalech. Cílem je, aby si na striktní režim zvyklo. Nakrmit lze mimo vytyčeného času krmení, pouze pokud je opravdu velmi hladové.

Není to přirozené!

Přestože naprogramovat nevyzpytatelný uzlík jako natahovací hodinky zní lákavě, takovou péči vůbec nedoporučuje ani Americká pediatrická asociace, ani většina psychologů. I klinická psycholožka Mgr. Miriam Pšenáková si o ní myslí své. "Přečetla jsem si o tom mnoho a v praxi je metoda škodlivá. Po porodu se žena a dítě postupně harmonizují a nemají by být rušeni. Potřebují dostatek času, aby se věnovali sobě, sladili si biorytmy. Je hloupost očekávat, že novorozenec bude mít stejný režim jako půlroční dítě. Všechny obdobné metody jen ženy pletou a odvádí je od jejich přirozené cesty, kterou by našly instinktivně, kdyby sobě a děťátku dopřály čas a prostor na poznávání. Nakonec Ezzo s Bucknamom se netají tím, žev  metodě nejde ani tak o dítě, jako o to, aby se rodiče dostatečně vyspali.

Vždy reagujte

To, že se čerstvým prvorodičům nepodaří odhalit příčinu pláče, je běžné. Mnohé mámy a babičky se tehdy dušují, že dítě je třeba nechat vyplakat. Není to správné! Pokud si ho nejbližší nevšímají, vnímá to jako zradu. I když mu vždy neumíme pomoci, máme mu dát aspoň pocítit, že se o něj zajímáme, že ho máme rádi. Děti, které dlouhodobě pláčí, postupně rezignují a plakat přestanou. Ale ne proto, že již nemají své potřeby, ale protože již nevěří v projev zájmu. Toto je nesmírně závažné a devastující! Kromě toho, častý dlouhodobý pláč může poškodit i mozek. Při úpěnlivém nářku se totiž zvyšuje hladina stresového hormonu kortizolu. Pokud na něj matka reaguje, byť přesně nevyhoví potřebě, hladina stresu klesne a dítě se postupně uklidní.

Pláč mění mozek

Pokud naříká příliš často a dlouho, hormon se drží stále vysoko a poškodí rozvíjející se struktury mozku. Děti, kterým se v kojeneckém věku nedostává dostatečná pozornost při pláči, jsou mrzutější, podrážděnější, méně se usmívají a už ve druhém pololetí života jsou výrazně plačtivější. Dlouho bývají nesamostatné a je pro ně téměř nemožné, vybudovat si normální sebevědomí. Platí snad jediná výjimka, kdy raději dítě nechat napospas. Pokud jste již natolik vyčerpaní a z pláče zuřiví, že byste mohli dítěti ublížit, odneste jej raději jiné blízké osobě, které důvěřujete!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dělá porod z muže zodpovědného tátu?

Tatínkové a malé děti? Situace je poněkud lepší než třeba ještě před pár desítkami let. Tatínek na mateřské...
více…

Matky méně riskují, u mužů otcovství touhu po risku nezbrzdí

Mateřství změní nejen postavu žen, ale také jejich chování a priority. Začnou být zodpovědné a méně riskují....
více…

Vztah dítěte s otcem je pro dítě velmi důležitý

Dítě si většinou přejí oba rodiče, a proto by ho i oba měli vychovávat. Určitě dokáže dítě řádně vychovat i...
více…

Bezpečná domácnost pro naše nejmenší

Jakmile spustíme malé dítě na chvíli z dohledu, může se stát neštěstí. Proto je vhodné připravit předem...
více…

Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Nákup školního batohu: Ergonomie a design v hlavních rolích

Letošní prázdniny byly opravdu vcelku dlouhé. Tedy v případě, že počítáme i ty koronavirové. Aktuálně se...
více…

GraviTrax: Inovativní zábava s gravitací

Gravitační sílu zná snad úplně každý. Většinou se s ní spousta lidí seznámí ve škole. Je to škoda, protože ji...
více…

Baby Born: Panenky chovající se jako skutečná miminka

Každá malá holka by doma chtěla mít panenku, která se chová jako skutečné miminko. Právě o takovou panenku se totiž...
více…

Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…