Přírodní prostředky a cvičení v boji proti zácpě
Zácpa nám umí pořádně zkomplikovat život. Pocit nafouklého břicha a plných střev je nejen nepříjemný, ale i nezdravý. A následné vyprázdnění po delším čase může být dokonce velmi bolestivé. Ruku na srdce, o kolik lépe byste se cítili, kdybyste se mohli vyprázdnit bez problémů každý den?
Zácpa je velmi individuální
U někoho je normální, že má stolici jednou za tři dny, někdo jde na velkou dokonce i třikrát denně. Mnohem důležitější je, jak se cítíme. Stolice by měla být pravidelná, měla by mít určitou konzistenci a při vyprazdňování bychom neměli pociťovat bolesti ani křeče. Jak ale předejít tomu, aby nebylo vyprazdňování po několika dnech doslova utrpením?
Pozor na projímadla!
Rozhodně to nezkoušejte s projímadly, které volně koupíte v lékárně. Zřejmě vám opravdu zaberou, ale jsou návyková. Snadno by se mohlo stát, že bez nich to bude ještě horší. Dokonce mohou být i nebezpečná, pokud to s nimi přeženete. Naopak přírodní projímadla jsou tou nejlepší volbou.
Švestky - první pomoc pro naše střeva
Pokud to už nemůžete vydržet, zkuste sníst pár sušených švestek. Jejich účinek podpoříte, pokud je na určitou dobu namočíte do teplé vody. Takto upravené sušené švestky dokáží rozhýbat i lenivé střevo. Velmi účinná jsou i lněná semínka.
Vláknina - základ stravy
Zapomeňte jen na bílé pečivo a dopřejte si dostatek vlákniny každý den. Vláknina pomáhá předcházet zácpě, celkově má velmi dobrý vliv na trávení, udržení hmotnosti a také na samotné vyprazdňování. Vláknina působí jako takový peeling pro naše střeva, čímž předcházíme nejen zmiňované zácpě, ale i rakovině tlustého střeva.
Probiotika
Není jogurt jako jogurt. Určitě byste měli do svého jídelníčku zařadit probiotické mléčné výrobky, jako acidofilní mléko, jogurty, ale na začátku boje proti zácpě určitě můžete sáhnout i po probioticích ve formě doplňků výživy. Působí nejen příznivě na vyprazdňování a odplynění střev, ale i na posílení imunity.
Voda
Pokud často trpíte zácpou, měli byste se také zamyslet nad pitným režimem. Ten totiž musí být dostatečný. Vhodná je obyčejná voda, nebo přírodní ovocné šťávy, které si připravíte doma. Vyhněte se kupovaným ovocným džusům, mají v sobě obvykle mnoho nechtěných přísad. Vypít byste měli od 1,5 do 2 litrů vody nebo šťávy denně.
Pohyb
I střevo je třeba rozhýbat, nejlépe pravidelným sportem. Můžete si vybrat podle věku a možností - běh, cyklistiku, ale postačí i plavání či procházky. Pokud si toužíte vypěstovat pevné svaly na břiše, učiňte tak i kvůli zácpě. Pevné břišní svalstvo tlačí na stěny střev, ty se pak rychleji vyprazdňují. Nemluvě o stravě - právě ta, která je vhodná pro vypěstování si pevného břicha, pomáhá i v boji proti zácpě.