Přechod u mužů aneb Andropauza vyžaduje účinnou léčbu

Stárnoucí muži se potýkají s mnoha nástrahami jako je únava, ospalost, deprese, nervozita, ztráta síly a vytrvalosti, zvýšení tukové hmoty, snížení svalové hmoty, zhoršení erekce či snížení libida. Mnozí z nich se začnou chovat nepříjemně, jsou stále podráždění a s okolím velmi těžko komunikují. To vše může mít na svědomí andropauza, která se často přirovnává k ženské menopauze. Tento proces je však na rozdíl od ženského přechodu postupný a obvykle trvá celé roky.

Příčina andropauzy

Příčinou je klesání hladiny testosteronu v krvi, které lze jednoduchou léčbou zvrátit. Muži by proto změny na svém těle i v psychice neměli připisovat pouze stárnutí. Stačí návštěva urologa, androloga či sexuologa a mohou vést opět plnohodnotný a kvalitní život.

Vyšetření andropauzy

V případě příznaků andropauzy vyšetří odborník kompozici těla, ochlupení, genitálie, prostatu a prsa, aby vyloučil jiná onemocnění. Ze dvou nezávislých laboratorních vyšetření zjistí hladinu celkového a volného testosteronu v krvi. Pokud se andropauza potvrdí, nastaví lékař pacientovi vyhovující léčbu. Léčba může být přírodní, ale i léková. Podává se hormon testosteron, který ale není bez vedlejších účinků a může být ordinován pouze odborným lékařem, který pacienta následně sleduje.

Léčba andropauzy

V Čechách jsou tisíce mužů, kteří se s andropauzou léčí, ale podle odhadů jich trpí nedostatkem testosteronu několikanásobně více. Po zahájení léčby muži pociťují zvýšení sexuálního zájmu, erektilní funkce, zvětšení svalové hmoty a síly, snížení objemu viscerálního tuku, zlepšení paměti, celkového psychického, fyzického stavu a kvality života. K možným rizikům léčby patří vznik rakoviny prostaty, zvýšený počet krvinek, vypadávání vlasů či akné. Jelikož tyto příznaky vznikají individuálně, při nastavení léčby by měl pacient s lékařem co nejaktivnější spolupracovat. Důležité je, aby muži změnili i svůj životní styl a podpořili léčbu také stavou bohatou na vitaminy a minerály. Chybět by neměly ani pohybové aktivity a pozitivní myšlení.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články