Práce v domácnosti je záležitost obou partnerů a také otázka jejich vztahu

Kdo u vás doma uklízí, žehlí, pere, vaří a věnuje se domácnosti? My jsme si na rozdělení domácích prací mezi partnery posvítili. Přinášíme užitečné rady, co dělat, pokud ten váš partner není ochoten nic doma udělat. Nebo právě naopak, možná vaše partnerka nechce nic dělat.

domácnost, úklid, rodina, lidé, vztahy, domácí práce

Otázka domácích prací

V otázce domácích prací mezi partnery to může vypadat i takto: "Vůbec mi doma nepomáhá. A přitom v práci se také nepředře ... Předběhněte všechny možné rady a začněme tím hlavním: základní radou, kterou předkládají odborníci na komunikaci, výzkum i partneři samotní - komunikujte o tom ve smyslu: "Asi byste si měli oba sednout a velmi vážně promluvit s partnerem. Potřebuje porozumět, že navzdory celodenní práci nemůže přijít domů, jen tak si lehnout a odpočívat. " Otázkou už jen zbývá to, jak to podat. Při pohledu na problematiku domácích prací, na konflikty a hádky při nich, nebo nepomoc partnera bychom měli proto přihlížet na následující skutečnosti.

Fakta o rozdělení úkolů v domácnosti

Téměř všichni muži a ženy svorně tvrdí, že když oba pracují na plný úvazek, měli by mít oba rozdělené domácí práce spravedlivě mezi sebou - pomáhá to vyhnout se problémům ve vztahu a vede tak k "domácímu štěstí." Výzkum ukázal, že i když jsou oba partneři zaměstnáni, ženy odpracovaly ještě o devět hodin týdně více prací v domácnosti než jejich partneři. Faktem však je, že ačkoli se většina párů shoduje v tom, že domácí práce by měly být rozděleny mezi partnery, mnohým z nich se nepodaří najít řešení, které i opravdu funguje. Často se pod rouškou domácích prací skrývají mnohem hlubší obavy, že partner neprojevuje zájem (o toho druhého) a tak se práce v domácnosti začne stávat bitevním polem, kde bojujeme za vztahové potřeby, což následně vede k prohlubování problémů ve vztazích. Proto se ujistěte, že vaše společná komunikace o rozdělení prací v domácnosti je opravdu problémem prací v domácnosti. Pokud rozhovor / konflikt pramení spíše z nejasného partnerského vztahu nebo nedostatku péče o partnera, tak tyto problémy řešte přímo, nikoliv přes domácí práce.

I když jsou partneři nezaměstnaní,

nevnímají domácí práce jako způsobu přispívání do domácnosti. Dokonce jejich pomoc může i dvojnásobně poklesnout, protože tento druh práce se může dotýkat jejich "mužnosti". V případě nepracujících žen je to opačně - snaží se přispět udržováním chodu domácnosti. Domácí práce a rozdělování úkolů v domácnosti doma mohou způsobit problémy ve vztazích. Pokud se vy nebo váš partner cítíte poškození v této oblasti, může to ticho ve vás bublat a dráždit vás i několik let předtím, než to nakonec vyplave napovrch.

Poznejte toho druhého

Váš postoj k tomu, co je nepořádek a jak vypadá úklid - tzn. kdy, kdo to provádí a jak často - se může velmi lišit od představ vašeho partnera. Každý z vás jste byli vychováni s jiným pohledem na to, kdo by měl dělat a to, co znamená pořádek a co znamená nepořádek a může s tím být v pohodě nebo může očekávat příchod mámy, která s nepořádkem udělá krátký proces.Nastavte si společné očekávání a rozdělte si úkoly: Pokud sdílíte společný prostor, potřebujete sdílet představu i o tom, co je čisté a co uklizené. Můžete se snadno ocitnout v konfliktu ohledně otázky, co je pořádek a co nepořádek, protože neexistují správné nebo nesprávné odpovědi. Snažte se o vzájemný kompromis prostřednictvím vzájemné komunikace - vyjasněte si to a stanovte si úkoly.

S otravnou neodbytností nedojdete daleko

Pasivní agresivita či nedobytnost (hodiny a hodiny hrátky vedoucí k citovému vyčerpání partnera / ky) sice krátkodobě fungují (nakonec udělá, aby to nemusel / a poslouchat), ale vede to spíše k hlubšímu narušení vztahu.

Požádejte

Požádání je účinnější než dotěrnost a nedobytnost. Většina lidí nemusí být tak dobře orientovaná a citlivá v tom, co nás trápí - prostě to nevidí. Základním úkolem je zaujetí postoje bez emocí a předložení seznamu prací, které jsou potřebné provést v domácnosti.

Stanovte si priority

Vysvětlete si navzájem, co si myslíte, jaké jsou nejdůležitější práce v domácnosti a co dokáže počkat. Neříkejte svému partnerovi, jak má být úkol proveden. Pokud souhlasíte s rozdělením domácích prací, snažte se nezasahovat do toho, jak váš partner udělá svou část prací. Pokud dochází ke kritice práce, sedněte si a vyjasněte si to.

Nestahujte odpovědnost za partnera v domácích pracích

a nedělejte za něj. Pokud neuklidí, co má, najde to takové, jaké to nechal - a zvláště pokud ví, co má udělat a nerespektuje to. Rozmazlování nikdy nevede k ničemu dobrému.

Vzájemně si pomozte

Pokud měl partner / ka má špatný den v práci nebo se necítil dobře - v tomto případě si pomozte navzájem. Nedělejte však práce druhého často, opravdu pouze v případě potřeby a vrátí se vám to.

Trochu chvály dělá divy a zvyšuje "produktivitu"

Proto vyjádřete ocenění a poděkování. Pozitivní komentáře mají na nás větší vliv než negativní, ačkoli úkol není udělán okamžitě nebo zcela dokonale podle vás. Postupem času se partner bude snažit vyhovět vám lépe.

Rodičovství je zaměstnání na plný úvazek

Pokud se partnerka stará se o děti doma, zatímco vy jdete do práce, nečekejte, že všechny práce udělá, dokud jste pryč z domu. V době, kdy se vracíte z práce má partnerka také celodenní práci s dítětem za sebou. Proto by mělo následovat spravedlivé večerní rozdělení úkolů v domácnosti.

Získejte odbornou pomoc

Řešením vzájemných problémů v úklidu může být i placený úklid. Samozřejmě, otázkou jsou zde i finance.

Odborná pomoc

Pokud jste skutečně ve slepé uličce a žádná z výše uvedených možností nefunguje a hádky pokračují, bylo by na místě uvažovat, proč vázne komunikace a jestli si to nevyžaduje jiná řešení, např. pomoc odborníka na vztahy. Domácí práce mohou fungovat i jako indikátor kvality vašeho vztahu a mohou mluvit více o vzájemném vztahu, než si myslíte.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Každé období v životě ženy je náročné, ale které je to nejnáročnější?

Být ženou není žádná legrace. Ženy musí být multifunkční a stíhat mnoho věcí najednou. V jejich životě...
více…

Láska není totéž co zamilovanost

Pokud mluvíme o lásce a zamilovaní, obě představují intenzivní emoce, které cítíme k druhé osobě. Tyto pocity se...
více…

Puberta a láska z pohledu nejen dospívajích dětí, ale i jejich rodičů

Jako lidští jedinci se vyvíjíme ve vztazích, proto je důležité vědět, na co je třeba se zaměřit. Čeho si je...
více…

Svatba v zahraničí je nezapomenutelný zážitek

Svatební turistika, tedy cesta za svatebním obřadem není zcela běžnou svatbou. Ale také ne již úplně ojedinělou....
více…

Tchyně nebude zasahovat do dění vaší rodiny, když si vytyčíte jasná pravidla

Vztahy v rodině nemusí být vždy ideální. Jsou ženy, které nedají na svou “druhou maminku” dopustit a ženy, které...
více…

Muž s vařečkou v ruce je ideální typ pro manželství

Vaření stále pro většinu mužů zůstává “ženskou” záležitostí. Přesto roste počet mužů, kteří vaří. Pro...
více…

Milenec nebo manžel, odejít nebo zůstat?

Říkat, že milujete jednou provždy a nikdy se na nikoho jiného s touhou nepodíváte, je holý nesmysl. Tím ale...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Dospělé děti závislé na rodičích?

Proč děti zůstávají tak dlouho u svých rodičů? Je to tím, že jsou méně šikovné, soběstačné a průbojné než...
více…

Manželství s výrazně starším mužem není pro všechny ženy

Manželství s o dost starším mužem bylo v minulosti samozřejmostí. A dnes se nad tím mnozí pozastavují. Ale ono mělo...
více…