Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené vhodné podmínky. A ty rozhodně nejsou, když ho necháte hrát si na tabletu bojové hry dokud vyčerpáním neusne.

děti, rodiče, rodina, spánek

Proč je spánek důležitý

Nač potřebují děti spánek? Důvodem není jen to, aby nebyly druhý den mrzuté, a abyste si vy od nich odpočinuli. Malé děti potřebují spánek, aby rostly a zůstaly zdravé. Jejich svaly, srdce a celé tělo se v spánku zregenerují. Spánek také řídí procesy, které v dětském organismu ovlivňují růst, ale také například to, jestli budou mít během dne hlad nebo budou naopak přecpaní, což jim pomáhá regulovat váhu. Je však toho mnohem víc, proč je pro ně spánek tak důležitý. 

Spánek posiluje mozek

Zatímco vaše dítě spí, jeho mozek si třídí a uchovává myšlenky ze dne, aby si na ně mohl později vzpomenout. To je klíčová část učení. Vaše dítě potřebuje spát, aby mohlo udržet pozornost ve škole. Pokud má kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, dokáže plnit úkoly rychleji a bude se lépe soustředit, což mu pomůže vyhnout se chybám.

Kolik spánku děti potřebují

Děti potřebují více času na odpočinek než dospělí. Máte doma batole? Tak pak by mělo spát 11 až 14 hodin denně i s denním spaním. Děti od 3 do 5 let potřebují spát už o něco méně. Délka jejich spánkového odpočinku by se měla pohybovat od 11 do 13 hodin. Když vaše dítě nastoupí do školy, během prvních let školní docházky potřebuje od 9 do 11 hodin spánku. Teenageři o něco méně, 8 až 10 hodin, kolik však ve skutečnosti spí, to je zase další příběh...

Náhrada za noční spánek

Kolik spánku si dítě vynahrazuje přes den, je závisí také na tom, jak dlouho v noci spí. Malá miminka přes den spánek potřebují, ale už 2-3 roční batole může denní spaní bojkotovat. Je to tehdy, jestliže se v noci dobře vyspí. Například když naspí v noci nerušeně 13 hodin, spánek už přes den potřebovat nebude. Ale pokud v noci spí například 8 hodin, zbytek si může doplnit denním spánkem. Většina dětí přestane spát přes den v předškolním věku. Pokud jsou 6 leté děti přes den unavené, pravděpodobně jim chybí noční spánek. A platí to zejména u teenagerů, kteří pokud potřebují odpolední siestu, je to proto, že dospávají ponocování.

Důležité rituály

Dostat dítě do postele může být boj! Držte se rutiny a to i přes víkend. To znamená, že dítě má chodit spát ve stejnou dobu, i když necítí únavu. Pravidelné rituály ho pomohou uklidnit se a připravit na spánek. Dopřejte mu uklidňující koupel nebo sprchu, společné čištění zubů a připravte mu pokoj na spaní. Naplánujte si příjemné aktivity před spaním - čtěte dětem, povídejte jim pohádky nebo si s nimi, pokud jsou již větší, jen proberte zážitky z dne. Jsou to běžné aktivity, které jsou však pro dítě velmi důležité.

Stopka pro teenagery

Dokážete dostat teenagera do postele v čas? Není to nemožná mise, ale musíte si nastavit pravidla, která dokáže vaše dospívající dítě respektovat. Životní styl mladých je nutí jít do postele pozdě, a pokud se tam také dostanou dříve, většinou ještě tráví čas s mobilem, počítačem nebo televizorem do pozdní noci. Vstát brzy ráno do školy je pak pro ně velký problém. Ačkoli to může být pro vás nepříjemné, trvejte na omezení multimédií a vynahraďte to svému teenagerovi něčím jiným. Například, že o víkendu může jít později spát nebo že bude moci déle sledovat televizi či trávit více času na internetu.

Má dítě dostatek spánku?

Jak zjistíte, že vaše dítě má dostatek spánku? Dítě by mělo usnout do 15 až 30 minut od času, co jste ho uložili do postele. Neměli byste se vracet do pokoje znovu a znovu, abyste se ujistili, zda spí. Jednoduše by mělo usnout, ačkoli často to tak jednoduché není. Vyspalé dítě vstává ráno na čas a bez problémů. A konečně, jeho vyspalost se projeví i na chování ve škole. Protože nevyspalé dítě je roztěkané, neumí se soustředit a dosahuje horších výsledků v učení.

Poruchy spánku

Pokud to s usínáním vašeho dítěte není tak jednoduché, na vině mohou být nejen špatně nastavená pravidla nebo jejich nedodržování, ale i zdravotní problémy. Pozor na chrápání, dlouhé přestávky mezi nádechy nebo zadržování dechu. Noční můry, náměsíčnost nebo pomočování mohou být také příznaky poruch dětského spánku. Je proto důležité, abyste tyto problémy řešili. Poraďte se proto s pediatrem, abyste zjistili, co může být jejich příčinou a jak je řešit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dítě s narušenou komunikační schopností vyžaduje individuální přístup učitele

Dětí s narušenou komunikační schopností přibývá. Jen je třeba rozlišit, kdy se opravdu jedná o dítě s touto...
více…

Cestování s malými dětmi k moři a nástrahy, které tam na vás čekají

Cestování s malými dětmi do exotických destinací má svá rizika. To už záleží na samotném rodiči, zda malé...
více…

Zdravé zuby dětí, to je výsledek správné péče jejich rodičů!

Zdraví nejen dětských zoubků závisí na tom, jak o ně budeme pečovat. A protože malé děti ještě nevědí, co je...
více…

Jak naučit děti správné mytí rukou?

Zdraví dětí je noční můrou mnoha rodičů. Některým nemocem nezabráníte, ale je možné předejít alespoň těm...
více…

Dovolená s malými dětmi se dá užít v klidu, chce to jen systém

Chystáte se na dovolenou s malými dětmi? Nemáte hlídací babičky nebo si prostě chcete dovolenou užít jako rodina?...
více…

Děti a jejich problémy s usínáním

Děti, přestože jsou unavené, nerady chodí spát. Některé odmlouvají, jinde se to občas zvrtne do nepěkné scény...
více…

Zdravý spánek dětí ve druhém roce života

Máte doma batole a lámete si hlavu nad tím, zda ho dávat po obědě spát? Odpolední spánek je pro děti této...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

GraviTrax: Inovativní zábava s gravitací

Gravitační sílu zná snad úplně každý. Většinou se s ní spousta lidí seznámí ve škole. Je to škoda, protože ji...
více…

Baby Born: Panenky chovající se jako skutečná miminka

Každá malá holka by doma chtěla mít panenku, která se chová jako skutečné miminko. Právě o takovou panenku se totiž...
více…