Správně se vysmrkat, neznamená smrkat z obou nosních dírek najednou!

Teče vám rýma z nosu a nemáte po ruce kapesník? Situace, která vyžaduje okamžité řešení. Vtáhnete rýmu zpět, ale nemáte z toho dobrý pocit. Co vlastně děláte? Neškodí to? Kam se vlastně dostane to, co mělo skončit v kapesníku?

rýma, kapesník, nemoci

Hlen musí pryč a na to našlo tělo dva způsoby

Pokud začne nos při rýmě téct, zmizí část sekretu diskrétně v bránici. Toto uvidíme jen tehdy, když otevřeme ústa dokořán. Tehdy vidno, jak hlen teče z nosu přes hrdlo směrem k žaludku, skrytý od vnějšího světa. Druhá část sekretu je mnohem větším zlem. Místo toho, aby nenápadně zmizel v jícnu, vytéká přes nozdry na denní světlo. Tam lechtá nejprve špičku nosu a pak zanechává své stopy na horním rtu a límci košile. Kdo takto chodí, sklidí od svých kolegů většinou znechucený úšklebek. Abychom tomu unikli, existují tři možnosti. Nejlepší variantu doporučuje odborník: místo toho, abyste obtěžovali s hlasitým smrkáním své okolí, měli byste svůj nos sem a tam vznešeně lehkými doteky osušit. Zní to hezky, ale neodpovídá to povaze člověka.

Špína musí pryč

Člověk má potřebu čištění. Pacienti s rýmou jsou šťastní, pokud mohou něco rychle dosáhnout. Namísto ušlechtilého osušování se proto snažíme - alespoň v nestřežených chvílích - odstranit hlen z nosu všemi prostředky. Přitom neděláme nic jiného, ​​než urychlujeme jeho cestu oběma, na to tak či tak předurčenými způsoby. Silný vdech nosem pohání sekret do prostoru hltanu, a tedy směrem k žaludku. Silný výdech nosem vrhne hlen na denní světlo. Zatímco čištění nosu vštěpujeme již malým dětem, vtahování je často považováno za zárodek dalších infekcí, a tím za nehygienické. Mnozí se nemohou spřátelit s představou, že hlen namísto z těla putuje do těla. Neprávem. Koupel v žaludeční kyselině eliminuje bakterie. Z tohoto důvodu si tělo také samo vytvořilo tento druh likvidace.

Ohrožující následky

Problém při boji s hlenem je jiný, a to se týká jak vtahování jakož i vysmrkávání: neměli byste to přehánět. Především, kdo s maximální silou smrká, aby odstranil i tu poslední trošku hlenu z nosu, riskuje, že tlak v horních dýchacích cestách krátkodobě nebezpečně stoupne. Tím může ve výjimečných případech dojít k všem druhům podivných věcí, v extrémních případech k život ohrožujícím stavům. Problematické to může být, pokud se vrozené nebo později při nehodě vzniklé slabé místo nachází v mezní vrstvě mezi hlavní nosnou dutinu a očnicí. Pak se může stát, že při nepřirozeně násilném smrkání se vzduch vtlačuje do očního důlku a oči se vypoulí. Jiný příklad se týká často pouze milimetry silné tkáňové hraniční vrstvy mezi hlavní nosnou dutinou a vnitřním prostorem mozku. Maximálním vysmrkáním se může ve vzácných jednotlivých případech vzduch dostat do míst, kam nepatří. Jiné teorie nemluví o takových strašlivých, ale pravděpodobně častějších vedlejších účincích. Podle nich by bylo možné, že tlak při násilném smrkání nebo vtahováni tlačí hlen z nosohltanu do přilehlých dutin a neškodnou rýmu promění na nepříjemný zánět vedlejších nosních dutin.

Násilí nepomůže

Aby se důkladně prošetřilo možné nebezpečí, vstříkli američtí vědci kontrastní činidlo do nosohltanu čtyřem zdravým lidem, kteří neměli rýmu měsíc. Pak se všichni museli třikrát důrazně smrkat, pak šli na CT. Vědcii skutečně objevili u všech účastníků kontrastní látku po smrkání i v dutinách. Zda tato bludička opravdu vyvolává zánět, je stále nejasné. Ať tak nebo onak: nevyplatí se podstoupit jakékoli riziko při energickém vtahování nebo smrkání, neboť násilí nepřinese absolutně nic. Že při nachlazení nemůžeme dýchat nosem, nespočívá v hlenu, ale v oteklých sliznicích. A na tom nemůže něco změnit ani smrkání ani vtahování, a to ani se vší silou.

Chyby při smrkání

Zvláště nepříznivý je rozšířený zvyk, že při čištění svého stiskneme obě nosní křídla kapesníkem a pak smrkat z obou nosních dírek najednou. Kdo chce tímto způsobem vyčistit nos, vytvoří tak vysoký tlak, že se obsah nosu s velkou určitostí vtlačí do vedlejších dutin nebo přes Eustachovu trubici do středního ucha. Správné čištění lze vysvětlit na příkladu dvouhlavňové myslivecké pušky: z každé hlavně se musí vystřelit jednotlivě. Když při smrkání je vždy jedna nosní dírka otevřená, nemůže se vytvořit žádný vysoký tlak v nosní dutině.

Jako lidé "smrkají" ve světě?

V Evropě se patří při čištění nosu použít kapesník (látkový nebo papírový). V Koreji a Japonsku je velmi nezdvořilé, když se člověk na veřejnosti, tedy před jinými lidmi, vysmrká. A v Indii se považuje za lepší říhání po jídle, než když někdo troubí do kapesníku. V mnoha asijských zemích je mnohem běžnější, že se namísto vyfoukání do kapesníku nosní hlen vtáhne.

Závěr

Vtahování vlastně neškodí, stejně jako vysmrkání se do kapesníku. Problematické to může být jen tehdy, pokud někdo příliš horlivě vtahuje - tehdy se vytvoří v hlavě nebezpečný tlak. A nos se tím také neuvolní.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…