Proč jsou matky ve stresu a otcové v klidu?

Matky jsou více ve stresu než otcové. Ale proč tomu tak je, když rodiče jsou oba a oba jsou zaměstnaní? Důvodů je hned několik, my vám připomeneme šest těch zásadních. Ne, není to tím, že by matky byly neschopné anebo třeba přecitlivělé. Problém často bývá v tom, že muži se málo zapojují do péče o děti a vůbec o celý chod domácnosti.

stres, matky, otcové, děti, rodina

1. Ženy jsou jinak posuzovány než muži

Ať se hovoří o rovnosti pohlaví kolik chce, realita je taková, že ženy jsou stále jinak posuzovány než muži. Například, pokud otec přivede do školy nebo školky neupravené dítě a navíc ve špinavém tričku a zbytkem snídaně na tváři - většina si pomyslí: "Jaký skvělý otec, vodí dítě do školy!" Když však přivede maminka dítě ve stejném stavu čeká ji studená sprcha - i když o ní možná nebude hned vědět. Schytá přímé nebo nepřímé obvinění z toho, že dítě přivedla neupravené. A všichni ostatní, kteří byli svědky, v jakém stavu dítě přivedla si budou o ní šuškat a namlouvat, že je alkoholička nebo nezodpovědná matka, která se neumí ani o své dítě postarat. Řeknou - "Chudák dítě, když má takovou matku ..."

2. Včlenění dítěte do společnosti je ve větší míře na matkách

Je fajn, když si řekneme, že nám je jedno, co si o nás lidé myslí, ale v konečném důsledku to tak nikdy být nemůže. Jsme savci a žijeme ve společenstvích, takže, pokud se nezařadíme do společnosti, můžeme skončit odmrštění, vyloučeni. Matky to velmi dobře vědí, doslova cítí a chtějí, aby jejich dítě bylo co nejlépe zařazeno do společnosti, učí ho dodržovat pravidla, bojí se o jeho budoucnost. Ty nejzákladnější jsou nezbytné i pro jedince, kteří si později vyberou svou vlastní cestu. I to je důvod, proč se matky cítí vystresovanější než otcové. Učit dítě společenské roli, komunikaci a interaktivitě s jinými je do větší míry záležitostí matky - nakonec ona je první roky života dítěte a dělá s ním první kroky směrem ke společnosti.

3. Ženy jsou intuitivnější než muži

Intuice je do velké míry v moderním světě podceňována. Ženy citlivěji vnímají všechny nuance, které vyplývají z projevů partnera, či dokonce z výrazu jeho matky. Co z toho mají? Většinou, bohužel, mnoho ne, protože pokud vyjádří své obavy a pochybnosti, případně nedůvěru, obrátí se to ze strany partnera proti nim. Nejenže většinou nepochopí intuici, ale obrátí to proti ženám. Výsledek je stres na druhou - nejenže ženy mají stres z toho co jim namlouvá jejich intuice, ale také z toho, jak to bude vnímat partner, když se přiznají.

4. Spí méně než muži

Ženy jsou nejčastěji ty, které v noci vstávají k dětem. Ženy je krmí, pečují o ně, kolébají, nosí v noci na rukou. Samozřejmě, tatínek také sem-tam pomůže, ale obvykle je mu odpuštěno, protože přece vstává do práce a vydělává. Jenže maminka s malým dítětem nevstávají, protože vlastně ani nespí. Spánek, při kterém vstávají každé dvě tři hodiny a přece nedá za spánek považovat. Jelikož spánkový deficit po porodu roste nadále a dospat se už nedá, stávají se ženy velmi citlivými na nedostatek spánku, a proto je také více ovlivňuje stres. Pokud by chtěli muži pomoci a "uklidnit" ženy, stačí jen jedno - ať ráno vstávají s dětmi, postarají se o jejich základní potřeby a nechají své ženy trošku ještě pospat.

5. Potřeba rozhovoru a pochopení

Když se žena dostane do stresu a má šanci popovídat si o tom s někým, kdo ji chápe, dokáže své negativní pocity minimalizovat. Jenže kolikrát ze všech případů, kdy jsou ženy vyčerpané a vystresované je u nich skutečně někdo, komu se mohou svěřit, kdo je pochopí a dokáže se do nich vcítit? Kolikrát ze všech případů je na takové něco skutečně i čas?

6. Ženy jsou detailistky a organizovanější než muži

Muži ženy nejdříve zbožňují za to, že jsme organizátorky, puntičkářky a vždy na všechno myslíme, později jim to vyčítají. Na ženách je plánování oslav, dovolených, nákupů. Ladí chod domácnosti, pořádek v ní, fungování tohoto malého společenství. Titíž muži, kteří je i kvůli tomuto zbožňovali, je ze stejného důvodu začnou nenávidět. Najednou si stěžují, že jsou ženy příliš rigidní, perfekcionistické, že nejsou spontánní, všechno mají předem naprogramované. Jenže dá se "ukočírovat" rodina s malými dětmi bez přesného plánu? Málokterý muž dokáže pochopit, že žena s malými dětmi má naplánovanou každou sekundu, a to doslova, svého dne - tak, aby dokázala všechno stihnout. Žádný čas na čtení aktualit nebo dalších relaxačních záležitostí však v tomto programu dne většinou není...

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Stres žen, které chtějí být dokonalé matky, manželky a pracovnice

Rodina a domov, to by mělo být místo, které nás nabijí pozitivní energií, kde si můžeme a také musíme, odpočinout...
více…

Tchyně nebude zasahovat do dění vaší rodiny, když si vytyčíte jasná pravidla

Vztahy v rodině nemusí být vždy ideální. Jsou ženy, které nedají na svou “druhou maminku” dopustit a ženy, které...
více…

Muž s vařečkou v ruce je ideální typ pro manželství

Vaření stále pro většinu mužů zůstává “ženskou” záležitostí. Přesto roste počet mužů, kteří vaří. Pro...
více…

Milenec nebo manžel, odejít nebo zůstat?

Říkat, že milujete jednou provždy a nikdy se na nikoho jiného s touhou nepodíváte, je holý nesmysl. Tím ale...
více…

Svobodná matka není lehká role, ale dá se zvládnout!

Svobodná matka to není žádná lehká role. Nemyslíme teď svobodné matky, které se rojí jako žížaly po dešti z...
více…

Maminky, pozor na zveřejňování fotografií svých dětí na sociálních sítích!

Nejen pubertální mládež, ale i maminky mají svou touhu, zveřejnit fota rodiny na sociálních sítích. Chlubí se tím,...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Dospělé děti závislé na rodičích?

Proč děti zůstávají tak dlouho u svých rodičů? Je to tím, že jsou méně šikovné, soběstačné a průbojné než...
více…

Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

Děti si rády užívají pocit vítězství, ale je důležité, aby uměly i prohrávat. A to je většinou musí někdo...
více…

Svatba vašeho dítě nejsou jen povinnosti, dá se prožít i v klidu

Vaše dítě vám oznámilo, že bude chystat svatbu? Co vás napadne? Dělejte si malou svatbu a v klidu. A děti s tím...
více…