Pozor na nechtěné suvenýry z dovolené!

Léto uvolňuje vztahy. Přispívá k tomu nejen slunečné počasí, ale změna prostředí. Dovolená, kdy si bereme volno i od starostí všedních dnů a pracovních povinností. Ale neměly bychom se chovat až příliš bezstarostně v oblasti, kde může jít o život. A to o život náš, nebo i nově vznikající z náhodných známostí.

dovolená, ženy, antikoncepce, nechtěné těhotenství, pohlavní choroby, vztahy

Riskovaly jste?

Jedna z pěti žen, které jsou mladší než třicet let má během letní dovolené nechráněný pohlavní styk. Pokud k jím patříte, nebylo by od věci navštívit gynekologa. Některé příznaky pohlavních přenosných chorob se totiž mohou objevit až později, případně vůbec a přesto můžete mít v sobě nepříjemné onemocnění. Riskantní je zejména styk s "domorodci", kteří jsou jistě nejednou velmi přitažliví, ovšem intimita s cizinkami je jejich denní náplní. Neznamená to však, že, pokud jste navázaly nezávazný vztah bez ochrany s neznámým Čechem, tak jste ok.

Alkohol a romantika dělají své

Nový průzkum ukázal, že jedna z deseti žen má na dovolené nechráněný styk buď s úplným cizincem nebo s mužem, kterého poznala během svého relaxu. Přestože každoročně se opakuje situace s riskantním nechráněným pohlavním stykem mnoha žen během dovolených, stále přibývá těch, které toto realizují. Samozřejmě, v střízlivém stavu by to s největší pravděpodobností neudělaly, ale když se k tomu přidá alkohol, romantický večer, pro mnohé je těžko odolat.

Plánovaný vztah na jednu noc

Představte si, že na dovolené riskujeme podstatně více než doma, a právě zde je to horší. V domácím prostředí, respektive v zemi, kde žijeme při vztahu na jednu noc s větší pravděpodobností použijeme prezervativ než v cizině. Čtyři z deseti žen přiznaly, že v zahraničí je mnohem menší pravděpodobnost, že použijí kondom. Ještě znepokojivější však je, že třináct procent třicátnic to dokonce plánuje. Takže není to jen alkoholem.

Jelikož jsme chráněné?

Odborníky překvapuje, že navzdory všem výchovným metodám a možnostem antikoncepce, mnoho žen netrvá na bezpečném pohlavním styku s novým nebo jednorázovým partnerem. Mnohé si myslí, že když užívají hormonální antikoncepci, jsou chráněny, avšak toto je daleko od pravdy. Ať užíváte jakoukoli antikoncepci, nejste chráněna před pohlavně přenosnými chorobami, když váš partner nepoužije kondom. Avšak i v tom případě je jisté riziko. Například, pokud nepoužijete kondom při orálním nebo análním styku.

Důvěra, alkohol, nechuť

Nechráněný pohlavní styk s neznámým člověkem na dovolené je tou nejrychlejší a nejjistější cestou jak onemocnět některou z pohlavně přenosných chorob. Tak proč to přesto děláme? Některé ženy tvrdí, že v tom momentě byly tak učarovány, že zapomněly použít antikoncepci, jiné, že důvěřovaly partnerovi, že je neinfikuje. Horší je, že až osmnáct procent mladých svobodných dívek tvrdí, že jsou často příliš opilé na to, aby použily antikoncepci a osm procent prohlašuje, že prostě nemají rády antikoncepci.

Bez ohledu na věk

A v jakém věku se ženy nejčastěji nakazí sexuálně přenosnou chorobou? Ty ve věku mezi 30 a 40 let (u žen v tomto věku je také větší pravděpodobnost, že po styku užijí postkoitální antikoncepci). Za nimi následují mladší, ženy ve věku 18 až 29 let. Překvapivé je také, že průměrná svobodná žena měla nechráněný styk až 11x s celkově čtyřmi různými muži. Průzkum ukázal, že jedna z pěti 30 - 40-letých žen, měla v průběhu ostatních tří měsíců nechráněný styk. Z mladých dívek - teenagerek a dvacátnic mělo nechráněný styk v ostatních třech měsících 15 procent.

Problém obou partnerů

Problém však je často i v tom, že otázka antikoncepce a přenosu pohlavních chorob je nejednou řešena pouze jednou stranou, a to ženou. Přitom by to měla být vždy záležitost obou. Žena se většinou chrání sama před těhotenstvím, ale ochrana před pohlavními chorobami zůstává nejednou zapomenuta.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaké nepříjemnosti nás mohou čekat v létě?

Léto je pro mnohé z nás nejoblíbenější část roku, ale přináší kromě radosti i starosti. Nemáme teď na mysli...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Slevové akce a nákupy na internetu dokáží snížit rodinný rozpočet

Chcete ušetřit a pořád se vám to nedaří? Zkuste šetřit nejen tam, kde je to běžné, ale třeba také tím, že...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…