Děti málo pijí neochucenou vodu, protože je rodiče k tomu nemotivují

Voda je nejpřirozenější a nejzdravější nápoj, který zažene žízeň. Proto je velice zarážející fakt, že děti po něm dobrovolně nesáhnou. Když se podíváte v restauraci, kam přijde rodina s malými dětmi, bude spíše výjimka, když uslyšíte rodiče, jak svým ratolestem objednávají “kohoutkovou” vodu.

děti, pitný režim pro děti, voda, pitná voda, obezita dětí, cukr, slazené nápoje

Neochucená voda je nejpřirozenější a nejzdravější nápoj

Platí to pro nejmenší, ale i pro dospělé. Jenže, zatímco v dospělém věku se mnoho z nás pod tlakem snahy o změnu životního stylu či diety vzdává některých nezdravých tekutin, u dětí máme tendenci jim je dopřát. Často si neuvědomujeme, že tak vytváříme návyky a zlozvyky, které se podepisují pod jejich zdraví a které budou muset mnohé v dospělosti omezovat a řešit.

Cukr v tekutém stavu?

S rozšiřující se paletou jídel rodiče automaticky rozšiřují i ​​paletu nápojů. Často sáhnou po slazených, které dětem chutnají, protože je to něco nového a přitažlivého. Dětská hlavička v útlém věku ještě neuvažuje spekulativně. Pokud však před dítě postavíte dva nápoje neochucenou vodu a slazený nápoj, pravděpodobně sáhne po druhém jmenovaném. Je to přirozená dětská zvědavost. Možnost ochutnat takový druh nápojů bychom ratolestem měli dopřát. V malém množství se tomu nebraňte, abyste se vyhnuli opačnému efektu, že dítě z trucu bude sahat po nápojích jiných než je čistá voda.

Sváteční popíjení

Odbornicí však upozorňují, že není dobré, aby si dítě zvyklo hasit žízeň slazenými nápoji. Je třeba z nich udělat něco, co se pije jen při mimořádných příležitostech - dovolených či rodinných oslavách. I v takových chvílích je rozumné na slavnostní stůl položit láhev nebo džbán s neochucenou vodou - případně přidejte kousky ovoce, pár kapek citronu nebo limety či mátové lístky.

Atraktivita obalů láká

Ačkoli dětem rádi dopřejeme a ve snaze vyhovět jim, vyhovíme jejich požadavkům při návštěvě obchodu či bufetu na koupališti, rodiče by si měli uvědomit, že výběr slazeného nápoje je především jejich volbou. V první řadě jíme očima. Mnoho produktů láká děti svou barevností, atraktivními obrázky. Ale je na nás, vybrat pro své dítě to nejlepší. Mnohé z produktů totiž ve barevných obalech skrývají obrovské dávky cukru. V hravém obalu však už najdete i neochucenou vodu a dítě tak nemusí kvůli pěkným obrázkům dostat nápoj, který obsahuje neuvěřitelných dvanáct lžiček cukru v dvě stě mililitrech.

Změnit se musí nejprve rodič

Rizikovým se často stává prostředí školky nebo školy, kde již rodič nemá pod palcem, co jeho potomek konzumuje. Právě proto je podle lékařky nutné pracovat s návyky a děti vychovávat ke zdravému životnímu stylu. Pokud dítěti přibalíte láhev neochucené vody, přidáte k tomu motivační pohádku, dá se zmotivovat i na pití neochucených nápojů. A pokud má dítě osvojené pití neochucené vody, tak po ní bude sahat i během dne.

Léto - ideální období 

Léto je podle odborníků ideální k tomu, aby se v rodině prezentoval zdravý životní styl. Společnou večeři můžete připravit ze zdravých ingrediencí, k letnímu grilování připravit nápoje, které jsou zdravé a přitom chutné. Začněte od sebe. Teprve pak můžete učit novému návyku děti. Prostřednictvím hry či příběhu i toho největšího paličáka přesvědčíme, aby snědl špenát či brokolici a zapil čistou vodou. Potřebná je však ochota a trpělivost.

Věděli jste, že ...

Podle britské Národní společnosti pro zdraví by dítě ve věku 4 až 6 let mělo denně přijmout maximálně 19 gramů cukru, což se rovná zhruba pěti kostkám. Některé slazené nápoje však obsahují 8 kostek cukru v jednom balení! Kromě obezity, která hrozí nezletilým při pravidelné konzumaci slazených nápojů, se velkým problémem stává kazivost zubů, ale i hyperaktivita. S nadváhou se postupně mohou přidružovat psychické problémy - komplexy či pocity méněcennosti.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Omlazení pleti pitím vody obohacené o vodík? Mládí a zdraví v jednom!

Omlazovací metody dělíme na invazivní, do kterých patří plastické operace a neinvazivní, tedy metody šetrné,...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Jak ochránit děti před kyberšikanou a závislostí na internetu?

Většina dětí je denně na internetu. A přestože se zde mohou hodně dozvědět a naučit, je zde i méně pozitivní...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…