Pozor na pitný režim u vody, tělo vidí vodní hladinu a má mylný pocit, že nežízní

O pitném režimu se neustále mluví a vypadá to, že již bylo řečeno vše. Často a nejen v létě vídáme lidi s vodou různých značek v ruce. Ale přesto občas sami podceníme možnost se napít a vystavíme své tělo nebezpečné dehydrataci. Stává se to i na koupalištích, když si nevezmeme tekutiny s sebou. Fronta na pražícím slunku je nekonečná a když se konečně dostaneme k okénku, obsluha hlásí, že neperlivá voda již došla a ať si dáme pivo. To se sice do pitného režimu také počítá, ale ne každý je zletilý nebo neřidič.

zdraví, pitný režim, voda, žízeň, dehydratace, ohrožení organismu

Co je dehydratace?

Zjednodušeně řečeno - nedostatek vody v organismu. Ve spěchu dne se mezi povinnostmi často jaksi pozapomeneme postarat i sami o sebe. Pijeme, až když se o slovo hlásí silný žízeň. Ta však již signalizuje alarmující stav, že vody v těle je opravdu málo.

Voda - životně důležitá tekutina!

Naše tělo je převážně tvořeno právě vodou a bez ní prostě nefunguje tak jak má. Žádná chemická reakce se bez přítomnosti této životodárné tekutiny neuskuteční. Voda tvoří hlavní část krve, která zprostředkovává tkáním a orgánům nejen kyslík, ale i výživu. Při nedostatku vody se krev zahustí, poklesne tím i krevní tlak a zásobování kyslíkem se zhorší. Srdce začne rychleji pracovat, co pociťujeme tím, že se zrychlí náš tep. Celkově se zpomaluje i náš metabolismus. Škodlivé látky, které mají být z těla odvedeny ven, se vracejí v rámci úsporného režimu organismu zpět do oběhu, protože tělo si nemůže dovolit ztratit vzácnou tekutinu například močením. Stejně ji ztrácí i samotným pocením či dýcháním.

Pít, pít a opět pít!

Dodržovat pitný režim v extrémních vedrech je tedy skutečně velmi důležité. K dehydrataci může dojít velmi snadno. Mnoho lidí se do tohoto stavu během dne skutečně dostane.

Jak se to projevuje?

Bolestmi hlavy, nesoustředěností, únavou, závratěmi, zácpou, tmavou močí, bílým povlakem na jazyku, suchostí v ústech ... Existuje však i těžká dehydratace, která obnáší už i svalové křeče. Ztrácí se při ní pružnost a vlhkost pokožky, oči jsou zapadlé s tmavými kruhy.

Tělo se brání

Při nedostatku příjmu tekutin se organismus brání tak, že v buňkách zadržuje vodu pro pozdější využití. Navenek se tento stav projevuje tím, že buňky zvětšují svůj objem a tělo vypadá větší. Dlouhodobější nedostatek tekutin může poškodit ledviny a játra. Rovněž může dojít k poruchám trávení. Navíc se v těle hromadí toxické odpadní látky, které jsou velmi nebezpečné. V neposlední řadě nedostatkem vody trpí i pleť, což se projeví na naší celkové kráse. Pozor: káva, mléko a polévky se do pitného režimu nepočítají! Navíc, káva silně dehydratuje, takže její pití alespoň v těchto vedrech omezte.

Co tedy pít?

Stolní a minerální vody - nesycené, příp. jemně perlivé, které je třeba obměňovat (nepít stále stejnou značku vody, kvůli stejnému obsahu minerálů), ovocné chlazené čaje, ovocné džusy (s obsahem vlákniny) ředěné vodou, obyčejnou vodu (může být ochucená citrónovou šťávou nebo šťávou z čerstvého ovoce), vodu s různými sirupy (bezovým, rybízovým, jahodovým ...)

Pití čisté vody podceňujeme!

Ta je však k uhašení žízně nejlepší! Náš tip: U kupovaných vod si vždy zkontrolujte obsah soli - neměl by být více než tisíc miligramů na litr a obsah sodíku ne více než dvacet miligramů na litr. Stejně je důležitý datum spotřeby. Otevřenou vodu z obchodu dlouho neskladujtet, ale vypijte ji maximálně do tří dnů, skladujte v ledničce či chladné místnosti

Kolik vypít tekutin během dne?

Minimum jsou dva litry tekutin, během veder a při fyzické zátěži i tři - čtyři litry, rozdělené do několika pravidelných dávek během celého dne. Pít se má tedy rovnoměrně, ne nárazově a mnoho. Začít je třeba již od rána a po probuzení se osvěžit dvoudecivou sklenicí čisté vody na nastartování metabolismu organismu.

Jak dodržet pitný režim?

Na pohled jednoduše: Cbát, abyste každou hodinu vypili alespoň sklenici osvěžující vody!

Na pití pozor i na koupalištích

V letních dnech ve zvýšené míře navštěvujeme koupaliště. Osvěžit se v příjemné vodě, vypadnout z domu a udělat si krásný den touží většina z nás. Avšak ani během koupání nezapomínejte na pití! Proč? Mozek nedává signál tělu, že je žíznivé, protože všude kolem vidí vodu a pociťuje chlazení. Avšak vnitřní prostředí ji velmi potřebuje a tak může snadno dojít ke zmiňované dehydrataci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Hubnutí, které nestojí peníze ani zbytečné úsilí

Hezká a štíhlá postava, to není nic nepřirozeného. Proto by k ní měly dopomoci přírodní prostředky a ne chemie z...
více…

Teplá nebo studená sprcha? Obě mají své nesporné benefity!

Milujete teplou vodu, kterou si necháváte hýčkat své tělo při každém sprchování? A nemyslíte, že by bylo lepší,...
více…

Pomerančový džus může způsobit rakovinu kůže

Rakovina kůže je obávaným druhem zhoubného onemocnění. Proto není divu, že nás děsí i nejnovější vědecké...
více…

Tři nápoje, které zkrotí chuť na sladké a pomohou vám s hubnutím

Máte šílenou chuť na něco sladkého? Poradíme vám nápoje, které vám s touto nebezpečnou chutí pomohou. Zkuste...
více…

Pivo ženám nejen chutná, ale také pomáhá s otěhotněním, osteoporózou a péčí o pleť

Chlapi a pivo, to je téměř nerozlučná dvojka, ale ženy a pivo již se tolik nenosí. Stále se ještě některé ženy v...
více…

Obezita očima žen, mužů a odborníků

Obezita není jen otázkou estetickou Je to choroba, která se řadí mezi onemocnění, kterým říkáme civilizační. A...
více…

Zelený čaj s citronem a stévií - ideální letní nápoj nejen na hubnutí

Zelený čaj je nápoj, vhodný nejen pro sychravé dny, kdy pomáhá zvýšit imunitu pro boj s nachlazením a...
více…

Pocení odvádí z těla důležité minerály, které je třeba průběžně doplňovat

Pocení je fyziologický proces, který pomáhá regulovat naši tělesnou teplotu. Bránit mu, je holý nesmysl. Ale pocení...
více…

Stravování plné chyb a omylů

Zdravé stravování má své zásady. A když tyto zásady porušujete, tak se nemůžete divit, že vám kila...
více…

Zelený čaj podporuje hubnutí, ale nemusí to být vždy pravda

Zelený čaj je často nazýván doslova zázrakem na hubnutí. Stačí pár šálků a váha jde dolů. Opravdu? Kde se stala...
více…