Prevence chřipky - pitný režim, správná životospráva a hygiena

Nachlazení a chřipka každoročně dostane do postele statisíce lidí. Onemocnění se šíří velkou rychlostí a smete s sebou hlavně jedince, kteří mají oslabenou imunitu, kuřáky a lidi, kteří se špatně stravují. Jsou lidé, které zasáhne první vlna a proleží s úspěchem i tu druhou. A jiní sice dostanou rýmu a kašel, ale poleží si pár dní a už jsou zase fit. Čím to je? Velký podíl na tom má nesprávný životní styl, stejně jako špatná hygiena.

zdraví, chřipka, přírodní léčba, prevence nemocí

Chřipka

Přenáší se z člověka na člověka kapénkovou nákazou, tedy kašlem či kýchnutím, během inkubační doby, která trvá 12 - 72 hodin. Chřipkové onemocnění vás tedy "přepadne" rychle a projeví se vysokými teplotami od 38 do 40 ° C. Mnohokrát se dostaví zimnice, bolesti hlavy, svalů či kloubů. Za pár hodin vás začne trápit suchý kašel, člověk má prokrvené bolavé oči a přidružit se může i zánět nosní sliznice. Občas se objeví i poruchy trávicího traktu jako zvracení, bolesti břicha či průjem. Pokud se začnete včas léčit, od 3 - 5 dní by měla nemoc ustoupit, v případě, že se váš stav zkomplikuje zánětem hrtanu či průdušnice možná i plic, léčit se můžete 2 - 4 týdny. Nosní a krční sliznice virům vytváří dobré podmínky proto, aby se rozšířily do horních cest dýchacích. Imunitní systém, který s infekcí začne bojovat, vyšle na obranu organismu bílé krvinky. Pokus organismu o boj s onemocněním je velmi únavný a zatěžující. Zkuste mu raději předejít.

Tělo potřebuje dostatek tekutin

Tekutiny jsou jednou z hlavních zásad prevence. Nejlepší je pít čistou vodu, případně ovocné šťávy zředěné vodou a i zelené či ovocné čaje, kávoviny. Jak zjistíte dostatek či nedostatek tekutin ve svém těle? Při správném pitném režimu je barva vašeho moči téměř čirá, pokud svému tělu nedopřejete dostatek tekutin, moč je koncentrovanější a její barva je spíše žlutá. Dostatečným příjmem tekutin se vyplavíz těla více toxických a škodlivých látek a tělo se dokáže snáze ubránit případnému viru.

Důležité jsou vitaminy

Během chřipkové epidemie zvyšte přísun vitaminu C. Jezte zeleninu i ovoce, najdete ho v citrusech, červené paprice i bramborách a nezapomeňte i na vitamin E, který je obsažen v ořechách, máku, luštěninách a mléce. Jako prevenci můžete užívat i vitaminové doplňky z lékárny, které však nejsou náhradou vyvážené stravy!

Obcházejte místa, kde hrozí větší koncentrace lidí

Během chřipkového období omezte svůj pohyb na místech, kde je hodně lidí. Odepřete si posezení v restauraci, film se podívejte raději doma s partnerem, na kino ještě budete mít dost času. Pokud je to možné, vyhněte se i přeplněné MHD a raději se projděte.

Kuřáci jsou náchylnější

Přesně tak, vysušená nosní sliznice kuřáka je přímo ukázkovým prostředím proto, aby se v něm uchytil chřipkový virus. Stejnému riziku jsou vystaveni i pasivní kuřáci. Nuže, přestaňte kouřit a procento náchylnosti na chřipkové onemocnění bude u vás o něco níže.

Dodržujte hygienu

To znamená, pravidelné mytí rukou. Během dne se dotýkáme různých předmětů, na kterých dokáže chřipkový virus přežít až 48 hodin. Tím, že se při dotyku dostane na vaše ruce, je jen malá cesta ke tváři a nosu, kde se velmi rád usadí. Pokud se nevyhnete rizikovému prostředí a dotýkání se různých předmětů, například kliky na dveřích či WC na pracovišti nebo v kavárně na důležitém setkání, myjte si ruce vícekrát denně mýdlem pod teplou vodou alespoň 20 sekund.

Důležité je větrání

Kapénkovým infekcím se vůbec nelíbí chlad. Pravidelně větrejte v práci případně doma pokoj, ve které leží nemocný, aby se virus nešířil dál. Výbornou prevencí před onemocněním je česnek, který ničí bacily. Působí protizánětlivě, likviduje plísně, kvasinky i bakterie, pomáhá léčit i viry, které způsobují chřipku a nachlazení. Účinkuje při prvních příznacích chřipky. Zkuste si stroužek česneku ráno překrojit na tři části a zapijte je vodou. Vyhnete se tak typickému česnekovému aroma. Vhodnou prevencí je i složení vašeho jídelníčku. Pomohou vám probiotické bakterie obsažené v zakysaných mléčných výrobcích či kysaném zelí, které je bohaté i na zmiňovaný vitamin C. Pokud je vaše střevní mikroflóra vyvážená, imunitní systém je schopen bránit se proti infekcím.

Další z možností je i očkování proti chřipce,

které se realizuje na podzim a mělo by se další rok opakovat. Pečujte o svůj organismus tak, abyste v období chřipkové epidemie této nákaze nepodlehli.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…