Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový
Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně týden, ale stejně je lepší, když tělu s jeho bojem alespoň trochu pomůžeme. A nemusíte hned utíkat pro nosní kapky do lékárny. Stačí, když si začnete více všímat jedné pokojové rostliny. Jmenuje se Rýmovník eukalyptový a opravdu si dokáže s rýmou poradit.
Rýmovník eukalyptový
Kubánské oregano, řecký eukalyptus, mexický eukalyptus, španělský tymián či jednoduše rýmovník. Všechna tato pojmenování njsou pro označení nenáročné zelené rostlinky - Plectranthus amboinicus. Tato léčivá rostlinka dorůstá do výšky 20 centimetrů její výhonky však mohou mít až do 1 metru. Má dužnaté lístky, které jsou pokryty drobnými stříbřitými chloupky. Listy mají příjemnou vůni. Avšak nedají se sušit. Rostlina působí velmi pěkně a dekorativně.
Pěstování
Na pěstování není náročná. Vyhovuje jí slunečné stanoviště nebo polostín. Tmavá místa pro ni nejsou přijatelná. Půda je vhodná dobře propustná. Během celého roku spokojeně roste v květináči na okenním parapetu. Od jara do podzimu jej můžete letnit v zahradě, na balkoně či terase. Rostlinka má letnění v oblibě a obvykle se krásně rozroste. Nesnáší však mráz, proto sledujte teploty a nepodceňte čas, kdy je třeba rýmovník uklidit domů. Další jeho výhodou je, že během zimy, když ho už máte přestěhovaný v bytě mu suchý vzduch z topných zařízení nepřekáží. Vyhovuje mu pravidelná zálivka, ale dejte pozor, protože nesnáší přemokření a raději snese sucho. Nezapomeňte mu také jednou čas dopřát výživu v podobě přírodního hnojiva. Jako většina rostlin s dužnatými listy i rýmovník snadno rozmnožíte pomocí řízků. Ty však musí nejprve zakořenit a až potom je můžete vysazovat.
Rýmovník pro zdraví
Už jeho označení napovídá, že ho oceníte při nachlazení. Je to díky vonným silicím, které obsahuje. Pokud tedy budete cítit, že na vás "něco leze" či vás trápí rýma, stačí, že pár lístků rozmačkáme v ruce a takto se nadýcháte jejich vůně, která pomůže uvolnit nosní dutiny. Jen pozor, abyste si nemnuli oči! Po "proceduře" si ruce okamžitě omyjte, ať předejdete možnému podráždění očí. Protože stačí opravdu malý kontakt. Kromě příznivých účinků na dýchací cesty, pomáhá rýmovník i při bolestech hlavy, astmatu, snižuje vysoký tlak, je prospěšný pro trávení a také se odvar z něj využívá k urychlení hojení drobných ran či popálenin.
Přírodní repelent
Rýmovník je dobrým přírodním repelentem, protože odhání komáry, mouchy či jiný hmyz. Stačí, když si dáte květináče s rýmovníky na parapet a prokazelně se vám sníží počet vlétnutého hmyzu do místnosti.
Rýmovník v kuchyni
Možná jste nevěděli, ale rýmovník oceníte i při vaření. Využít ho můžete při přípravě pečeného masa, zvěřiny, polévek, salátů nebo chutných pomazánek. Využít ho můžete všude tam, kde máte v receptu šalvěj. Nebo si můžete připravit léčivý sirup, který je velmi aromatický.