Maminky malých dětí a jejich velké stresy

Maminka malých dětí ve stresu? A která není! Jednou nohou stále vykročená zachraňovat své ratolesti, hlavu neustále plnou starostí nejen o ně, ale i o domácnost a manžela. Ale takovou vás okolí vídat nechce. Uklidněte se, ono se to zvládnout dá i v klidu!

matky, děti, stres, malé děti, rodina, domov, finance

1. Nepořádek

Ačkoli uklidíte třikrát za den, večer je opět nepořádek? Co tak vynechat zbytečného úklidu a uklidit jednou - večer předtím než jdou děti spát, abyste měla jistotu, že pořádek vydrží aspoň do rána? Naučte děti, že před spaním si vždy musí udělat pořádek, protože jinak například neuklizené hračky "odejdou pryč" a už se nevrátí, dokud se nebudou o ně dobře starat. Ostatní domácí práce si podělte spolu s partnerem, abyste měla přibližně stejně volného času, respektive času pro sebe a na odpočinek. Místo toho, abyste neustále chodila po bytě, či domě a zvedala hračky, můžete jednou udělat něco jiného. Posaďte se k hračkám a i vy si trošku se pohrajte. Uvidíte, jak je to uklidňující, alespoň na chvíli se vrátit do dětského světa a zapomenout na povinnosti pro dospěláky. Samozřejmě, jen tehdy, pokud nejste v úplné časové tísni.

2. Kojení

Je super, pokud některé ženy kojí dítě dva či dokonce tři roky (občas se najde výjimka, která kojí i starší dítě), ale pokud se to nepodaří i vám, v žádném případě byste si neměla proto dělat výčitky a hned se porovnávat. Nejdůležitější je první rok, a když pak z nějakých důvodů kojení ukončíte a přejdete na umělé mléko, můžete být spokojená, že jste dítěti dala to nejlepší z vás. Ne každá žena si může dovolit kojit déle - ať už z časových, pracovních nebo jiných důvodů.

3. Čas na jídlo

Jasné, je skvělé, pokud se vám podaří dodržet stejnou dobu snídaně, svačin, obědů, svačin, večeří. Někdy to však prostě nejde. Stačí například, když jdete na nákupy, na procházku, na návštěvu, na kurz a vždy se to nějak posune. Nevadí, netřeba si z toho dělat těžkou hlavu. Důležité je vždy umět improvizovat, to znamená vzít si s sebou alternativní jídlo a nápoj, případně zajistit dítěti občerstvení jiným způsobem. Pokud přijdete pozdě domů nebo neměla jsme čas připravit večeři, stačí zcela jednoduchá - například miska zeleniny s pečivem a sýrem. Nemusí být vždy vařené jídlo.

4. Obavy ze školky, školy, mládí, zaměstnání, života dítěte

Přestože život fičí vcelku rychle, je hloupost dělat si obavy a trápit se z toho, co bude za dva, tři, pět, osm, deset, dvacet let. Pokud bude třeba, situaci budete řešit potom. Co na tom už teď vymyslet? Akorát se budete zbytečně stresovat. Není dobrý ani opačný extrém - očekávat, že vaše dítě je rozený mistr světa. Nechte čas plynout a vaše dítě vyvíjet se.

5. Ne a ne naučit se na nočník?

Už dávno mělo dva roky a nemůžete ho naučit na nočník. I když to chvíli vypadá nadějně, vždy nakonec se to zvrtne a je to tak kde bylo kdysi. Nikam nepospíchejte, počkejte na teplejší dny a potom nechte dítě bez plenek v kalhotkách. Po pár pokusech, jistě přijde na to, že mu není pohodlné být mokré a naučí se kontrolovat potřeby. Nestresujte se ani z toho, když jiné dětské milníky nepřekonává stejně jako syn vaší sousedky, či dcerka známé. Každé dítě je jiné, důležité je, aby bylo zdravé a vyvíjelo se - i když svým tempem. Tak, jak se některé děti naučí říkat "r" až jako pětileté, tak se jiným později prořezávají zoubky, rostou "pravé" vlásky, později si zvykají na kolektiv, později pochopí povinnosti a své úkoly. Samozřejmě, je třeba sledovat vývoj, ale, pokud je vše důležité podle zdravotních norem - dejte si pohov. Netrapte se zbytečně tím, co si jiní mohou myslet o vás a o vašem dítěti. Důležití jste vy a ono, ne okolí.

6. Finanční stresy

Téměř každá mladá rodina prožívá finančně náročné období. Takových, kteří nemusí počítat každou korunu je velmi málo. Přestože výchova dětí je i po této stránce náročná, nedělejte si zbytečný stres z výdajů. Nejdůležitější je nastavit si rozpočet a výdaje tak, abyste neměla problém vyžít a měla vše podstatné. I když bude možná potřeba trošku se uskromnit, je to stále lepší než být ve stresu, zda vyžijete do příští výplaty.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Pojištění nemovitosti v případě financování hypotečním úvěrem

Financování bydlení prostřednictvím hypotéky je jedním z nejzávažnějších rozhodnutí. I proto zde platí léty...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…