První láska - cit versus zákony

První láska je úžasná a slovy nepopsatelná. Potkala každého z nás a zajisté potká i naše děti. Určitě je to něco, co můžeme našim dětem přát a malinko i závidět. Ale jak se zachovat jako rodič? Co dětem tolerovat a co už ne? Co je pro ně ještě bezpečné a do čeho si v takovém případě nechají mluvit? Každopádně je to velice citlivá záležitost pro děti i jejich rodiče a je třeba jednat s citem.

děti, výchova dětí, první láska

Člověk létá v oblacích, cítí se jako v nebi

a vůbec - vše je takové krásné. Ale v protikladu se skutečnou velkou láskou první láska často nevydrží dlouho. V mladém věku se nechce člověk ještě tak pevně připoutat a možná není první láska vůbec skutečně pevná. O tom však lze polemizovat. Co však ale nikdo nemůže popřít, je fakt, že vzpomínky na první lásku si uchováváme navěky. Jaké to tehdy bylo? Jací vzrušení, stydliví a neohrabaní jsme byli. Příliš mnoho parfému, make-upu a procházky, držíc se za ruku. Ano, to byly časy. A pak bác - a všechno je pryč. Člověk chce umřít a myslí si, že už nikdy nebude nikoho tak moc milovat, dokud ... dokud nepřijde další láska. Nechť má však člověk v životě jakékoli partnery, na toho prvního se nezapomíná. Později se ptá: Co je s ním / s ní teď? Jak asi vypadá? Myslí ještě občas na mě? Možná jste se právě oddali vzpomínkám na vaši první lásku, a zatím si vedle v pokoji vaše 14-letá dcera vrká se svým prvním přítelem. Jak ten čas letí ...

Jak by se měli chovat rodiče a mládež během první lásky

Jednou přijde ten čas, kdy si vaše dítě přivede domů prvního přítele nebo přítelkyni. Časový horizont, kdy se to děje, je v současné době ve většině případů posunutý do dřívějšího věku, než si to pamatujete vy z vaší mládí. A tak není nic neobvyklého, když si mládež ve třinácti přivede domů prvního přítele nebo přítelkyni a v patnácti nebo šestnácti má první sexuální zkušenosti. Obecně je velmi důležité chovat se v takových situacích přiměřeně, abychom nezranili mladé a jejich pocity. Pokud se pokusíte promluvit se s vaším dítětem o nové situaci otevřeně a nevyhýbáte se přitom ani otázkám sexuální roviny, může to velmi pozitivně ovlivnit vaši vzájemnou důvěru. Významné je, aby vaše dítě bylo informováno o odpovídající ochraně a o všem, co k tomu patří, a aby tedy, odpovídajíc tomu, umělo převzít zodpovědnost za své vlastní tělo. Pokud se ale dítěti pokusíte vztah zakázat, dosáhnete většinou jen to, že se bude se svým přítelem nebo přítelkyní setkávat jen tajně. Přitom vůbec nemusí jít o případ, že v souvislosti s prvním přítelem nebo přítelkyní hraje důležitou roli sex jako takový. Především pokud jde o mladší věkovou kategorii, odehrává se zamilovanost na bázi hlazení a polibků. Zamilovaní si společně užívají čas, cítí se už jako dospělí, neboť právě v období počínající puberty jde o jakousi módu mít přítele nebo přítelkyni. Často tento první vztah skončí tak rychle, jak začal. I tak však znamená důležitou zkušenost pro dítě, příp. mladistvého, která posiluje sebevědomí při setkávání s lidmi opačného pohlaví.

Pokud jde o starší mládež, měli byste jako rodiče zachovat především diskrétnost

a neměli byste se pokoušet vměšovat do záležitostí týkajících se vztahu. I když se vám přítel nebo přítelkyně vašeho dítěte nelíbí, měli byste akceptovat rozhodnutí vašeho potomka. V tom tkví důležitý krok při procesu odpoutání se od rodičovského domu, který je pro mládež nenahraditelný. Najednou přestáváte být vy, jako rodiče nejdůležitějšími osobami v životě vašeho dítěte - jde o situaci, na kterou si musí zvyknout hodně mám a otců. Pokud se ale vyvine určitá důvěra mezi mladým párem a zbytkem rodiny, může jít o docela pěknou situaci.

Kdy zasáhnout?

Zásah do vztahu vašeho dítěte je za určitých okolností nutný tehdy, jde-li o dítě mladší patnácti let a přítel či přítelkyně má více než patnáct, neboť v takovém případě je sexuální styk trestný. Za zvážení stojí i situace, kdy jde ve vztahu o velký věkový rozdíl, například pokud má vaše dcera mnohem staršího přítele. Tehdy byste se s ní měli opatrně promluvit o vzniklé situaci a pokusit se zjistit, zda se tento přítel nepokouší jen nějakým způsobem využít naivitu mladého nezkušeného člověka. Obecně jsou ale takové vztahové konstelace poměrně vzácné.

Jestliže vztah mezi mladými po určitém čase skončí,

což je nejpravděpodobněji ve většině případů, tváří se váš syn nebo dcera jakoby nastal konec světa. Nezahrnujte teď vaše dítě dobře míněnými radami, jestliže o ně samo nežádá. Často se chce mládež svěřit se svými starostmi raději svým přítelkyním nebo přátelům, co vlastně patří k normálnímu vývojovému procesu. Přesto je důležité, že jste dítěti i v těchto těžkých chvílích k dispozici a že jeho problémy berete vážně.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Proč se pravidleně doma setkávat u jídla?

Jídlo je nejen naší každodenní potřebou, ale má v našich životech i společenský rozměr. Ne nadarmo se při...
více…

Každé období v životě ženy je náročné, ale které je to nejnáročnější?

Být ženou není žádná legrace. Ženy musí být multifunkční a stíhat mnoho věcí najednou. V jejich životě...
více…

Máte dítě a svatba vám ke štěstí nechybí?

Jste spokojení v partnerském vztahu, ale okolí to nelibě nese? Neustále vám předhazují, proč jste se ještě nevzali?...
více…

Kolik dětí, tolik způsobů péče jejich rodičů

Mít děti je je přání téměř každé rodiny. S jejich příchodem se vše změní od základů. Ale jinak je tomu, když...
více…

Naučme své děti vidět Vánoce nejen přes množství dárků

Vánoce, to pro většinu dětí, ale bohužel i dospělých znamená vytoužené a zasloužené volno, dárky a spoustu...
více…