Proč vznikají nemoci?

I přestože dnes už dělá moderní medicína opravdové zázraky, je alternativní medicína stále využívána, vyhledávána a lidé se o ni neustále zajímají. Proč vlastně? Podívejte se na pár zajímavých způsobů, které tato, možná ještě stále odcuzovaná, forma léčby využívá.

nemoci, přírodní léčba, bylinky, homeopatie, alternativní medicína

Jaké zastoupení má alternativní medicína?

Podle údajů Světové zdravotnické organizace, (WHO) si prvenství v dnešním světě zastávají indická a tradiční čínská medicína. Na druhé místo se dostala homeopatie a následuje bylinná léčba. Možná byste se divili, že až na čtvrtém místě se ocitla oficiální západní medicína. Pojem alternativní medicína vznikl pouze na odlišení léčebných postupů, které používají jiné léčebné systémy. Čína svůj systém léčby za alternativní nepovažuje, ale je nedílnou součástí jejího léčebného systému. V mnoha případech vzniká u nás několik teorií a pochybností této formy léčení. Možná proto, že máme nedostatek informací a možná jen protože naši lékaři ji ve velké míře neuznávají. Možná jste se setkali s několika výrazy jako mastičkářství, či lidové léčitelství, a tak ji většina obyvatelstva vidí ve špatném světle. V dnešní době se pod společný název alternativní medicína zahrnuje soubor léčebných metod, jejichž úspěšnost v různých směrech předstihuje úspěchy "klasické" medicíny, i v oblasti léčby závažných chronických onemocnění. Nemoc znamená léky. Alternativní medicína však v první řadě zastává dvě základní příčiny nezdravého způsobu života. Nevědomost a nedbalost!

S čínskou medicínou jste součástí vesmíru

Tradiční čínská medicína patří mezi nejznámější terapie a na člověka se dívá jako na součást vesmíru, který na něj působí neustále. V tomto směru neexistuje onemocnění jen jednoho orgánu, ale vždy jde o nemoc celého jedince. Člověk vibruje mezi dvěma póly, jangem a jingem, které jsou protikladné, ale vzájemné. Oba systémy musí být v rovnovážném stavu. Důležitým aspektem je životní energie, která udržuje rovnováhu mezi jednotlivými orgány.

Proč vznikají podle čínské medicíny onemocnění?

Může za to chlad, horko, vlhkost, sucho, vítr, nevyrovnané emoce, nesprávná životospráva, vrozené příčiny, hleny, stagnace krve a další Tradiční čínská medicína pomáhá rychlejšímu zotavení se po úrazech a operacích, navozuje psychickou stabilitu, odstraňuje následky náročného životního stylu. Využívaná je i při léčbě bolestí, onemocnění s vysokou teplotou, léčbě astmatu, kašle, závislosti na nikotinu, závislosti na jídle a slouží také jako podpůrná léčba při cukrovce, dětské mozkové obrně, poruchách erekce a mnoha dalších.

Ajurvéda - cesta k dlouhověkosti

Holistická medicína původem z Indie, je označována za medicínu zdraví a dlouhověkosti. Považuje se za nejstarší a nejkompletnější léčebný systém na světě. V Indii je využívána již více než 5000 let a drží se jediného a jasného principu. "Jaké jídlo, taková je mysl a jaká je mysl, takový je život." Ajurvéda je založena na 4 hlavních cílech lidské existence, na 6 základních principech, na učení o 5 prvcích a na 3 energetických principů (dóša) a tak tvrdí, že podstata onemocnění je dána nerovnováhou. Tělo vyjadřuje nerovnováhu prostřednictvím příznaků, které doprovázejí nemoc. Vhodnou stravou, detoxikací, denním režimem, či bylinnou léčbou můžeme odstranit škodlivý účinek vnějších vlivů a obnovit narušenou rovnováhu. Ajurvéda léčí široké spektrum nemocí, od nachlazení, až po chronické nemoci jako alergie, chronická únava, vředy, cukrovka, vysoký krevní tlak, kožní nemoci, špatné trávení, nespavost, migrény, bolesti hlavy a duševní nemoci.

Homeopatie jako kuriozita

Základy homeopatie postavil německý lékař Samuel Hahnemann před více než dvěma sty lety. I přesto, že se vystavoval obrovské kritice, je homeopatie populární v mnoha zemích Evropy, v Indii a dokonce i v USA. V některých zemích je homeopatická léčba hrazena zdravotními pojišťovnami. Podstatu léčby vyjadřuje známá věta "podobné se léčí podobným." Homeopatie si stále však udržuje status kuriózní léčby. Surovinou pro výrobu léků jsou přírodní látky rostlinného, živočišného a minerálního původu, kyseliny, prvky a jejich sloučeniny, horniny a některé druhy energií. Homeopatické léky můžete koupit v lékárně a to bez lékařského předpisu. Najdete je ve třech lékových formách: granule, roztoky a globule. Homeopatika pomáhají při horečkách, panice, strachu, bolesti, šoku, či při nespavosti. Spolehnout se na ně můžete při použití nadměrného množství alkoholu, otravě jídlem, štípnutí hmyzem, bodných ranách, otocích, bolesti hlavy, poúrazových stavech, natažení svalů, vymknutí končetin, kašli, či nachlazení a jiných. Homeopatie se může stát součástí vaší terapie každého tělesného a emocionálního problému.

Bylinářství - bezpečnější než západní medicína

Fytoterapie - bylinná léčba patří k nejstarším a nejúčinnějším způsobům léčby. Rostliny obsahují léčivé látky a už lidé ve starověku využívali byliny na různé nemoci. Byliny dodávají tělu i potřebné vitaminy, minerály a stopové prvky. Čerstvá bylina má mnohem více účinných látek než sušená. Nejlepší byliny jsou rostoucí divoce a na suchých, čistých místech. Velmi cenné jsou pampeliška, přeslička, šalvěj, heřmánek, kopřiva, máta, bezinky, lípa., ale i mnho dalších. Oficiální západní medicína je stále v rozporu s fytoterapií. Obhájci přírodní medicíny tvrdí, že ve srovnání se syntetickými léky jsou čerstvé a sušené byliny mnohem bezpečnější a účinnější než klasická západní medicína. Bylinná léčba slouží hlavně jako doplňková léčba, ale není vhodné ji užívat dlouhodobě bez přestávek. Klasická bylinná léčba má podobu čajů, nálevů, obkladů, koupelí, či mastí. Kromě výrazných detoxikačních, čistících, protinádorových a antioxidačních účinků, posiluje činnost vnitřních orgánů, zejména jater a ledvin, posiluje imunitní reakce, zlepšuje krvetvorbu a zlepšuje trávení.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zázvorové bonbóny dokáží posílit imunitu a zahnat stres

Zázvor je úžasný spojenec pro boj s nachlazením a chřipkou. Ale nemusíte čekat, až na první příznaky. Zázvor si...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…