Pozor na pitný režim u vody, tělo vidí vodní hladinu a má mylný pocit, že nežízní
O pitném režimu se neustále mluví a vypadá to, že již bylo řečeno vše. Často a nejen v létě vídáme lidi s vodou různých značek v ruce. Ale přesto občas sami podceníme možnost se napít a vystavíme své tělo nebezpečné dehydrataci. Stává se to i na koupalištích, když si nevezmeme tekutiny s sebou. Fronta na pražícím slunku je nekonečná a když se konečně dostaneme k okénku, obsluha hlásí, že neperlivá voda již došla a ať si dáme pivo. To se sice do pitného režimu také počítá, ale ne každý je zletilý nebo neřidič.
Co je dehydratace?
Zjednodušeně řečeno - nedostatek vody v organismu. Ve spěchu dne se mezi povinnostmi často jaksi pozapomeneme postarat i sami o sebe. Pijeme, až když se o slovo hlásí silný žízeň. Ta však již signalizuje alarmující stav, že vody v těle je opravdu málo.
Voda - životně důležitá tekutina!
Naše tělo je převážně tvořeno právě vodou a bez ní prostě nefunguje tak jak má. Žádná chemická reakce se bez přítomnosti této životodárné tekutiny neuskuteční. Voda tvoří hlavní část krve, která zprostředkovává tkáním a orgánům nejen kyslík, ale i výživu. Při nedostatku vody se krev zahustí, poklesne tím i krevní tlak a zásobování kyslíkem se zhorší. Srdce začne rychleji pracovat, co pociťujeme tím, že se zrychlí náš tep. Celkově se zpomaluje i náš metabolismus. Škodlivé látky, které mají být z těla odvedeny ven, se vracejí v rámci úsporného režimu organismu zpět do oběhu, protože tělo si nemůže dovolit ztratit vzácnou tekutinu například močením. Stejně ji ztrácí i samotným pocením či dýcháním.
Pít, pít a opět pít!
Dodržovat pitný režim v extrémních vedrech je tedy skutečně velmi důležité. K dehydrataci může dojít velmi snadno. Mnoho lidí se do tohoto stavu během dne skutečně dostane.
Jak se to projevuje?
Bolestmi hlavy, nesoustředěností, únavou, závratěmi, zácpou, tmavou močí, bílým povlakem na jazyku, suchostí v ústech ... Existuje však i těžká dehydratace, která obnáší už i svalové křeče. Ztrácí se při ní pružnost a vlhkost pokožky, oči jsou zapadlé s tmavými kruhy.
Tělo se brání
Při nedostatku příjmu tekutin se organismus brání tak, že v buňkách zadržuje vodu pro pozdější využití. Navenek se tento stav projevuje tím, že buňky zvětšují svůj objem a tělo vypadá větší. Dlouhodobější nedostatek tekutin může poškodit ledviny a játra. Rovněž může dojít k poruchám trávení. Navíc se v těle hromadí toxické odpadní látky, které jsou velmi nebezpečné. V neposlední řadě nedostatkem vody trpí i pleť, což se projeví na naší celkové kráse. Pozor: káva, mléko a polévky se do pitného režimu nepočítají! Navíc, káva silně dehydratuje, takže její pití alespoň v těchto vedrech omezte.
Co tedy pít?
Stolní a minerální vody - nesycené, příp. jemně perlivé, které je třeba obměňovat (nepít stále stejnou značku vody, kvůli stejnému obsahu minerálů), ovocné chlazené čaje, ovocné džusy (s obsahem vlákniny) ředěné vodou, obyčejnou vodu (může být ochucená citrónovou šťávou nebo šťávou z čerstvého ovoce), vodu s různými sirupy (bezovým, rybízovým, jahodovým ...)
Pití čisté vody podceňujeme!
Ta je však k uhašení žízně nejlepší! Náš tip: U kupovaných vod si vždy zkontrolujte obsah soli - neměl by být více než tisíc miligramů na litr a obsah sodíku ne více než dvacet miligramů na litr. Stejně je důležitý datum spotřeby. Otevřenou vodu z obchodu dlouho neskladujtet, ale vypijte ji maximálně do tří dnů, skladujte v ledničce či chladné místnosti
Kolik vypít tekutin během dne?
Minimum jsou dva litry tekutin, během veder a při fyzické zátěži i tři - čtyři litry, rozdělené do několika pravidelných dávek během celého dne. Pít se má tedy rovnoměrně, ne nárazově a mnoho. Začít je třeba již od rána a po probuzení se osvěžit dvoudecivou sklenicí čisté vody na nastartování metabolismu organismu.
Jak dodržet pitný režim?
Na pohled jednoduše: Cbát, abyste každou hodinu vypili alespoň sklenici osvěžující vody!
Na pití pozor i na koupalištích
V letních dnech ve zvýšené míře navštěvujeme koupaliště. Osvěžit se v příjemné vodě, vypadnout z domu a udělat si krásný den touží většina z nás. Avšak ani během koupání nezapomínejte na pití! Proč? Mozek nedává signál tělu, že je žíznivé, protože všude kolem vidí vodu a pociťuje chlazení. Avšak vnitřní prostředí ji velmi potřebuje a tak může snadno dojít ke zmiňované dehydrataci.